Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Rostly komodity a české akcie. Bitcoin stagnuje

Burza s odstupem: Rostly komodity a české akcie. Bitcoin stagnuje
Zdroj: Depositphotos.com

Hezký den, vážení čtenáři! Rok 2022 byl pro investory nejnáročnějším rokem za posledních více než deset let, protože ekonomiku a trhy zasáhlo mnoho protivětrů. Nevídaná inflace, agresivní zpřísňování centrálních bank, válka na Ukrajině a výluky v Číně, to vše přispělo k rychlému zvýšení úrokových sazeb, poklesu ocenění a negativnímu sentimentu.

V důsledku toho většina hlavních akciových indexů dosáhla svého vrcholu první obchodní den roku a od té doby se pohybuje v klesajícím trendu. Index S&P 500 se přitom pohybuje na nejdelším medvědím trhu od roku 2008. Při pohledu do budoucna se lze domnívat, že inflace a kroky centrálních bank budou mít v roce 2023 i nadále hlavní slovo, ale podmínky by se mohly začít pomalu měnit směrem, který bude pro trhy příznivější. Zajímá vás více? Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké trhy zakončily týden před svátky smíšeně

Hlavní akciové indexy se v týdnu všeobecně klidného svátečního obchodování vyvíjely smíšeně. Index Dow Jones a index S&P MidCap 400 zaznamenaly mírné zisky, zatímco Nasdaq Composite klesl o více než 2 %, přestože ve středu zaznamenal nejlepší denní zisk od listopadu. Akcie energetických společností dosáhly lepších výsledků, protože zásoby ropy v USA byly výrazně pod konsensuálním očekáváním. Nejhůře si vedly akcie spotřebitelských společností, které táhl dolů prudký pokles akcií Tesla po oznámení výrobce elektromobilů o zvýšení slev z ceny nově kupovaných vozů. Ve čtvrtek se vyprodávaly také akcie polovodičových společností poté, co výrobce čipů Micron Technology oznámil pokles globální poptávky.

Jestřábí komentáře Federálního rezervního systému a dalších světových centrálních bank v uplynulém týdnu byly i nadále klíčovým faktorem, který zatěžoval trhy. Akcie v pondělí kolísaly zejména poté, co bývalý prezident newyorského Fedu William Dudley v televizi Bloomberg řekl, že optimistický vývoj na trzích může vést pouze k agresivnějšímu zpřísňování měnové politiky centrální banky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Růst se zpomalil, ale spotřebitelé nadále utráceli

Americká ekonomika v první polovině roku klesla, HDP se snížil v prvním i druhém čtvrtletí, což vyvolalo obavy z recese. Výrazné výkyvy v zásobách a čistém obchodě však hrály v prvním pololetí při oslabení mimořádně velkou roli. Spotřebitelské výdaje, které tvoří 70 % HDP, zůstaly navzdory rostoucím cenám a úrokovým sazbám zdravé. Revize HDP za třetí čtvrtletí směrem nahoru, která proběhla minulý týden, naznačuje, že hospodářská aktivita se ve druhé polovině roku výrazně oživila.

Americká ekonomika bude pravděpodobně brzy podrobena zkoušce, neboť plný dopad restriktivní politiky Fedu se ještě zcela nepromítl. Finanční trhy nesly hlavní tíhu růstu výpůjčních nákladů v roce 2022, ale další na řadě by mohla být reálná ekonomika, protože spotřebitelé a podniky omezí své výdaje. Recese však není předem daná, a pokud k ní dojde, bude pravděpodobně ve srovnání s historií mělká nebo mírná. Finance domácností jsou ve srovnání s předchozími poklesy ve slušné kondici (menší zadlužení a větší úspory), banky jsou v silné finanční pozici a očekávaný nárůst nezaměstnanosti by se mohl ukázat jako mírný.

Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje růst reálného HDP USA a Kanady, který v letošním roce prudce zpomalil. Spotřebitelské výdaje však zůstávají odolné
Graf ukazuje růst reálného HDP USA a Kanady, který v letošním roce prudce zpomalil. Spotřebitelské výdaje však zůstávají odolné

Inflace byla kryptonitem pro trhy a politiku Fedu

Inflace zůstala po celý rok pro trhy hnacím motorem číslo jedna, přičemž každé další překvapení směrem vzhůru vedlo k tomu, že investoři upravovali svá očekávání ohledně úrokových sazeb směrem vzhůru a tlačili na ocenění. Celkový index spotřebitelských cen (CPI) dosáhl v červnu maxima 9,1 %, což je 41leté maximum, a poté začal v posledních několika měsících pomalu klesat. Překročení inflace bylo nejprve způsobeno prudkým růstem cen ropy a obilí vyvolaným nečekanou válkou na Ukrajině, ale poté se cenové tlaky rozšířily i na služby.

Jedním z možných překvapení příštího roku by mohlo být, jak rychle inflace ustoupí. Lze očekávat, že cenové tlaky v roce 2023 významně poleví a poskytnou určitou úlevu spotřebitelům i centrálním bankám. Index spotřebitelských cen by mohl do léta klesnout pod 4 % a do konce roku se pravděpodobně přiblíží 3 %. Toto zmírnění bude pravděpodobně způsobeno zpomalením spotřebitelské poptávky, zmírněním nedostatku nabídky, ochlazením trhu s bydlením a určitým tlakem na růst mezd v důsledku menšího napětí na trhu práce.

Zdroj: bloomberg.com
Graf znázorňuje index spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech. Celková inflace dosáhla vrcholu v červnu a začala se zmírňovat
Graf znázorňuje index spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech. Celková inflace dosáhla vrcholu v červnu a začala se zmírňovat

Nadměrný pokles ocenění převážil nad růstem zisků

Navzdory ekonomickému protivětru se ziskům podniků podařilo udržet poměrně vysokou odolnost, k čemuž přispěla silná cenová síla, protože společnosti promítly inflaci do zvýšení cen. Pro představu, v letošním roce se očekává růst zisků v rámci indexu S&P 500 o přibližně 5 %, přičemž v roce 2023 se očekává nárůst o 50 %. Ocenění se však stalo přímou obětí vyšších úrokových sazeb. Poměr ceny a zisku indexu S&P 500 se od svého vrcholu snížil přibližně o 26 %, čímž se akcie dostaly do medvědího trhu.

Zisky podniků by mohly být pro investory v roce 2023 klíčovým tématem a potenciálním podněcovatelem volatility. Se zpomalováním ekonomiky se zisky pravděpodobně dostanou pod tlak. Ale za předpokladu, že recese nebude hluboká nebo dlouhodobá, by se ziskům podniků mělo dařit lépe než během minulých poklesů. A pokles ocenění v letošním roce představuje potenciální rezervu. Od roku 1950 dosahovaly valuace svého dna v průměru o sedm měsíců dříve, než začaly dosahovat předkrizových zisků. Pravděpodobný pokles zisků tedy neznamená, že akcie musí v roce 2023 vykázat další rok ztrát.

Zdroj: factset.com
Graf znázorňuje meziroční změnu poměru ceny a zisku indexu S&P 500
Graf znázorňuje meziroční změnu poměru ceny a zisku indexu S&P 500

Evropské akcie vykázaly mírné posílení

Akcie v Evropě posílily díky známkám zpomalující inflace a zlepšení spotřebitelské důvěry. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o 0,49 % výše. Hlavní evropské indexy se rovněž posunuly vpřed. Německý index DAX si připsal 0,04 %, francouzský index CAC 40 přidal 0,52 % a britský index FTSE 100 vzrostl o 1,92 %, k čemuž přispělo oslabení britské libry vůči americkému dolaru. Slabší libra obvykle poskytuje indexu podporu, protože mnoho jeho společností jsou nadnárodní podniky, které generují významné příjmy v zahraničí.

Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Podnikatelská důvěra v Německu a Itálii roste, hospodářský pokles ve Spojeném království je však horší než předchozí odhady

Podnikatelská a spotřebitelská důvěra v Německu a Itálii se v prosinci zlepšila. V Německu vzrostl index podnikatelského klimatu institutu ifo na 88,6 bodu z revidovaných 86,4 bodu v listopadu, k čemuž přispěly naděje na mírnější recesi. Zpráva německé společnosti GfK, která se zabývá průzkumem trhu, ukázala, že se v prosinci zlepšila i důvěra spotřebitelů, což možná odráží opatření, která mají domácnostem pomoci vyrovnat se s vyššími cenami energií. V Itálii se souhrnný index podnikatelské důvěry sestavovaný národním statistickým úřadem vyšplhal na nejvyšší úroveň od srpna, i když optimismus mezi výrobci oslabil kvůli zhoršení výhledu zakázek.

