Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Celosvětové all time high v počtu nakažených COVID a finanční trhy zůstávají klidné

Celosvětové all time high v počtu nakažených COVID a finanční trhy zůstávají klidné

Celosvětové all time high v počtu nakažených COVID a finanční trhy zůstávají klidné
Zdroj: depositphotos.com

Aktuálně se nacházíme na all-time high celosvětového počtu nakažených pandemií COVID, zejména kvůli vývoji nemoci v Indii. Jak na současnou negativní situaci reagují finanční trhy, zejména index S&P 500 a indexu strachu VIX? Která část finančního trhu je kvůli pandemii v útlumu? 

Pandemie COVID na all time high – co na to trhy?

Téma, které v současné době netrápí finanční trhy, je pandemie COVID. Počty nových nakažených jsou však celosvětově na all time high (dosavadním maximu). 

Počty nových nakažených celosvětově
Denní počty nových nakažených celosvětově. Zdroj: worldometers.info

Čísla nakažených začala v posledních týdnech rychle růst. To souvisí především s hrozivými výsledky z Indie. 

V posledních dnech evidují indické úřady přes 400 000 zaznamenaných infikovaných za 24 hodin. Celkový počet případů nakažených přesáhl hodnotu 19 milionů. Spojené státy kvůli zhoršující se situaci zpřísnily podmínky pro přicestování cizinců z této země. Australané se z Indie nesmí vrátit vůbec. Oficiální počet mrtvých je na hodnotě 211 853. Úřady varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním statistikám výrazně vyšší.

Čísla vypadají velmi nepříjemně. Jedná se o velmi prudký růst počtu nakažených v Indii, jak můžete vidět na grafu níže. Indii už nabídla pomoc řada zemí v čele se Spojenými státy (vakcína AstraZeneca).  

Počty nových nakažených v Indii
Denní počty nových nakažených v Indii. Zdroj: worldometers.info

Přestože růst v Indii je extrémní a celosvětově jsme v počtu nových nakažených na all time high, tak finanční trhy to až tak moc netrápí. To poukazuje na to, že finanční trhy jsou orientované na západní ekonomiku (Evropa, USA). Pokud tyto 2 ekonomiky jsou na tom lépe, tak dopad celosvětového zrychlování COVIDU není skoro žádný. Toto můžeme pozorovat na jednom z nejpoužívanějších indexů – S&P 500.

Vývoj indexu S&P 500 od července 2019
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Indexy navyšují svá historická maxima (S&P 500, Russel 2000). Co se týká sektorů v indexu S&P 500 minulý týden (nejaktivnější týden výsledkové sezóny) nejvíce rostl sektor energií a financí.   

Index VIX se dostal v dubnu na jednu z nejnižších hodnot od vypuknutí pandemie COVID, což už začíná být velmi nízká úroveň volatility, protože trh je bez jakéhokoli většího strachu a větších vnímaných rizik.

Hodnota indexu VIX
Hodnota indexu VIX. Zdroj: google.com

Nedostatek vakcín jejího největšího producenta

Indie v současné době otevírá očkování pro všechny dospělé. V zemi je však stále akutní nedostatek vakcín. Spojené státy nabídly pomoc s dodáním vakcíny AstraZeneca. Indie je největším producentem vakcín proti COVIDU, avšak pro vlastní potřebu disponuje pouze omezeným množstvím.

V zemi se očkuje vakcínou místního výrobce Bharat Biotech a AstraZenecou. Sputnik V dorazil do země v sobotu v počtu dávek 150 000, dodávky dalších milionů dávek mají následovat.

Doposud bylo v Indii podáno přibližně 150 milionů dávek, dle zpravodajské společnosti BBC. 10 % Indů dostalo 1 dávku a 1,5 % obyvatel má za sebou obě dávky vakcíny. 

Finanční trh

Týden co týden jsou na finančních trzích podprůměrné objemy. Je to signálem toho, že investoři mají jasno s valuacemi, které nechtějí tlačit výše. Ceny jsou už dost vysoko.

Na druhou stranu těch důvodů, aby přišel nějaký výraznější výprodej je stále relativně málo. Trh si moc dobře uvědomuje, že nastane-li nějaká korekce, tak to spíše bude nějaká nákupní příležitost než cokoliv jiného. Trhy jsou stále podporovány uvolněnou fiskální a monetární politikou. 

Výsledky PMI

Ukazuje se propastný rozdíl mezi sektorem výrobním a sektorem služeb, hlavně v Evropě. Výroba opravdu funguje, ale služby jsou v útlumu. To souvisí s citelně přivřenou ekonomikou. Služby mohou být jedním ze zdrojů růstu v Evropě až COVID začne ustupovat a ekonomika se začne více otevírat.

Na druhou stranu jsou země jako je Velká Británie a Spojené státy americké, kde je ekonomika více otevřená než v Evropě. Rozdíl je vidět zejména v oblasti služeb (na datech níže, jak uvádí forexfactory.com). 

Výrobní sektor PMI Služby PMI
Francie 59,2 Francie 50,4
Německo 66,4 Německo 50,1
Velká Británie 60,7 Velká Británie 60,1
USA 60,6 USA 63,1

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo