Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena zlata překonává 2 000 dolarů! Výnosy dluhopisů jsou nejvyšší za 16 let | Burza s odstupem

Cena zlata překonává 2 000 dolarů! Výnosy dluhopisů jsou nejvyšší za 16 let | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se opět propadly americké i evropské akcie, v jaké oblasti Microsoft válcuje Google a proč v posledním týdnu zářily akcie Moneta.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Technologičtí giganti oznámili smíšené výsledky

Hlavní americké akciové indexy skončily druhý týden po sobě na výrazně nižší úrovni. Náladu na trhu zhoršily smíšené zprávy o výsledcích hospodaření podniků a obavy z vyšších úrokových sazeb – což podtrhl výnos desetiletého amerického státního dluhopisu, který poprvé za 16 let krátce překročil 5% hranici.

Tento týden byl bohatý na čtvrtletní zprávy o výsledcích hospodaření. Investoři se zaměřili zejména na výsledky společností Amazon.com, Alphabet, mateřské společnosti Googlu, Meta Platforms, vlastníka Facebooku, a Microsoft, které na začátku roku pomohly k pozitivním výsledkům na trhu.

Přestože většina ukazatelů, které společnosti vykázaly, vykazovala solidní růst a překonala konsenzuální očekávání, zdálo se, že se investoři spíše soustředili na náznaky rostoucích nákladů, což akcie zatížilo. S nejpozitivnější reakcí se setkala zpráva společnosti Amazon, zveřejněná po uzavření trhu ve čtvrtek, neboť akcie této společnosti v pátek rostly.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Růst HDP v USA se vzpírá prognózám a v posledním čtvrtletí dosáhl 4,9 %

Američané se ocitli ve zkreslené realitě, kterou ekonomové prostě nedokážou pochopit. Navzdory předpovědím o blížícím se zpomalení ekonomiky a dopadu rostoucích úrokových sazeb na spotřebitele zažívá země novou normu – rekordně nízkou nezaměstnanost a silný růst hrubého domácího produktu (HDP). Ve třetím čtvrtletí vzrostl americký HDP o 4,9 %, což je více než dvojnásobek růstu o 2,1 % v předchozím čtvrtletí.

  • Osobní výdaje spotřebitelů v tomto čtvrtletí vyskočily o 4 %, což představuje největší nárůst od čtvrtého čtvrtletí roku 2021.
  • Nejde jen o údaje o HDP: Mastercard rovněž oznámila hospodářské výsledky, které ukázaly, že objem nákupů v posledním čtvrtletí vzrostl o 12 % na 1,88 trilionu dolarů.

Co pohání tuto ekonomickou sílu? K silným výdajům pravděpodobně přispěl silný růst mezd, ochlazení inflace a zlepšení situace na trhu práce. Domácnosti se staly spokojenějšími, protože spotřebitelé odložili obavy z recese a nedávné bankovní krize.

Ale ne vše je sluníčkové. Klesající úspory domácností a tři po sobě jdoucí měsíce poklesu reálných příjmů vyvolaly poplach u finančního stratéga Chrise Watlinga, který varuje, že “americký spotřebitel kráčí směrem k útesu”.

Zdroj: tradingeconomics.com
Růst amerického HDP v meziročním srovnání za jednotlivé kvartály
Růst amerického HDP v meziročním srovnání za jednotlivé kvartály

Cloudová divize Microsoftu vrhá obří stín na konkurenci

Pro Microsoft je umělá inteligence více než jen horkým trendem a příslibem budoucích zisků. Už dnes se promítá do skutečných zisků a urychlila růst jeho největší dojné krávy: Cloudové služby Azure. Jeho vlajková platforma, meziročně vzrostla o 29 %, což překvapilo analytiky, kteří očekávali zpomalení růstu z předchozích 27 %.

Microsoft dříve prohlásil, že dopad AI na jeho podnikání bude obrovský až v roce 2024, nicméně finanční ředitel společnosti uvedl, že většina nových cloudových obchodů byla již ve 3. čtvrtletí primárně z AI. Služby OpenAI na Azure nyní využívá již 18 tisíc organizací.

Microsoft převzal otěže od společnosti Google, která se snažila přetavit své vlastní vedoucí postavení v oblasti AI v nové obchody a v očích analytiků se dostala do úzkých. Společnost Alphabet nedokázala zapůsobit na investory, přestože vykázala 22% nárůst tržeb z cloudových služeb – což vyvolalo v úterý 8% výprodej a nejhorší den pro tyto akcie za téměř rok.

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie rovněž druhý týden v řadě oslabovaly

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,97 % níže kvůli nejistotě ohledně úrokových sazeb, ekonomiky a konfliktů na Blízkém východě. Hlavní akciové indexy také mírně klesly. Německý DAX klesl o 0,91 %, francouzský index CAC 40 oslabil o 0,36 % a italský FTSE MIB klesl o 0,25 %. Nejvýrazněji se tak propadl britský index FTSE 100, který ztratil 1,50 %.

