Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Kam investovat své peníze? Prozradíme vám, které akcie mají největší potenciál

Burza s odstupem: Kam investovat své peníze? Prozradíme vám, které akcie mají největší potenciál
Zdroj: Depositphotos.com

Hezký den, vážení čtenáři! Týden uplynul jako voda a my pro vás máme opět pravidelnou dávku novinek z finančních trhů. Dnes se dozvíte, jaké důvody vedly k prudkému poklesu amerických i evropských akcií, které akcie s sebou stáhly dolů Pražskou burzu a neopomenuly jsme ani “trapas”, který může mít nedozírné následky pro společnost Microsoft.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Zasedání fedu poslalo americké akcie výrazně dolů

Hlavní americké akciové indexy za celý týden výrazně klesly, protože investoři reagovali na jestřábí prognózy z posledního zasedání Federálního rezervního systému a rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů. Index S&P 500 ve čtvrtek zaznamenal největší jednodenní ztrátu za posledních šest měsíců. Zároveň benchmark amerického akciového trhu postihl třetí ztrátový týden v řadě

Kromě obav z vyšších úrokových sazeb mohly negativně na trhy působit také obavy z dopadu stávky zaměstnanců automobilového průmyslu. Výprodeje byly pravděpodobně ještě umocněny vybíráním daňových ztrát, protože se blížil konec fiskálního roku některých amerických investorů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Wall Street vidí nejvíce optimisticky energetické akcie

Podle zprávy společnosti FactSetsektor energetiky nejvyšší počet hodnocení “koupit” (64 %). Ceny ropy se obchodují na nejvyšší úrovni za téměř rok, což způsobilo, že fond VanEck Oil Services ETF vzrostl od začátku roku o 19 %. V rámci indexu S&P 500 byly mezi analytiky nejvíce favorizovány společnosti Schlumberger a Halliburton.

  • Kromě energetiky měly druhý a třetí nejvyšší počet nákupních hodnocení odvětví komunikačních služeb a zdravotnictví.
  • Odvětví průmyslových podniků a spotřebního zboží měla naopak nejvyšší počet prodejních hodnocení (po 8 %).

Zatímco akcie tradičních energetických společností v posledních letech prudce rostly, provozovatelé větrných elektráren na moři se potýkaly s problémy – zejména společnost Orsted, bývalý ropný a plynárenský gigant, který se proměnil v největšího provozovatele větrných elektráren na světě.

Dánská společnost se oproti svému vrcholu z 8. ledna 2021 propadla o téměř 70 %, což je ovlivněno rostoucími úrokovými sazbami a zvyšujícími se náklady v celém dodavatelském řetězci, které činí větrné elektrárny hluboce nerentabilními.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Orsted Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Velké úniky informací odhalily ambiciózní herní plány Microsoftu

Microsoftu tento týden uniklo více než jen 38 TB soukromých firemních dat. Svět tak nechtěně nahlédl do herního plánu společnosti až do roku 2028. V příštích letech půjde především o “hybridní cloudové hry”, které budou kombinovat cloudovou herní platformu Microsoftu a fyzický hardware, spolu s “bezdiskovým” Xboxem řady X (očekávané představení v listopadu 2024). Vánoce tak přišly pro konkurenci předčasně:

  • V únicích informací je strategie společnosti podrobně popsána více než rok dopředu – a to včetně citlivých údajů, jako jsou předpokládané objemy prodejů.
  • V uniklých datech byl nastíněn také “ekosystém Gen 10” společnosti Microsoft, který propojuje konzole příští generace poháněné umělou inteligencí s novou sadou telefonů, webových prohlížečů a počítačů.

Mezitím jiný uniklý e-mail odhalil, že údajný Switch 2 společnosti Nintendo bude výkonnostně odpovídat PS4 nebo Xbox One. Další část uniklé korespondence ukázala, že v roce 2020 představenstvo Microsoftu “plně podporovalo” koupi společnosti Nintendo a počítačového giganta Valve. Místo toho se však spokojilo s akvizicí společnosti Activision Blizzard.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie za sebou mají rovněž negativní týden

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o 1,77 % níže, protože centrální banky naznačily, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu vysoké. Vyšší ceny ropy a špatné údaje o podnikatelské aktivitě rovněž zamlžily ekonomický výhled a přinesly na trhy nejistotu.

Akciové indexy v hlavních evropských ekonomikách pak následovaly svým vývojem index STOXX Europe 600. Francouzský CAC 40 klesl o 2,29 %, německý DAX ztratil 1,90 % a italský FTSE MIB se propadl o 1,13 %.

