Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akciové trhy v černých číslech. Dařilo se i Bitcoinu. Výrazně klesla cena ropy

Burza s odstupem: Akciové trhy v černých číslech. Dařilo se i Bitcoinu. Výrazně klesla cena ropy
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři! Opět čtete burzu s odstupem, ve které shrnujeme události z finančních trhů z minulého týdne. První týden letošního roku mohl značně potěšit akciové investory, neboť se výrazně dařilo českým i evropským akciím, americké akcie pak rovněž zaznamenaly zisky.

Kromě akcií se však opět věnujeme i kryptoměnám nebo komoditám a dalším ekonomickým otázkám. Pokud vás zajímá dění na finančních trzích více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Páteční růst pomohl americkým akciím zahájit rok 2023 pozitivně

Páteční rallye po povzbudivé zprávě o zaměstnanosti zanechala hlavní indexy na začátku roku v zisku. V čele růstu stály akcie komunikačních služeb, k čemuž přispěly růsty společností Charter Communications, Netflix a mateřské společnosti Facebooku Meta Platforms. Objemy obchodů byly po většinu týdne utlumené a zůstaly pod průměrem roku 2022. Index S&P 500 se také nadále pohyboval v poměrně úzkém pásmu ve srovnání s většinou roku 2022, přičemž od 16. prosince se index držel mezi 3 764 a 3 906 body.

Minulý týden přinesl řadu ostře sledovaných ekonomických zpráv a reakce trhu jako by signalizovaly, že investoři dávají přednost zpomalení růstu a nižší inflaci před silnou ekonomikou – což je kompromis, který představitelé Federálního rezervního systému dali jasně najevo, že jsou připraveni akceptovat. Za špatným začátkem úterního obchodování širokých indexů mohl být částečně překvapivý nárůst prosincových výdajů ve stavebnictví, i když svou roli sehrál i pokles společnosti Tesla. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ve čtvrtek ráno poklesly o více než 1 % poté, co sčítání pracovních míst v soukromém sektoru, které provedla společnost ADP zpracovávající mzdy, ukázalo, že v prosinci došlo k nárůstu o 235 000, což je výrazně nad očekáváním kolem 150 000 a výrazně nad nedávným srpnovým minimem 132 000. Týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti rovněž nečekaně klesly na 204 000, což je nejnižší úroveň od září.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Zpráva o mzdách zvyšuje naději na měkké přistání

Zdá se, že páteční oficiální zpráva ministerstva práce o mzdách obrátila sentiment zpět pozitivním směrem a zvýšila naději, že by ekonomika mohla být na cestě k “měkkému přistání” neboli ochlazení inflace bez výrazné recese. Počet zaměstnanců mimo zemědělství se v prosinci zvýšil o 223 000, což je nejmenší nárůst za poslední dva roky, ale nad očekávání. Samostatný průzkum mezi domácnostmi ukázal, že nezaměstnanost klesla zpět na své postpandemické minimum 3,5 %, které bylo naposledy zaznamenáno v září.

Pro investory je slibné, že byl zdravý růst počtu pracovních míst doprovázen ochlazením růstu průměrného hodinového výdělku, který v prosinci vzrostl o 0,3 %, což bylo jen o málo méně, než se očekávalo. Listopadový údaj byl rovněž revidován směrem dolů, což pomohlo snížit meziroční přírůstek na 4,6 %, což je nejnižší úroveň od září 2021.

Zdroj: stlouisfed.org
Tento graf ukazuje, že počet volných pracovních míst zůstává výrazně vyšší než počet uchazečů o zaměstnání
Tento graf ukazuje, že počet volných pracovních míst zůstává výrazně vyšší než počet uchazečů o zaměstnání

Aktivita ve službách i ve zpracovatelském průmyslu klesá – ale stejně tak inflace

Pátek přinesl také zprávu, že index aktivity v sektoru služeb Institutu pro řízení dodávek klesl na 49,6 bodu, což je výrazně pod konsensem. Poprvé od května 2020 se dostal do pásma kontrakce (pod 50 bodů), protože nové zakázky prudce zpomalily. Ceny nadále rostly, avšak nejpomalejším tempem od ledna 2021. Ukazatel aktivity ve zpracovatelském průmyslu, který institut zveřejnil na začátku týdne, naznačil druhý měsíc kontrakce, zatímco cenové tlaky v továrnách klesly na nejnižší úroveň od dubna 2020.

Investoři se samozřejmě mohli jen dohadovat, jak poslední údaje ovlivní rozhodování představitelů Fedu. Úterní zveřejnění zápisu z politického zasedání Fedu v polovině prosince však zřejmě utlumilo dřívější rally. V zápisu bylo poznamenáno, že neopodstatněné uvolnění finančních podmínek, zejména pokud by bylo způsobeno nesprávným vnímáním reakční funkce Výboru ze strany veřejnosti, by zkomplikovalo úsilí Výboru o obnovení cenové stability.

