Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Tesla mohutně investuje do AI. V USA probíhá soud s Googlem. Rozhodne o budoucnosti internetu?

Publikováno
Burza s odstupem: Tesla mohutně investuje do AI. V USA probíhá soud s Googlem. Rozhodne o budoucnosti internetu?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Po týdnu tu opět máme naše pravidelné ohlédnutí za děním na finančních trzích a že se toho opět dělo.

Pokud vás zajímá, jak se dařilo americkým akciím, proč rostly evropské akcie, nebo které faktory by měly vést k výraznému růstu Bitcoinu, jste na správném místě. To a mnoho dalšího se dozvíte níže, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Poměrně klidný týden na americkém akciovém trhu

Hlavní americké akciové indexy skončily týdenní obchodování v mírných ztrátách, přičemž se nejlépe dařilo hodnotovým akciím, protože cena americké ropy WTI poprvé od listopadu 2022 vzrostla nad 90 dolarů za barel. Akcie s velkou tržní kapitalizací také mírně překonaly akcie s malou tržní kapitalizací.

Akcie technologických a růstových společností zaostávaly po úterním představení nových produktů společnosti Apple, které zahrnovalo zvýšení ceny jejího vlajkového modelu iPhone 15. Představené produkty se setkaly se smíšenými reakcemi, což v průběhu týdne oslabilo náladu v technologickém sektoru.

Širší tržní sentiment pak naopak ve čtvrtek podpořila největší primární nabídka akcií v roce 2023, když se akcie britského výrobce mikročipů Arm začaly obchodovat na burze Nasdaq a hned první den zaznamenaly výrazný cenový skok – o přibližně 25 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Tesla hodlá mohutně investovat do AI – přinese to ovoce?

Seznamte se s Dojo, superpočítačem s umělou inteligencí společnosti Tesla, který má urychlit vývoj autonomních vozidel (a možná i všeho ostatního). Během roku plánuje Tesla investovat více než miliardu dolarů do vývoje Dojo – určeného k trénování modelů umělé inteligence pro samořídící auta. Morgan Stanley si přitom myslí, že by Dojo mohl zvýšit hodnotu Tesly o 500 miliard dolarů a do roku 2040 by mohl stát za více než 60 % hlavních příjmů Tesly.

  • I když je Dojo zaměřen na samořídící automobily, mohl by položit základy pro další modely AI založené na vidění, jako je robotika, zdravotnictví a bezpečnost – a posunout tak Teslu daleko za oblast automobilů.
  • Morgan Stanley si myslí, že by vlastní čip pro umělou inteligenci společnosti Tesla mohl překonat univerzální čipy společnosti Nvidia lepším výkonem za zlomek ceny.

Další etapa růstového příběhu společnosti Tesla: Po loňském otevření nabíjecí sítě je podle analytiků další na řadě Dojo, který by mohl poslat její příjmy z licencí třetích stran nahoru.

Elon Musk v reakci na tuto zprávu na Twitteru napsal: “Téměř veškerá hodnota společnosti Tesla bude v dlouhodobém horizontu pocházet z umělé inteligence a robotů, a to jak automobilových, tak humanoidních.” Pokud to však nevyjde, Tesla by mohla stále těžit z napětí mezi tradičními automobilkami a pracovníky v americkém automobilovém průmyslu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ministerstvo spravedlnosti vs. Google: Soudní proces, který může rozhodnout o “budoucnosti internetu”

Na oslavu 25. (opožděných) narozenin společnosti Google dalo americké ministerstvo spravedlnosti nejvyšetřovanější společnosti světa dárek v podobě nejvýznamnějšího monopolního soudního procesu za posledních 25 let (shodou okolností).

Ministerstvo spravedlnosti přitom zvítězilo proti AT&T v roce 1974 i Microsoftu v roce 1998, čímž změnilo technologické prostředí a umožnilo vznik nových hráčů. Žaloba ministerstva spravedlnosti byla podána v roce 2020 a v úterý konečně začal téměř deset týdnů trvající soudní proces.

Ironií je, že prohra Microsoftu vydláždila cestu k vzestupu tehdejšímu startupu Googlu.

Na trhu vyhledávačů dnes existuje Google (asi 90% podíl na trhu) a pak všichni ostatní. Ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že mu “nezákonné” dohody s Applem, Samsungem a dalšími umožňují udržet si dominantní postavení tím, že omezují konkurenci.

  • V roce 2022 zaplatil Google společnosti Apple asi 18 miliard dolarů (zhruba polovinu tržeb z reklamy v prohlížeči Safari), aby zůstal výchozím vyhledávačem.
  • Konkurenční společnost DuckDuckGo trvá na tom, že odstranění Googlu jako výchozího vyhledávače v zařízeních vyžaduje ze strany uživatelů příliš mnoho kroků, což omezuje její podíl na trhu na 2,3 %.

A navzdory vzestupu chatbotů s umělou inteligencí a údajné smrti tradičních vyhledávačů Google nadále dominuje, zatímco Bing od Microsoftu poháněný umělou inteligencí sotva stojí na nohou.