Výnosy státních dluhopisů v eurozóně mírně poklesly poté, co Evropská centrální banka (ECB) ponechala úrokové sazby na stávající úrovni, což zvýšilo očekávání, že sazby v eurozóně konečně dosáhly svého vrcholu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

ECB ponechala sazby beze změny

Po deseti po sobě jdoucích zvýšeních úrokových sazeb ponechala ECB svou hlavní depozitní sazbu beze změny na úrovni 4,0 % a zopakovala, že udržení této úrovně po dostatečně dlouhou dobu pomůže snížit inflaci na její střednědobý cíl 2 %.

Rada guvernérů uvedla, že předchozí zpřísnění měnové politiky se již “silně rozšířilo do podmínek financování a stále více tlumí poptávku”. Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že ekonomika eurozóny je “slabá a zůstane taková po zbytek letošního roku”.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj depozitní sazby ECB za posledních 12 měsíců
Vývoj depozitní sazby ECB za posledních 12 měsíců

Pražská burza druhý říjnový týden posilovala

Pražská burza v tomto týdnu posílila, když index PX oproti minulému týdnu vzrostl o 0,72 % na 1 351 bodů. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie Moneta.

V týdnu trh poklesl pouze v pondělí v důsledku růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Náladu investorů ovlivnily také obavy z vývoje na Blízkém východě. V následujících dnech se situace stabilizovala a trh skončil v pozitivních číslech.

Akcie Monety posílily o více než 3 % především díky zveřejnění lepších než očekávaných výsledků hospodaření. Následovaly je akcie Erste Bank, které vzrostly o 0,86 % na 805,50 Kč a akcie Komerční banky, jejichž cena vzrostla o 0,15 % na 670 Kč. Hranici 1 000 Kč překonaly akcie ČEZ, které si připsaly půl procenta a vzrostly na 1 003 Kč.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Vrátíme se díky schválení bitcoinového ETF do roku 2020?

Po roce “při zemi” se Bitcoin HODLeři opět zaměřují na Měsíc – ačkoliv se prozatím spokojili s drobným krokem na této cestě, když se Bitcoin v průběhu týdne podíval nad 35 tisíc dolarů.

Největší kryptoměna tak zaznamenala 17měsíční maximum, když soud ve Washingtonu rozhodl, že se regulační orgány mýlily, když zamítly žádost o uvedení prvního Bitcoin ETF na trh. Nyní se očekává, že jeden nebo více ETF obdrží schválení v nadcházejících týdnech:

  • Z průzkumu Glassnode vyplývá, že nedávný nárůst ceny vrátil investory zpět do zelených čísel, přičemž více než 80 % držených bitcoinů nyní vykazuje zisky.
  • Na základě rozruchu kolem Bitcoinu se o něj začaly zajímat instituce, přičemž mnohé z nich si pořídily futures na Chicagské komoditní burze (CME) – objem otevřených kontraktů tak dosáhl rekordního objemu 3,4 miliardy dolarů.

Kryptoburza Coinbase a těžař bitcoinů Marathon Digital Holdings již v roce 2023 zaznamenaly značný růst zájmu o Bitcoin. Rok 2024 by se však díky dubnovému půlení mohl stát pro toto odvětví ještě větším rokem. Proč? Historicky Bitcoin v období předcházejícímu půlení výrazně rostl, což často vedlo k trojciferným výnosům v následujícím roce.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Pokles ropy i stříbra. Zlato naopak rostlo

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v prosinci v pátek uzavřela obchodování na ceně 85,14 dolaru.

Téměř celý týden se americký ropný benchmark pohyboval v jojo módu, kdy v jedné seanci vzrostl o 2 % a více, aby je v další seanci okamžitě vrátil zpět. WTI nakonec skončila týden o 3 % níže.

V Londýně obchodovaná ropa Brent v pátek uzavřela obchodování na úrovni 88,82 dolaru. Za celý týden se globální ropný benchmark propadl o více než 3 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlatí býci se znovu dostali na úroveň 2 000 dolarů za unci, která jim v posledních dvou měsících unikala, protože investoři hledali útočiště v bezpečných přístavištích.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uzavřel páteční oficiální obchodní seanci na ceně 2 016,30 dolaru. Spotová cena zlata, která je některými obchodníky sledována pozorněji než futures kontrakty, se usadila na ceně 2 007 dolarů, což představuje růst o necelá 2 %.

Cena stříbra se pak během týdne téměř nezměnila. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 23,24 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo na ceně lehce nad 23 dolary za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Kalifornský dopravní úřad pozastavil společnosti General Motors povolení k provozu jejích autonomních vozidel Cruise, protože je považuje za nebezpečné. Ptáte se, jak nebezpečné? Začátkem tohoto měsíce byl zraněn chodec, který zůstal uvězněn pod vozidlem.

Jedná se o další ránu pro General Motors. Před pouhými dvěma měsíci nařídila Kalifornie společnosti, aby snížila počet svých robotických vozů na polovinu poté, co se jeden z nich srazil s hasičským vozem.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 5. V uplynulém týdnu výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dvakrát překročil hranici 5 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 16 let. Tento raketový nárůst následuje po třech desetiletích téměř nulových úrokových sazeb, které skončily v loňském roce, kdy Fed začal zvyšovat sazby, aby se vypořádal s inflací. Pozor, historie nebyla k akciím (potažmo ekonomice) přívětivá, když výnosy dluhopisů dosáhly těchto úrovní.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.