Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Konec kryptoměn? Bitcoin a Ethereum ztratily během dne 10 % hodnoty

Burza s odstupem: Konec kryptoměn? Bitcoin a Ethereum ztratily během dne 10 % hodnoty
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Americké akcie skončily již třetí týden po sobě výrazně níže pod vlivem obav vyplývajících z prudkého nárůstu výnosů dlouhodobých dluhopisů a obav z dramatického zpomalení čínské ekonomiky.

Uprostřed těchto posunů se zdály být nejvíce postiženy společnosti s menší tržní kapitalizací. Obavy z vývoje v Číně a zvyšování úrokových sazeb pak podnítily výrazné propady i evropských akcií. Mezitím ve Velké Británii prudce vzrostly mzdy, což vyvíjí tlak na Bank of England ohledně úrokových sazeb. Pražská burza rovněž zaznamenala propad, zatímco hlavní kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum výrazně ztrácely. Máme za sebou náročný týden na globálních finančních trzích, který si zaslouží bližší pohled, proto je tu opět rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie ustupují již třetí týden po sobě

Americké akcie skončily výrazně níže, protože se zdálo, že sentiment dostal ránu z důvodu prudkého nárůstu výnosů dlouhodobých dluhopisů a obav z prudkého zpomalení čínské ekonomiky. Index S&P 500 tak zakončil týden na hodnotě o 5 procent níže oproti svému intradennímu maximu z 26. července.

Teoreticky by měly nejvíce utrpět růstové akcie, protože rostoucí sazby vytvářejí větší diskont na budoucí zisky, ale index Russell 1000 Growth se překvapivě držel mírně lépe než jeho hodnotový protějšek. Nejhůře si tak vedly akcie s malou tržní kapitalizací. Propad amerických akciových trhů pravděpodobně také zvýraznily algoritmické obchodování, technické faktory a nízké objemy letních obchodů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Společnosti s malou kapitalizací začínají ztrácet

Akcie společností s malou tržní kapitalizací, které jsou tradičně citlivější na stav a vývoj americké ekonomiky, v posledních měsících dosahovaly lepších výsledků. Ekonomické údaje totiž překvapily pozitivním vývojem, který odrážel odolnost spotřebitelů a zlepšující se podnikatelské vyhlídky. Akcie s malou tržní kapitalizací (měřeno indexem Russell 2000) si od května do července připsaly 14 % v souvislosti s rostoucí nadějí, že se podaří vyhnout recesi.

V srpnu však polovinu tohoto zisku odevzdaly a nadšení opadlo, protože ekonomické údaje z poslední doby byly smíšenější.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje relativní výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací ve srovnání s akciemi s velkou tržní kapitalizací během léta, kdy investoři doufali, že se vyhneme recesi. V srpnu se tento trend obrátil
Tento graf ukazuje relativní výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací ve srovnání s akciemi s velkou tržní kapitalizací během léta, kdy investoři doufali, že se vyhneme recesi. V srpnu se tento trend obrátil

Co to signalizuje?

  • Tento relativní pokles akcií s malou tržní kapitalizací lze považovat spíše za rekalibraci směrem k realistickým ekonomickým očekáváním než za signál, že ekonomika ztratila veškerou sílu. Americká ekonomika po většinu letošního roku vzdorovala gravitaci, což je velmi vítaný trend. Nadále je pravděpodobné, že nás čeká určité zmírnění, a že se bude formovat určitá forma “klouzavé recese”, v jejímž rámci budou různé oblasti ekonomiky zažívat zpomalení v různých obdobích, což se možná projeví ve velmi mírném zpomalení celkového HDP.
  • Tempo výdajů amerických domácností se s postupem času pravděpodobně zpomalí, ale spotřebitelé nesměřují k hibernaci. To minulý týden podpořila nejnovější zpráva o maloobchodních tržbách, která ukázala, že výdaje zůstaly v červenci silné, ale základní trendy odrážejí změnu zvyklostí. Výdaje za větší položky, jako je vybavení domácnosti (nábytek, spotřebiče), elektronika a vozidla, se snížily, zatímco oblasti jako služby, volný čas (sportovní zboží) a zábava (restaurace a bary) zaznamenaly silný nárůst.
  • Klíčovým faktorem pro pohyb trhu ve druhé polovině roku budou měnící se očekávání ohledně ekonomiky. Po řadě pozitivních překvapení se zdá, že očekávání začínají být realističtější. Pokud se vyhneme vážnější recesi (což je díky solidním podmínkám v oblasti zaměstnanosti a spotřebitelských financí pravděpodobné), není důvod, proč by trhy měly vracet silné zisky, které zaznamenaly od loňského dna medvědího trhu.