  • Jaká je obhajoba Googlu? Jeden z nejlepších právníků společnosti, Kent Walker, u soudu argumentoval tím, že lidé nepoužívají Google, protože musí – používají ho, protože chtějí. Hlavní právník Googlu John Schmidtlein během úterního slyšení pak argumentoval tím, že spotřebitelé mohou vyhledávač nahradit několika snadnými kliknutími – a tvrdil, že by se mezi vyhledávače měli zahrnovat i nástroje Amazonu nebo TikToku.
  • Verdikt není jistý: Odborníci odhadují, že ministerstvo spravedlnosti má větší šance než v nedávných případech týkajících se velkých technologických společností, pokud jde o pravděpodobné pokuty nebo omezení, ale rozpad společnosti Google je nepravděpodobný. Je však možné, že by ministerstvo spravedlnosti mohlo dosáhnout zákazu exkluzivních dohod se společnostmi Apple a Samsung.

Konečné rozhodnutí je na okresním soudci Amitovi Mehtovi, který by mohl rozhodnout, zda je třeba Google rozdělit a tím výrazně ovlivnit technologický průmysl.

Případ bude mít také významné důsledky pro další technologické giganty, jako jsou Apple a Amazon – oba jsou rovněž vyšetřováni kvůli monopolním praktikám.

Evropské akcie za sebou mají velmi pozitivní týden

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 1,53 % výše poté, co Evropská centrální banka (ECB) zvýšila úrokové sazby, ale naznačila, že náklady na půjčky možná dosáhly vrcholu. Náladu investorů zřejmě zvedly také lepší ekonomické údaje z Číny.

Německý DAX přidal 0,60 %, francouzský index CAC 40 posílil o 1,42 % a italský FTSE MIB si připsal 2,35 %. Britský index FTSE 100 vzrostl o 3,12 %, k čemuž přispělo oslabení britské libry vůči americkému dolaru. Pokles britské měny pomáhá podporovat index, který zahrnuje mnoho nadnárodních společností, jež generují významné příjmy v zahraničí.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

ECB zvyšuje sazby a naznačuje, že vrcholu bylo dosaženo

ECB již podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby a naznačila, že se možná blíží ke konci svého zpřísňování měnové politiky. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že většina tvůrců monetární politiky podpořila zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, čímž se klíčová depozitní sazba dostala na rekordní úroveň 4,0 %.

ECB uvedla, že tento krok znamená, že úrokové sazby dosáhly úrovně, která při dostatečně dlouhém udržení významně přispěje k včasnému návratu inflace k cíli. Evropská centrální banka nyní očekává, že inflace ve dvacetičlenné eurozóně zůstane v příštím roce nad 3 % a k 2% cíli se navrátí až v roce 2025.

BP – British Petroleum se zavázalo k investicím do nízkouhlíkových technologií v Německu ve výši 10 miliard eur

Společnost BP plánuje v Německu do konce desetiletí investovat až 10 miliard eur do nízkouhlíkových paliv, obnovitelných zdrojů energie a nabíjení elektromobilů. Chce tak konkurovat místním energetickým firmám.

Německo je jednou z několika zemí, na které se BP zaměřuje, aby ve velkém měřítku zavedla svou strategii přechodu od fosilních paliv k nízkouhlíkovým palivům a elektřině.

Jádrem německého investičního úsilí jsou plány na rozšíření místní sítě rychlonabíječek pro elektromobily, dekarbonizaci rafinerií a rozvoj větrné energie. Společnost rovněž zvažuje vybudování místního centra pro dovoz nízkouhlíkového vodíku.

Deset miliard eur jsou nové investice, které však zahrnují i platbu 678 milionů eur, kterou musí BP zaplatit poté, co v červenci získala dvě licence v nedávné německé aukci větrných elektráren na moři.

Britská společnost celkem plánuje v letech 2023 až 2030 vynaložit na své nové transformační podniky 51 až 60 miliard eur (55 až 65 miliard dolarů) – tato částka se rovná jejím investicím do ropy a plynu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

České akcie v týdnu překonaly své evropské i americké protějšky

Pražská burza napsala oproti předcházejícímu týdnu, kdy ztratila 1,60 %, zcela jiný příběh a naopak v tomto týdnu o téměř 2,5 % posílila. Dařilo se víceméně všem titulům, přičemž nejvýrazněji – o více než 3,5 % – vzrostly akcie energetického giganta ČEZ a finanční skupiny Erste Group.

V kladných číslech zakončily týdenní obchodování i bankovní akcie Komerční banky a Monety a pouze v mírném záporu zakončily týdenní obchodování akcie Philip Morris. Všechny zmíněné tituly se v letošním roce obchodují v kladných číslech a samotný index PX ke konci pátečního obchodování posílil od začátku roku o téměř 12 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin i Ethereum se nadále pohybují do strany

Ceny Bitcoinu i Etherea se už měsíc pohybují víceméně do strany a nejinak tomu bylo i tomto týdnu, proto dnes zmíníme fundamentální faktory, které by mohly ve střednědobém horizontu vést k růstu ceny Bitcoinu:

Halving Bitcoinu

Každé 4 roky dochází k velké události, které se říká půlení nebo halving Bitcoinu. V těchto intervalech dochází k tomu, že se odměna za těžbu sníží na polovinu, aby se zpomalila inflace z těžby nových bitcoinů.