Přesto některá pozitivní prohlášení šéfa Fedu v St. Louis Jamese Bullarda následně zřejmě pomohla posílit sentiment. Ve čtvrteční prezentaci na konferenci CFA Bullard poznamenal, že v důsledku předsunuté politiky Fedu v průběhu roku 2022 jsou nyní tržní měřítka inflačních očekávání relativně nízká a vrátila se na úroveň odpovídající 2% inflačnímu cíli Fedu.

Evropské akcie v prvním týdnu obchodování zaznamenaly výrazný růst

Akcie v Evropě vzrostly, protože údaje naznačily, že se tempo inflace zpomalilo. Cena zemního plynu rovněž klesla na úroveň, která byla naposledy zaznamenána před ruskou invazí na Ukrajinu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden růstem o 4,60 %. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se přitom rovněž posunuly vpřed. Německý index DAX si připsal 4,93 %, francouzský index CAC 40 stoupl o 5,98 % a britský index FTSE 100 přidal 3,32 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Inflace v eurozóně zpomaluje pod 10 %

Pokles růstu cen energií pomohl poprvé po dvou měsících stlačit inflaci v eurozóně pod 10 %, jak ukázaly oficiální údaje. Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 9,2 %. Přesto jádrová inflace – která nezahrnuje volatilní ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku – zrychlila na 5,2 % z listopadových 5,0 %.

Guvernér Banque de France François Villeroy de Galhau, který je jedním z tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB), ve svém novoročním projevu uvedl, že ke snížení základních cenových tlaků bude třeba dále zvýšit úrokové sazby, a naznačil, že by mohly dosáhnout svého vrcholu letos v létě. Uvedl také, že ECB by měla být připravena ponechat výpůjční náklady na konečné úrovni tak dlouho, jak bude nutné k vytlačení inflace ze systému. Swapové sazby vázané na termíny zasedání ECB signalizují, že by depozitní sazba mohla dosáhnout vrcholu kolem 3,5 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Českým akciím se výrazně dařilo

Českým akciím se v prvním týdnu nového roku výrazně dařilo a zakončily obchodování se značnými zisky. Z významných akciových titulů nejvíce posílily akcie Erste Group a to hned o 7,36 %. Pozitivní výkonnost však zaznamenaly i další velké akciové tituly pražské burzy. Ať už se jedná o akcie ČEZu, Kofoly nebo Komerční banky, všechny posílily o více než 2 %.

Pražský burzovní index PX pak v minulém týdnu posílil o 3,20 %. Jedná se o velmi pozitivní start do nového roku a můžeme jen doufat, že se podaří českým akciovým titulům na výkonnost z prvního týdne navázat.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Mírný růst kryptoměnových trhů

V minulém týdnu investoři především sledovali dozvuky předchozích kauz, nicméně na cenu nejvýznamnější kryptoměny Bitcoinu neměly tyto události příliš významný vliv, když posílila o 2,65 %.

Bitcoin je však stále v sevření strachu investorů a spekulantů o kondici celého kryptoměnového trhu. Velcí investoři dále vyčkávají, až se kryptoměnový trh stabilizuje a nabídne tak pevnou bázi pro další směřování kapitálu.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Cena ropy výrazně klesala

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate zaznamenala závěrečné obchodování na úrovni 74,06 dolaru za barel. Za celý týden WTI, jak je americký ropný benchmark znám, klesla o 7,91 % a zaznamenala tak největší týdenní pokles od týdne končícího 2. prosince. K neutěšenému týdennímu výsledku došlo po 10% poklesu WTI mezi úterým a středou, což je nejhorší výsledek za první dva dny obchodního roku od roku 1991. V Londýně obchodovaná ropa Brent zaznamenala závěrečné obchodování na úrovni 78,65 dolaru za barel. Dříve v pátek dosáhl tento globální ropný benchmark až na úroveň 80,56 dolaru. Za celý týden se cena ropy Brent snížila o 8,10 %.

Propad ceny ropy v prvních dvou dnech roku 2023 přišel v souvislosti s novými varováními před globální recesí a obavami, že se Čína dostane do podobné krize, jakou zažila před třemi lety. Páteční počáteční růst ropy, který následoval po čtvrtečním odrazu, přišel v době, kdy mírnější růst zaměstnanosti v USA signalizoval další zpomalení zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Referenční únorový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 870,50 dolaru. Za celý týden vzrostl o zhruba 2,4 %, čímž posílil již pošesté za posledních sedm týdnů. Páteční vrchol seance ve výši 1 870,15 dolaru jen těsně zaostal za středečním maximem ve výši 1 871,30 dolaru – což byla nejvyšší úroveň pro zlato na burze Comex od 17. června. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 1 867 dolaru, což je 2,06 % více než na začátku týdne. Spotové zlato dosáhlo v pátek svého intradenního maxima 1 869,88 dolaru, což je rovněž nejvyšší hodnota od 17. června.

Cena dalšího drahého kovu stříbra se poněkud překvapivě vyvíjela v rozporu s cenou zlata, když klesla o necelé procento. Spotové stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 24,12 dolaru za unci a ukončilo týdenní obchodování na hodnotě 23,89 dolaru.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 7,36. O tolik procent vzrostla cena akcií Erste Group, které tak skvěle odstartovaly rok 2022. Za poslední měsíc pak tyto akcie připisují zisk 9,80 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.