Ekonomika Spojeného království se ve třetím čtvrtletí snížila více, než se původně odhadovalo. Růst hrubého domácího produktu za tři měsíce do září byl revidován z prvního údaje 0,3 % postupně na 0,2 % v důsledku poklesu ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Podnikatelské investice se snížily o 2,5 %, což je výraznější pokles než původní odhad 0,5 %.

České akcie: Pražská burza celý týden posilovala

Pražská burza po celý týden posilovala a zakončila týden na hodnotě lehce pod 1 200 body (týdenní růst o 2,7 %). Týdenní obchodování tak zakončila nejvýše od 5. prosince. V předvánočním týdnu se dařilo především finančním titulům – akcie Erste Group, posílily o 4,13 %, Komerční banky o 2,44 % a MONETy o 3,65 %.

Kladnou výkonost vykázal i ČEZ, který zejména díky pátečnímu růstu o 0,27 % za celý týden připsal zisk 0,40 %. V celoročním porovnání se však nejvýznamnější tituly pražské burzy obchodují stále ve výrazném záporu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Kryptoměny: Cena Bitcoinu se stále příliš nemění

Předposlední týden v roce 2022 byl na kryptoměnovém trhu poměrně klidný. Většina pozornosti byla směřována k zakladateli burzy FTX, Samovi Bankmanovi-Friedovi, který se nečekaně dostal z bahamské věznice do domácího vězení v Kalifornii. Tato skutečnost rozhněvala komunitu, která porovnává tuto kauzu s kauzou Rosse Ulbrichta. Ten si odpykává dva doživotní tresty ve vězení s nemožností podmínečného propuštění za to, že vytvořil webové tržiště, zatímco SBF zpronevěřil miliardy dolarů a je stále na svobodě.

Cena Bitcoinu zůstává i po minulém týdnu téměř beze změny a drží se na hranici 17 000 dolarů. Pokud tato přední kryptoměna překoná přesvědčivě důležitou rezistenci okolo 18 500 dolarů, můžeme pomýšlet nad případným obratem tohoto současného klesajícího trendu.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Zkrachovalý poskytovatel krypto půjček Voyager Digital zveřejnil v pondělí 19. prosince tiskovou zprávu, ve které oznámil, že kryptoměnová burza Binance.US získá aktiva společnosti za 1,022 miliardy dolarů.
  • Zkrachovalá společnost Celsius přilákala 30 potenciálních zájemců o odkoupení jejích aktiva zároveň dostala povolení k vrácení části finančních prostředků některým zákazníkům.

Probíhající bear market na kryptoměnových trzích má další oběť. O ochranu před věřiteli požádal jeden z největších těžařů Bitcoinu, společnost Core Scientific, která je veřejně kótovaná na americké burze NASDAQ.

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Cena ropy po dvou týdnech mírně vzrostla

Americká ropa West Texas Intermediate s dodáním v únoru uzavřela páteční obchodování na ceně 79,54 dolaru. Za celý týden vzrostla o necelých 6 dolarů, čímž navázala na 4% růst v minulém týdnu. Americká ropa se tak obchoduje přibližně o 5 % výše než na začátku roku.

Únorový futures kontrakt na ropu Brent uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 84,44 dolaru, což představuje týdenní růst o 5,68 %. Od začátku roku tak ropa Brent podražila o necelých 8 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Spotová cena zlata se usadila na hranici 1 797 dolarů. V průběhu poměrně poklidného týdne obchodování zlato posílilo o 0,30 % a za celý rok zlato “zdražilo” o 0,47 %.

O 2,35 % vzrostla cena dalšího drahého kovu stříbra, stříbro otevřelo týdenní obchodování na ceně 23,16 dolaru a ukončilo ho na ceně 23,70 dolaru za unci. Od začátku roku pak spotové stříbro zdražilo o 5,49 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.