Bude se to dít, dokud nebude vytěženo všech 21 milionů bitcoinů (očekává se to někdy v roce 2140). K dalšímu halvingu Bitcoinu by mělo dojít někdy v dubnu 2024.

Proč je to pozitivní? Dosud proběhly 3 halvingy Bitcoinu a každý z nich byl katalyzátorem velkých kryptoměnových růstů. Stačí se podívat níže.

Zdroj: coindesk.com
Grafu ukazuje, jak se vyvíjela cena Bitcoinu po jednotlivých půleních (růžová barva). Cena je vyjádřena na logaritmické stupnici
Graf ukazuje, jak se vyvíjela cena Bitcoinu po jednotlivých půleních (růžová barva). Cena je vyjádřena na logaritmické stupnici

Zajímavé je, že Bitcoin zaznamenal nárůst ceny před i po půlení. V roce 2012 vzrostla jeho cena o 365 % před půlením a o 8 000 % v roce následujícím.

V roce 2016 vzrostla cena Bitcoinu o 142 % před halvingem a o 284 % v roce následujícím a v roce 2020 vzrostla největší kryptoměna o 17 % před snížením odměny za těžbu na polovinu a o 559 % v roce následujícím.

Žádosti správcovských firem o bitcoinové ETF

Velké finanční firmy se staví do fronty, aby podaly žádost o bitcoinové ETF. Je přitom poměrně vtipné jak spousta těchto firem před pár lety tvrdila, že by se kryptoměn nedotkla ani desetimetrovou tyčí. Teď všechny dělají pravý opak.

Proč je to pro Bitcoin dobré? Zřízení bitcoinových ETF je nejenom formálním uznáním Bitcoinu jako seriózního investičního aktiva. Tento krok také výrazně zjednoduší investici do Bitcoinu drobným investorům, kteří nechtějí nakupovat přímo kryptoměny, ale přesto benefitovat s rostoucí ceny této kryptoměny.

Bitcoin tak do budoucna může oslovit mnohem širší spektrum investorů. Co může takové zřízení ETF udělat z cenou podkladového aktiva nemusíme chodit daleko. Podívejme se například na to, co se stalo se zlatem. První zlatý ETF (SPDR Gold Shares) byl uveden na newyorskou burzu v listopadu 2004.

Během několika prvních dnů zaznamenal ETF příliv více než 1 miliardy dolarů a během několika let dosáhla cena zlata rekordní výše. SPDR Gold Shares dokonce nakrátko překonal S&P 500 Trust ETF (populární SPY) a stal se největším ETF na světě.

Seznam největších správcovských firem, které požádaly o zřízení bitcoinového ETF
Seznam největších správcovských firem, které požádaly o zřízení bitcoinového ETF

Pokračuje růst cen ropy. Uran se obchoduje za nejvyšší cenu od havárie ve Fukušimě

Ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úroveň v tomto roce, protože očekávání omezené nabídky převážilo nad obavami ze slabšího hospodářského růstu a rostoucích zásob ropy v USA.

Ve středu Mezinárodní agentura pro energii uvedla, že prodloužené omezení těžby ropy ze strany Saúdské Arábie a Ruska povede k deficitu na trhu až do čtvrtého čtvrtletí. Ceny se krátce stáhly zpět kvůli medvědí zprávě o vyšších zásobách ropy v USA a poté opět začaly stoupat.

Ropa Brent vzrostla během týdne o téměř 4,5 % a zakončila obchodování nad hodnotou 94 dolarů za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připsala necelá 4 % a poprvé od listopadu 2022 uzavřela nad 90 dolary za barel. Oba benchmarky zůstaly v technicky překoupené oblasti.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Cena zlata se v posledním obchodním týdnu téměř nezměnila a stříbro si připsalo skromný zisk 2 %, čímž se mu částečně podařilo zvrátit ztrátu z předcházejícího týdne.

Výjimečně tak zmiňujeme další komoditu a to uran. Vlády po celém světě se opětovně přiklánějí k jaderné energetice a tak roste poptávka po jaderném palivu. To až do takové míry, že cena uranu dosáhla v minulém týdnu 12letého maxima – nejvyšší cena od havárie japonské elektrárny ve Fukušimě.

Co mě tento týden zaujalo:

Nebyl by to největší trend současnosti, kdyby na něj neskočil největší světový výrobce nápojů. Nejnovější z řady futuristických příchutí společnosti Coca Cola byla navržena umělou inteligencí. Jak tedy chutná Y3000? Podle Coca Coly ” jako budoucnost”.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 25. Téměř o tolik procent vzrostla během prvního obchodního dne cena akcií Arm. Akcie britského výrobce čipů ihned po zahájení obchodování na burze Nasdaq vyskočily o 10 % a během prvních 30 minut si připsaly 20 %. Denní obchodování pak zakončily s téměř 25% ziskem.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.