Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Kam se trhy podívají?

Burza s odstupem: Kam se trhy podívají?
Zdroj: Depositphotos.com

I když to na první pohled nevypadá, situace na světových trzích se pomalu vyjasňuje. Velká inflace do konce roku 2022 je již trhy započítaná v ceně, pomalé zvyšování dolarových úrokových sazeb taktéž, drahé energie taktéž. Samozřejmě situace se může vždy ještě zhoršit, ale nemalujme hned čerta na zeď. Trhy si pomalu zvykly na myšlenku blížící se recese, která se nyní eufemisticky nazývá zmenšení HDP. I toto zmenšení HDP se vnímá pozitivně, protože to znamená, že ekonomické aktivity budou mít menší dopad na životní prostředí. Zmenšování spotřeby mělo být cílem v následujících letech. Drahé energie a inflace tak působí skoro jako přirozené mechanismy.

Jediná špatná zpráva může být, že zmenšování HDP bude probíhat rychle. Nepůjde o pokles mezi 0-1 %, ale možná i o propad 3 nebo 4 %, ale i na tuto eventualitu jsou trhy připraveny. Taktéž by se z této špatné zprávy mohla stát i zpráva dobrá, protože tak silný pokles HDP by automaticky znamenal konec zpřísňování měnové politiky.

Stejně tak i rostoucí nezaměstnanost v USA by nebyla vnímána jako apriori špatná zpráva. Větší počet nezaměstnaných v USA by umenšil tlak na zvyšování mezd. Zvyšování mezd působí inflačně. Pokud by se mzdy nezvyšovaly, tak i inflace by se mohla časem zastavit. V podstatě z toho vyplývá, že trhy mají nyní svou optiku, ve které není jasné, jestli dobré zprávy jsou dobré anebo špatné zprávy jsou špatné. Je to svět převrácený naruby. Jak tedy můžeme v úvodu tvrdit, že se situace vyjasňuje?

Načítání
Načítání
Koupit akcie GOOGL! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vodítko nám poskytne technická analýza. V podstatě většina indexů a s nimi velmi sledované akcie GAFAM se nachází v obdobné konfiguraci. Z krátkodobého hlediska jsou v sestupné tendenci. Ze střednědobého hlediska jsou v neutrální tendenci. A nakonec z dlouhodobého hlediska jsou pořád ještě v rostoucí tendenci. Tento stav znamená, že jsme nyní na rozcestí, a to doslovně. Obě dvě cesty, jak nahoru, tak dolů, jsou otevřeny.

Dobrým příkladem je americký index Nasdaq100. Pokud se prolomí support na úrovni 10 800 bodů, můžeme se dočkat volného pádu, který se nemá kde zastavit. Naopak pokud se tato hranice uhájí, tak křivka bude po nějaký čas oscilovat, a až dojde ke zásadní změně ze strany Fedu ve smyslu zastavení utahování měnové politiky, bude znovu stoupat k novým rekordním hodnotám. V podstatě čím dál víc směřujeme ke scénáři, který skončí buď velkým krachem, anebo večírek bude pokračovat dál.

Poznámka

Zdálo by se, že krach je blízko a musí konečně přijít. Ano, krach je opravdu možný, a kdyby k němu došlo, tak důvodů se najde opravdu spousta. Na druhou stranu jsou investoři, kteří si to nemyslí. Mezi takové patří i legendární investor Warren Buffett, který se evidentně zvyšování sazeb nebojí. V prvním čtvrtletí roku 2022 se vydal na nákupy. Do akcií investoval přes 51 miliard dolarů, a to je velká hromada peněz i pro tak bohatého člověka jako Warren Buffett. Trhy se víc než kdykoliv předtím chovají nelogicky, a proto je dobré dát i na obchodní intuici. Pokud nakupují velcí hráči, tak rizika jsou menší, než se obecně prezentuje.

Co prakticky dělat?

Pokud jsme pochopili současnou situaci na trzích, tak jsme došli k závěru, že odhadovat vývoj trhů je jako házet si korunou. Tento příklad je velmi dobrý, protože jsou před námi dva možné, avšak protikladné scénáře. Jak se tedy má investor prakticky zachovat? První možností je stáhnout se z trhů a čekat, jak celá situace dopadne. To je možná nejlepší řešení. Sice si necháme utéct dobré příležitosti k zbohatnutí (ale i k zchudnutí) během několika dní o desítky procent, ale uchráníme si svůj kapitál.