Růstové momentum v oblasti technologií slábne

Kombinace nižších úrokových sazeb a rostoucího nadšení (a dokonce i náznaků mánie) kolem umělé inteligence poskytla technologickým a růstovým akciím po většinu letošního roku silný vítr do plachet, což vedlo k tomu, že index Nasdaq od začátku roku do 1. července vzrostl téměř o 40 %.

Zatímco celkový pokles trhu byl mírný, nálada na trhu se změnila v opatrnější, přičemž defenzivní postoj byl příčinou většího poklesu v těchto oblastech s lepší výkonností od počátku roku.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje silnou výkonnost růstových akcií během léta, ale ústup v srpnu, kdy trhy trochu upustily páru
Tento graf ukazuje silnou výkonnost růstových akcií během léta, ale ústup v srpnu, kdy trhy trochu upustily páru

Co to signalizuje?

  • Stabilní letní rally na trzích nebyla neopodstatněná, ale pravděpodobně se projevil prvek sebeuspokojení. Na růstu amerických trhů se v prvních 7 měsících roku z velké části podílely zisky technologických megacaps. Srpnový pullback tak lze vnímat spíše jako přirozenou korekci nadhodnocených titulů, než znepokojivý obrat ve fundamentech.
  • Minulý týden se také začala uzavírat výsledková sezóna za druhé čtvrtletí s některými povzbudivými trendy. Zdá se, že celkové zisky dosahují svého dna, čemuž napomáhá solidní růst tržeb a známky toho, že ziskové marže jsou připraveny se snižováním nákladových tlaků růst. Zisky v růstových sektorech, včetně technologického, překonaly výsledky širšího trhu, i když, jak ukazuje výše uvedený graf, jejich akcie nedosáhly lepších výsledků. To nám napovídá, že pokles může být spíše důsledkem nedávného skokového zvýšení sazeb a negativního dopadu přechodu investorů k segmentům trhu s vyšší hodnotou než signálem širšího zhoršení základních tržních ukazatelů.
Zdroj: factset.com
Tento graf poukazuje na nárůst ocenění indexu S&P 500, ale při nedávné obratu došlo k poklesu P/E poměru
Tento graf poukazuje na nárůst ocenění indexu S&P 500, ale při nedávné obratu došlo k poklesu P/E poměru

Evropské indexy rovněž zapsaly výrazné ztráty

Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,31 % kvůli sílícím obavám z výhledu čínské ekonomiky a vyhlídkám na delší období vyšších evropských úrokových sazeb.

Oslabily také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Francouzský index CAC 40 se propadl o více než 2 %, německý DAX ztratil 1,5 % a italský FTSE MIB odepsal 1,81 %. Britský index FTSE 100 pak klesl téměř o 3,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Růst mezd ve Spojeném království je překvapivě silný a jádrová inflace nezpomaluje

Růst mezd ve Spojeném království zrychlil, což zvyšuje tlak na Bank of England (BoE), aby dále zvýšila úrokové sazby. Průměrný týdenní výdělek (bez bonusů) se za tři měsíce do června zvýšil o 7,8 % oproti 7,4 % za tři měsíce do května. Objevily se také známky ochlazení na trhu práce. Míra nezaměstnanosti vzrostla více, než se očekávalo, a to na 4,2 % meziročně z 3,9 % v předchozích třech měsících.

Meziroční inflace ve Spojeném království v červenci zpomalila na 6,8 % z červnových 7,9 %, což bylo způsobeno poklesem cen energií a potravin. Základní cenové tlaky však zůstaly silné a jádrová míra inflace, která nezahrnuje potraviny, energie, alkohol a tabák, zůstala na úrovni 6,9 %. Ceny služeb – které BoE považuje za nejlepší prediktor základní domácí inflace – zrychlily na 7,4 %, což je nejvyšší úroveň od března 1992.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj jádrové inflace ve Spojeném království za poslední rok
Vývoj jádrové inflace ve Spojeném království za poslední rok

Index PX si připsal další ztrátový týden

Pražská burza oslabovala v začátku a ke konci týdne, kdy zejména páteční ztráta indexu PX o 0,83 %, způsobila, že benchmark Pražské burzy zakončil týdenní obchodování v záporných číslech na hodnotě přibližně 1350 bodů.