Britský index FTSE 100 se v místní měně příliš nezměnil, k čemuž přispělo další oslabení britské libry vůči americkému dolaru. Slabší britská měna pomáhá posilovat index, který zahrnuje mnoho nadnárodních společností se zahraničními příjmy.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Bank of England ponechává sazby na stejné úrovni kvůli zpomalujícímu hospodářskému růstu

Výbor pro měnovou politiku Bank of England hlasoval v poměru 5:4 pro zachování klíčové úrokové sazby na úrovni 5,25 %, protože hospodářský růst země zpomaluje. Jde o první pauzu od prosince 2021. Guvernér BoE Andrew Bailey však zdůraznil, že by se výpůjční náklady mohly opět zvýšit, pokud se objeví důkazy o trvalejších inflačních tlacích.

Rozhodnutí zastavit zpřísňování měnové politiky přišlo den poté, co oficiální údaje ukázaly, že meziroční inflace ve Spojeném království v srpnu zpomalila na 6,7 % z červencových 6,8 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Vývoj základní úrokové sazby ve Spojeném království za posledních 12 měsíců

Ceny bydlení v Německu zaznamenaly nejprudší pokles od roku 2000

Podle pátečních údajů klesly ceny bydlení v Německu ve druhém čtvrtletí nejvíce od počátku záznamů, protože se na trhu s nemovitostmi v největší evropské ekonomice výrazně podepsaly vysoké úrokové sazby a rostoucí náklady na materiál.

Ceny nemovitostí se meziročně snížily o 9,9 %. Mezičtvrtletně se ceny snížily o 1,5 %, přičemž ve větších městech byl pokles prudší než v řídce osídlených oblastech.

Ve městech, jako je Berlín, Hamburk a Mnichov, se ceny bytů snížily o 9,8 % a ceny rodinných domů klesly meziročně o 12,6 %.

Zdroj: reuters.com
Vývoj cen bydlení v Německu od roku 2010
Vývoj cen bydlení v Německu od roku 2010

Smíšené výsledky jednotlivých českých akcií

Pražská burza nenavázala na předcházející týden a tentokrát oslabila o 0,55 %, když index PX zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 343 bodů. Dolů ho táhly především bankovní akcie Erste Group a Komerční banky, jež odespaly 3 respektive 2,24 % své hodnoty. Bankovní akcie se však obchodovaly smíšeně, když akcie Moneta naopak o 2,16 % vzrostly.

Z dalších námi sledovaných titulů se rovněž dařilo akciím energetického giganta ČEZ, které si připsaly více než 1,5 % a v mírném zisku zakončily týdenní obchodování rovněž akcie Philip Morris. Všechny zmíněné tituly se letos obchodují v kladných číslech, přičemž nejlepší výkonnost zatím vykazují akcie ČEZ a Moneta.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Další poklidný týden na kryptoměnovém trhu

Ceny předních kryptoměn zůstaly v posledních sedmi dnech nadále stabilní. Lídr trhu Bitcoin se držel stabilně okolo ceny 26 500 dolarů, což je víceméně stejná cena jako minulý týden, zatímco Ethereum mírně kleslo o přibližně dvě procenta. To víceméně odpovídá i cenovému vývoji za poslední měsíc, kdy se cena Bitcoinu rovněž nezměnila a druhá největších kryptoměna odepsala přibližně 5 % své hodnoty.

Byl to další z málo volatilních týdnů kryptoměn, které se letos, zdá se, vyskytují stále častěji. Mezi žádnou ze čtyřiceti největších kryptoměn podle tržní kapitalizace nedošlo k výraznějším cenovým výkyvům – s výjimkou Chainlinku. Jeho cena vzrostla k nedělnímu poledni o 15 % a překonala 7 dolarů.