Druhou možností je pomalu se připravovat. To znamená, že není potřeba se úplně stáhnout z trhů, ale postupně uzavírat svoje long pozice, pokud jsou v zisku. Pokud se rozhodneme nakoupit nějakou akcii, měli bychom se snažit o to, aby investice byla krátkodobá.

Když dojde k poklesu ceny, měli bychom akcii prodat s minimálním ziskem anebo akceptovat i malou ztrátu, ale určitě bychom neměli svoje pozice “ředit”, protože díky tomu se z krátkodobých pozic můžou stát nechtěné long pozice.

V tomto řešení je samozřejmě důležité budovat si hotovost. Díky tomu, že již mnohé státy vydávají dluhopisy se solidním úrokem, tak se dá najít varianta, která sice neporazí inflaci, ale držení hotovosti nám vygeneruje další. Zvlášť pokud máte větší obnos na investičním učtu, neměli byste si nechat takto snadné peníze ujít.

Třetí možnost je nejnáročnější. Je potřeba udělat rozvahu rizik, následně pak zvolit částku a výšku páky do investice shortovacího ETF. Díky tomu jsou vaše pozice zajištěny. V případě propadu nebo krachu sice vaše long investice neochráníte, ale nepřijdete o všechno. Navíc následným prodejem shortovacího ETF získáte hotovost, se kterou se můžete pokusit dál investovat. Nevýhodou je, že samozřejmě shortovací ETF se nemůžou držet dlouho. Je tedy důležité si dobře propočítat, kolik jsme schopni do pojištění vůči propadu trhu investovat. V každém případě, pokud spravujete větší částky a máte v portfoliu aspoň dvacet řádků, tak byste se měli naučit využívat shortovací ETF.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, anebo se rozhodnete nedělat nic, je dnes evidentní, že burziány a investory nečeká klidné léto. Propad trhů může přijít kdykoliv i během dovolené, takže každodenní sledování trhů bude vaší povinností i při letní dovolené.

Centrální banky: Utahování měnové politiky pokračuje

Dosluhující guvernér ČNB Rusnok naznačil, že bude na posledním jednání ČNB opět zvedat úrokové sazby. Otázkou je jen o kolik. Vzhledem k tomu, že nastupující Michl sazby zvedat nechce, tak se můžeme dočkat rekordního hiku. Ale když se podíváme na státy, které zvedaly sazby v minulém týdnu, tak si uvědomíme, že zvednutí o 75 bazických bodů se pomalu a jistě stává standardem. Pokud by ČNB chtěla vybočit z řady, tak by musela zvednout sazby rovnou o 100 bazických bodů, aby udržela náskok před zeměmi ze střední Evropy.

Rekordmanem, co se výše sazeb týká, je Argentina. Ta se rozhodla zvýšit znovu své sazby a tentokrát rovnou o 200 bazických bodů na celkových 49 %. Ale i tak vysoké sazby nestačí na to, aby zkrotily argentinskou inflaci. Inflace v Argentině rostla v dubnu 2022 o 58 %. Na druhou stranu moc nechybí a úrokové sazby budou vyšší než inflace. Dalším státem Latinské Ameriky, který zvedl sazby, byla Uruguay. Uruguay zvedla sazby o 75 bazických bodů na 9,25 %. V tomto státě si můžeme povšimnout, že sazby jsou již na před koronavirovou úrovní. Právě státy Latinské Ameriky jsou zvyklé fungovat s vyšší inflací a vyššími úrokovými sazbami. Jejich ekonomiky jsou na inflace lépe připravené než západní svět, kde oficiální inflace byla velmi nízká. Tunisko zvedlo svoje sazby o 75 bazických bodů na 7 %, Jižní Afrika o 50 bazických bodů na 4,75 % a Filipíny o 25 bazických bodů na 2,25 %. Je otázkou, jak bude chtít ČNB vzdorovat proti tomuto světovému trendu bez toho, aby se česká koruna nepropadla vůči euru?

