Hezký den, vážení čtenáři! Poslední dubnový týden byl na finančních trzích poměrně poklidný. Akciové indexy se vyvíjeli smíšeně, ovšem nedosáhly nijak závratných změn. Výraznější propad postihl index PX, to ovšem bylo způsobeno, tím, že se některé bankovní akcie začaly obchodovat bez nároku na dividendu.
Asi největší událostí minulého týdne tak byly opětovné marné snahy Bitcoinu o překonání hranice 30 000 dolarů. Ptáte se, jak se dařilo komoditám a co dalšího zajímavého nám přinesl poslední týden na finančních trzích? Jste na správné místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Americké akcie skončily týden smíšeně
Americké akcie zaznamenaly smíšené výnosy, když se pozornost investorů soustředila na nejrušnější týden čtvrtletních zpráv o výsledcích hospodaření v sezóně – během minulého týdne zveřejnilo své výsledky 35 % společností z indexu S&P 500, které dohromady představují 44 % jeho tržní kapitalizace. Ve čtvrtek zisky pouhých čtyř akcií – Microsoftu, Applu, Amazonu a mateřské společnosti Facebooku Meta Platforms – tvořily téměř polovinu silného růstu indexu S&P 500 (největšího od 6. ledna). Jenom akcie Meta vyskočila o 14 % díky lepšímu než očekávanému výsledku hospodaření.
Obecně se však nedařilo cyklickým sektorům, protože investoři zvažovali několik nových známek zpomalení ekonomiky, zejména ve výrobním sektoru. Na začátku týdne několik ukazatelů regionální výrobní aktivity dopadlo výrazně pod očekáváním a naznačilo, že továrny v dubnu omezovaly výrobu. Investory pak zřejmě znepokojil také negativní výhled objemu přepravy ze strany United Parcel Service, jehož akcie se v úterý kvůli této zprávě propadly o 10 %.
Platí stále teze: “Prodat v květnu a odejít z trhu”?
Staré tržní přísloví “prodat v květnu a odejít” sice stále rezonuje, ale je to skutečně platné tvrzení? Rčení sice souvisí s (zastaralou) představou, že akciový trh je v létě slabší, ale sezónní změny ve složení portfolia obecně nejsou rozumné. Přesto jsou nedávné pohyby na trhu a historická perspektiva poučné a nabízejí některé další informace o vyhlídkách na letošní rok.
Květen není důvodem k obavám
Léto přináší posun k cestování a trávení volného času, ale trh si nebalí kufry, jak naznačuje stará fráze. Za posledních 40 let činil průměrný výnos akciového trhu od května do srpna úctyhodných 3,2 %, což je sotva období, které by stálo za vynechání. V 75 % těchto letních období dosáhl americký trh zisku, přičemž nejlepší zisky od května do srpna byly zaznamenány v letech 1987 (+16 %), 2009 (+18 %) a 2020 (+21 %). Nejhorší období naopak panovala v letech 1998 (-14 %), 2002 (-14 %) a 2010 (-11 %).
V posledních čtyřech desetiletích v květnu akciový trh rostl v 71 % případů, přičemž průměrný měsíční výnos činil 0,8 %. V těchto letech, kdy akciový trh v květnu rostl, zaznamenal zisk za celé léto v 88 % případů s průměrným výnosem 7,4 %.
Historické zkušenosti z trhu nepodporují strategii “prodat v květnu a odejít”. Minulé poklesy v letním období nebyly pouze sezónními poklesy, ale často byly součástí větších fází oslabení trhu, jako tomu bylo v roce 2022. Přestože není vše úplně růžové, je pravděpodobné, že většina současného medvědího trhu je za námi.
Letošní léto by mohlo být horké, ale i chladné
Americká ekonomika letos pravděpodobně prožije nějakou formu mírné recese. Minulý týden zveřejněná nejnovější zpráva o HDP USA potvrdila, že ekonomika ztrácí dynamiku, když HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na růst 1,1 % ve srovnání s 2,6 % v předchozím čtvrtletí.