Většina námi sledovaných titulů skončila obchodování ve ztrátě s výjimkou akcií tabákové společnosti Philip Morris, jejíž akcie si připsaly více než 2 %. Nejvíce se na oslabení indexu PX podílely akcie Erste Group a Moneta, které více než 2 % hodnoty naopak odepsaly.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin a Ethereum se propadly o 10 %, další altcoiny ještě výrazněji

Ceny předních kryptoměn zaznamenaly tento týden výrazný pokles poté, co se v předchozím týdnu krátce vydaly směrem vzhůru.

Lídr trhu Bitcoin zaznamenal ve středu před půlnocí mírný pokles o 2 % pod 29 000 dolarů poté, co byl den předtím zveřejněn zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému. Z dokumentu vyplývá, že americká centrální banka bude pokračovat ve své konzervativní měnové politice v pokračující snaze omezit inflaci. Během čtvrtečního odpoledne Bitcoin poprvé za dva měsíce klesl pod 28 000 dolarů. Večer se zdálo, že se nachází uprostřed bleskového pádu, přičemž kolem půlnoci dosáhl dna 25 649 dolarů, než se trochu odrazil.

Likvidita trhu již nějakou dobu klesá, což činí celý trh zranitelným vůči náhlému velkému výprodeji.

A právě k velkému výprodeji došlo. Zpráva o tom, že čínský realitní gigant Evergrande podal u manhattanského soudu žádost o ochranu před bankrotem podle kapitoly 15, přiměla institucionální investory a velké držitele k tomu, aby se zbavili rizikovějších aktiv, jako jsou akcie a Bitcoin, což pravděpodobně způsobilo tento náhlý pokles.

Bitcoin se kolem nedělního poledne nachází na hodnotě 26 112 dolarů, což představuje týdenní pokles o 10,83 %. Nejbližší konkurent Ethereum si vedlo podobně s poklesem o 9,20 % na hodnotu 1 670 dolarů.

Jednalo se však o ty z menších cenových pohybů. Altcoiny se obecně propadaly více, přičemž většina ostatních předních kryptoměn zaznamenala ztráty mezi 10 a 20 %, včetně BNB, XRP, Dogecoinu, Solany, Polkadotu, Polygonu a Avalanche.

Ztráty přesahující 20 % pocítili držitelé Uniswapu, Litecoinu a Shiba Inu. Nejodolnější kryptoměnou v první dvacítce podle tržní kapitalizace byl TRON, který klesl pouze o 3,8 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Cena ropy poprvé po sedmi týdnech klesá

Ceny ropy v pátek vzrostly přibližně o procento díky náznakům zpomalení těžby v USA. WTI i Brent se v pátek posunuly výše poté, co průmyslové údaje ukázaly, že počet vrtných souprav v USA, což je předběžný ukazatel budoucí těžby, klesl již šestý týden v řadě. Pokles americké produkce by mohl prohloubit očekávaný nedostatek nabídky po zbytek letošního roku.

Tyto obavy, podpořené snižováním těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců, pomohly cenám ropy od června sedm týdnů v řadě růst. Ropa Brent si za sedm týdnů do 11. srpna připsala přibližně 18 % a WTI 20 %.

Tento týden však ceny ropy oproti minulému týdnu klesly přibližně o 2 %, protože zhoršující se krize na trhu s nemovitostmi v Číně přispěla k obavám z pomalého hospodářského oživení země (Čína je největším globálním importérem ropy).

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato navázalo na předcházející týden a opět skončilo ve více než procentní ztrátě. Nejaktivnější prosincové zlato na newyorské burze Comex uskutečnilo v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 945,70 dolaru za unci. Za celý týden referenční futures kontrakt na americké zlato klesl o 27 dolarů tj. o 1,4 %. Spotová cena zlata se usadila na ceně 1 888 dolarů a za celý týden klesla o 1,22 %.

Spotová cena další sledovaného drahého kovu, stříbra, po čtyřprocentním propadu v předcházejícím týdnu tentokrát mírně vzrostla a zakončila týdenní obchodování na ceně 22,68 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 10. O více než 10 % se během týdne propadla cena největší kryptoměny Bitcoinu. Jeho propad byl pravděpodobně způsoben odklonem investorů od rizikovějších aktiv, mezi které kryptoměny bezesporu patří.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.