Indexy: I přes slabý Nasdaq světové indexy rostou, a to zejména v Asii

Technologický Nasdaq 100 zůstává i nadále pod tlakem. To však nemá zásadní vliv na asijské trhy, které se po propadech z minulých týdnů rozhodly znovu růst. Japonský Nikkei posílil o 1,18 %. Burza v Šanghaji přidala slušných 2,64 %. Vítězem je však hongkongský index Hang Seng, který přidal silných 4,11 %.

V Evropě situace nebyla tak radostná. Francouzský CAC 40 odepsal 1,22 %. Německý Dax se zmenšil o 0,33 %. Britskému FTSE se nepodařilo zakončit týden v zelených číslech a ztratil 0,38 %.

Americké akcie jsou pod tlakem, a to hlavně díky jestřábímu tónu z Fedu. Powell slibuje, že inflaci porazí, ať to stojí, co to stojí. Samozřejmě tato rétorika nepomáhá americkým akciím. Na druhou stranu je lepší, když akcie pomalu klesají, než aby šéf Fedu způsobil paniku. Navíc pokles amerických trhů je vnímán většinou Američanů jako protiinflační opatření. Díky poklesu trhů mizí hodně peněz z penzijních fondů a nutí Američany spíše šetřit než utrácet. Průmyslový Dow Jones oslabil o 2,9 %. Index S&P 500 ztratil 3,05 %. Nejhůře dopadl Nasdaq se ztrátou 3,82 %.

Komodity: Ropa jako indikátor možného vývoje

Ceny ropy se ustálily nad 110 dolary za barel. Americká lehká ropa se prodávala za 110,4 dolarů za barel. Ropa Brent pak stála spotřebitele 112 dolarů za barel. Pokud se podíváme na ropu z pohledu technické analýzy, vidíme, že ropa se blíží k svému hornímu suportu.

Pokud ropa bude zdražovat i nadále, tak to bude znamení, že strach z inflace, návratu z covidu nebo opičích neštovic je tu s námi i nadále. Investoři budou hledat bezpečný ukryt, který dnes představuje především trh s energiemi. Pokud však ropa začne klesat, bude to znamenat, že trhy si myslí, že bude recese. To však nic nemění na tom, že v současném světě je poptávka po ropě, kterou těžaři nejsou schopni pokrýt. I při propadech cen ropy se jen těžko dočkáme levnější ropy než 100 dolarů za barel.

Komodity: Zlato zastavilo propad

Zlato se zachovalo jako z učebnice technické analýzy. Od svého dolního suportu a rizikové úrovně 1800 dolarů za unci se odrazilo nahoru. Na konci týdne se prodávalo za 1840 dolarů za unci. Avšak růst zlata neznamená změnu trendu. Platí to stejné, že horní hranici tvoří pásmo 1900 až 1950 dolarů za unci. Až když se zlato dostane nad tyto hodnoty, můžeme mluvit o změně trendu a o možném růstu zlata k hranici 2000 dolarů za unci.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: Centrální banky mají osud trhů v rukou

Jelikož výsledková sezona za první čtvrtletí 2022 se pomalu stává minulostí a nová začne nejdřív za dva měsíce, tak na trh přijde jen velmi málo kurzotvorných zpráv. Válka na Ukrajině bude pokračovat i v dalších měsících bez možnosti najít jasného vítěze. Udávat tón můžou tedy pouze centrální banky.

Ostře sledovanou centrální bankou je dnes ECB, protože se u ní schyluje ke změně kurzu. ECB společně s japonskou centrální bankou zastávaly názor, že není třeba zvedat urychleně úrokové sazby. Inflace bude přechodná. Zatímco japonská centrální banka naznačila, že i přes dlouhotrvající inflaci nechce nic změnit na své měnové politice, ECB musí jednat tváří v tvář inflaci. Navíc lidé blízcí vedení ECB přiznávají chybu a špatný odhad celé problematiky. Díky tomu se můžeme dočkat toho, že ECB bude zvedat sazby mnohem rychleji, než původně chtěla. Rychlé zvedání sazeb ze strany ECB by mělo zásadní vliv na evropské akcie.

Co si myslíte vy? Zvedne ECB svoje sazby, anebo bude co nejdéle udržovat status quo, ve kterém se sazby budou zvedat až na poslední chvíli?

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.