Jaké hlavní novinky hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Rodiče Sama Bankmana-Frieda, stanfordští profesoři Joseph Bankman a Barbara Friedová, byli zažalováni jeho bývalou společností FTX. Žaloba uvádí, že Bankman-Fried vedl FTX jako “rodinný podnik” a zpronevěřil miliardy z prostředků zákazníků ve prospěch úzkého okruhu zasvěcených osob, včetně svých rodičů.
  • Když už je řeč o Bankman-Friedovi, ten chce být propuštěn z vězení ještě před zahájením procesu 3. října. Proti rozhodnutí o svém uvěznění se odvolal s tím, že uvěznění porušuje jeho právo na svobodu projevu, ale odvolací soud se v úterý k tomuto argumentu stavěl skepticky. Soudci neuvedli, kdy o odvolání rozhodnou.
  • FTX také získala soudní povolení k prodeji svých kryptoaktiv, což podle společnosti znamená, že může zákazníkům splácet dluhy v amerických dolarech. Týdně může prodat až 100 milionů dolarů kryptoaktiv a provádět různé zajišťovací a stakingové operace.
  • Titulky plnil i Celsius (další z loňských kryptobankrotů). Jeho vrcholový manažer Roni Cohen-Pavon se přiznal k obviněním z trestných činů v USA a souhlasil se spoluprací při vyšetřování prokuratury. Je izraelským občanem a v době, kdy byla v červenci vznesena obvinění proti němu a zakladateli společnosti Celsius Alexi Mashinskému, byl v zahraničí. Mashinsky naopak prohlásil, že je nevinen.
  • Deutsche Bank pak uvedla, že bude držet kryptoměny a digitální aktiva pro své institucionální klienty. Různé banky, včetně Standard Chartered, BNY Mellon a SocGen, to již dělají a nazývají to “custody services”. Deutsche Bank také uvedla, že skutečné obchodování s kryptoměnami není v nejbližších plánech banky, ale nevyloučila ho.

Cena ropy po čtyřech týdnech stagnovala

Ceny ropy se během týdne držely na stabilní či spíše nižší úrovni. Důsledkem bylo vybírání zisků, zvažování obav z omezení dodávek plynoucí ze zákazu vývozu pohonných hmot z Ruska a obavy z poklesu poptávky v důsledku budoucího zvýšení úrokových sazeb.

Cena ropy Brent se usadila nad 92 dolary za barel, za celý týden klesla o téměř 2 % a přerušila tak třítýdenní sérii zisků. Cena americké ropy West Texas Intermediate (WTI) se během týdne téměř nezměnila a stále se drží těsně nad 90 dolary za barel. Oba ropné benchmarky v předchozích třech týdnech vzrostly o více než 10 % kvůli obavám z omezené nabídky.

Investoři nyní očekávají, že v říjnu dojde k útlumu poptávky, protože rafinérie budou provádět údržbu a zvýšené úrokové sazby centrálních bank budou dále tlačit na trhy.

Představitelé amerického Fedu sice v tomto týdnu odhlasovali ponechání základní úrokové sazby na stejné úrovni, ale varovali před dalším zvyšováním sazeb. Zvláštním rizikem, které americká centrální banky sleduje, je právě potenciální další růst cen energií. Vyšší úrokové sazby přitom zvyšují náklady na půjčky, což zpomaluje hospodářský růst a snižuje poptávku po ropě.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Cena zlata tentokrát stagnovala. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 944,90 dolaru. Spotové zlato, které sleduje fyzické obchody se zlatem v reálném čase a je některými obchodníky se zlatem sledováno pozorněji než futures, se usadilo na ceně 1 925 dolarů.

Stříbro si v tomto týdnu připsalo přibližně 2 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 23,82 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo lehce nad cenou 23,50 dolaru za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Přestože je změna klimatu stále v centru pozornosti, velké korporace dělají tiché kroky, aby zůstaly mimo záři reflektorů. Zmínky o environmentálních, sociálních a správních faktorech (ESG) v hovorech k výsledkům hospodaření byly nejnižší od poloviny roku 2020 – v posledním čtvrtletí je uvedlo pouze 61 společností z indexu S&P 500, což je o 60 % méně než na konci roku 2021, kdy dosáhly maxima, neboť je zmínilo 155 společností.

Na druhé straně zmínilo ve svých hovorech k výsledkům hned 177 společností spojení umělá inteligence (AI) – o 50 % více než v předchozím čtvrtletí.

Proč došlo k tomuto obratu? Společnosti se prezentovaly jako ekologicky uvědomělé, ale jejich využívání greenwashingu jako marketingové strategie se stalo příliš zjevným – což poskvrnilo termín ESG. Místo toho se nyní zaměřují na to, co považují za bezprostřednější faktory finančního úspěchu: Umělou inteligenci.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 24. O více než 24 % stoupla v letošním roce cena akcií ČEZ. Stalo se tak navzdory tomu, že tyto akcie na konci června po vyplacení dividendy zapsaly technickou jednodenní ztrátu více než 10 %. Energetický gigant tak v letošním roce dělá svým akcioářům bezesporu radost.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.