Spotřebitelé však nadále vykazují odolnost – výdaje domácností (lví podíl na ekonomice) rostly v posledním čtvrtletí zdravým tempem 3,7 %, což je výrazné zrychlení oproti předchozímu období a výrazně nad průměrem 1,7 % za předchozí čtyři čtvrtletí. Jinde však byly v prvním čtvrtletí patrnější známky zpomalení. Podnikatelské investice se podstatně snížily, včetně výrazného poklesu zásob, což odpovídá nedávným průzkumům ve zpracovatelském průmyslu a signalizuje, že si podniky utahují opasky. Kromě toho se ve čtvrtletí snížily investice do bydlení, ačkoli se na trhu s bydlením objevují známky stabilizace a úrokové sazby hypoték se dostaly ze svého vrcholu.
Ačkoli zpráva o HDP signalizuje, že americká ekonomika zpomaluje, také potvrzuje, že se tak děje postupně, nikoli prudce nebo náhle. Očekávání mírné a mělké recese je podpořeno názorem, že trh práce vychází z historicky zdravé pozice, což by mělo spotřebitelům umožnit proplout recesí v dobré kondici. Nejnovější údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti a volných pracovních místech ukazují, že podmínky zaměstnanosti oslabují, ale pouze mírně.
Závěrem lze říci, že se výkonnost trhů neřídí kalendářem, ale nové důkazy o zpomalení ekonomiky spolu s revizemi odhadů budoucích zisků společností směrem dolů budou v nadcházejících měsících zdrojem problémů pro trhy.
Akciový trh však v roce 2022 při 25% poklesu od ledna do října ocenil značnou část mírné recese. A i když to trhu nezabrání zažívat záchvaty úzkosti, jakmile se důkazy o recesi nahromadí, není pravděpodobné, že bychom se vraceli zpět někam k říjnovým minimům. Pravděpodobnější je, že se trhy v určitém okamžiku tohoto roku začnou více soustředit na případné oživení, což podpoří základy pro trvalejší oživení amerických akcií.
Evropské akcie většinově klesaly
Akcie v Evropě klesly, protože zesílily obavy, že by zvýšení úrokových sazeb mohlo uvrhnout ekonomiku do recese. V místní měně skončil panevropský index STOXX Europe 600 o 0,36 % níže. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se pohybovaly smíšeně. Francouzský index CAC 40 klesl o 0,72 %, italský FTSE MIB klesl o 2,41 % a britský index FTSE 100 ztratil 0,55 %. Naopak si polepšil o 0,44 % německý index DAX.
Ekonomika eurozóny stagnuje, inflace se vyvíjí smíšeně
Podle předběžných údajů ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí stagnovala – rostla méně, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt eurozóny vzrostl o 0,1 %, v posledním čtvrtletí roku 2022 se přitom HDP nezměnil. Ekonomové však předpokládali růst o 0,15 %. Německá ekonomika stagnovala – což je zlepšení oproti 0,5% poklesu zaznamenanému v posledním čtvrtletí loňského roku, ale slabší než 0,2% tempo růstu, které předpovídali ekonomové.
Meziroční inflace v Německu v dubnu zpomalila na 7,6 % ze 7,8 % v březnu, protože se zmírnil růst cen energií. Ve Francii se spotřebitelské ceny zvýšily o 6,9 %, což představuje zrychlení oproti březnovému růstu o 6,7 %. Ve Španělsku pak dosáhla celková míra inflace 3,8 %, což je nárůst z 3,1 % v předchozím měsíci.
Index PX v minulém týdnu oslabil o více než 3 %, když jenom v pátek ztratil 2,71 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 378 bodů. Z titulů obchodovaných na Pražské burze nejvíce ztrácely akcie Komerční banky a Monety, které jenom během pátka odepsaly 8 respektive 9 %. V cenách těchto akcií se projevila skutečnost, že se v pátek poprvé obchodovaly bez práv na výplatu dividendy.
U dalších sledovaných titulů pražské burzy jsme výrazné pohyby nesledovali – mírně posílily akcie Erste Group a naopak nepatrně oslabily akcie ČEZ a Philip Morris.
Bitcoin opět marně testoval cenu 30 000 dolarů
Po 9% ztrátě v předcházejícím týdnu se Bitcoin opět vrátil na růstovou trajektorii, když v minulém týdnu posílil o více než 6 %. Na této cestě opět marně testoval cenu 30 000 dolarů, kterou se mu nepodařilo překonat. Pro budoucí cenový vývoj je klíčová právě tato silná psychologická hranice. Pokud se Bitcoinu podaří překonat tuto rezistenci, bude mít volnou cestu k růstu až na 35 000 dolarů v opačném případě nelze vyloučit jeho propad k supportu na úrovni 25 000 dolarů.
Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?
V sobotu ve svém prohlášení společnost Mastercard uvedla, že chystá novou ověřovací Web3 aplikaci, která má zlepšit bezpečnost při nakupování digitálních aktiv. Nové rozhraní dostane název Mastercard Crypto Credential.
Ministr financí Středoafrické republiky (SAR) Hervé Ndoba v minulém týdnu bez dalšího vysvětlení oznámil, že jeho země přestává používat Bitcoin jako oficiální platidlo. Jedním z hlavních možných důvodů odstoupení země od takového plánu mohou být technologické důvody. 90 % obyvatel SAR totiž nemá přístup k internetu a 85 % ani k elektřině.
Brazilská centrální banka plánuje představit do konce roku vlastní CBDC. Její hlavní aplikace má být mezinárodní obchod se zemědělskými firmami. Má umožnit velkým i drobným brazilským farmářům obchodovat v digitální měně na mezinárodním poli. Neoficiálním cílem pak má být i omezení užívání amerického dolaru.
Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.
Ceny komodit se téměř nezměnily
Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v červnu uzavřela páteční seanci na ceně 76,58 dolaru za barel. Za týden zůstal americký ropný benchmark v červených číslech se ztrátou 1,42 %. Za celý duben pak WTI vykázala ztrátu přibližně 5,5 %. Jednalo se o šestou měsíční ztrátu pro WTI, když byla naposled v zelených číslech v říjnu 2022. Londýnská ropa Brent s červnovým termínem dodání se usadila na ceně 80,25 dolaru a týdenní obchodování zakončila ztrátou 0,94 %. Za celý duben pak zaznamenala prakticky totožnou ztrátu jako americká ropa.
Futures na zemní plyn se v dubnu vrátily do zelených čísel a zakončily měsíc růstem o více než 15 %. Nejaktivnější červnový kontrakt na zemní plyn zakončil týdenní obchodování na cenně 2,38 dolaru za mmBtu neboli milion metrických britských termálních jednotek, přičemž v minulém týdnu ztratil 0,59 %.
Futures kontrakty na zlato skončily v dubnu o něco výše a zaznamenaly druhé měsíční zúčtování (páté za posledních šest měsíců) v kladných číslech v řadě. Zlato s dodáním v červnu vykázalo konečnou cenu 1 999,40 dolaru za unci. Nejvyšší hodnota seance přitom činila 2 004 dolarů. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 989 dolarů za unci, což představuje týdenní nárůst o 0,22 %. Jak spotové zlato, tak nejaktivnější kontrakt na burze Comex dosáhly svého vrcholu 13. dubna, kdy atakovaly hodnoty kolem 2 050 dolarů.
Naopak mírně klesla – i když nikterak výrazně – spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 25,07 dolaru a zakončil ho na hodnotě 25,01 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne klesla o 0,24 %. Za celý měsíc duben však cena stříbra vzrostla o přibližně 4,5 %.
Jako číslo týdne volíme 15. O tolik procent v dubnu vzrostla cena zemního plynu. Výrazný nárůst ceny této komodity následoval po měsíci březnu, kdy naopak cena zemního plynu o více než 20 procent klesla.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.