Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akcie Meta táhly americký akciový trh vzhůru. Dařilo se i českým a evropským akciím

Publikováno
Burza s odstupem: Akcie Meta táhly americký akciový trh vzhůru. Dařilo se i českým a evropským akciím
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! V minulém týdnu se výrazně dařilo americkým akciím – zejména těm technologickým. Stejně tak pozitivní výkonnost vykázaly evropské akcie a investory musí těšit i pokračující růst českých akciových titulů.

Naopak se po delší době propadla cena Bitcoinu a výrazně klesaly ceny hlavních globálních komodit. Chcete se o zmíněném a dalších novinkách z finančních trhů dozvědět více? Pak jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie navázaly na svůj lednový růst

Hlavní americké indexy prodloužily svou vítěznou sérii i na začátku února, k čemuž přispěla některá pozitivní překvapení v ekonomických údajích a zprávách o ziscích za čtvrté čtvrtletí. Někteří investoři považovali za povzbudivé i signály ze strany Federálního rezervního systému. Index S&P 500 dosáhl ve čtvrtek intradenního maxima 4 195 bodů, což byla jeho nejvyšší úroveň od konce srpna.

Čtvrteční 23% skok mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms – největší denní nárůst akcií za téměř deset let – poskytl významný impuls technologickému indexu Nasdaq Composite a dalším růstovým akciím technologických a internetových společností. Gigant z oblasti sociálních médií překonal očekávání tržeb za čtvrté čtvrtletí a generální ředitel Mark Zuckerberg poskytl optimistický výhled na příští rok. Část nadšení však v pátek vyprchala po zklamání z výsledků a výhledů společností Apple, Alphabet a Amazon.

Týdenní zisky mohly urychlit také technické faktory. Ve čtvrtek index S&P 500 zaznamenal první “zlatý kříž” za dva a půl roku, když se 50denní klouzavý průměr indexu posunul mírně nad 200denní průměr. Tento ukazatel používají techničtí analytici jako indikátor toho, že vzestupný trend na trzích nabírá na síle.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Náklady na zaměstnance se snižují, objevují se náznaky dezinflace

Nejrušnější týden čtvrtletních hospodářských výsledků – společnosti představující zhruba třetinu tržní kapitalizace indexu S&P 500 zveřejnily své výsledky – se shodoval s řadou ostře sledovaných ekonomických zpráv. Investoři tak museli zvažovat několik protichůdných faktorů. Lepší než očekávané výsledky společností General Motors, United Parcel Service a dalších společností pomohly v úterý ráno získat dynamiku akciovým futures, ale skutečný posun v náladě nastal po zveřejnění indexu nákladů na zaměstnanost (ECI) ministerstva práce. Index ECI vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2022 o 1,0 %, což je o něco méně, než se očekávalo, a jeho úroveň je nejnižší za poslední rok. Poskytl tak investorům další důkaz, že klíčový problém tvůrců politiky Fedu se ubírá správným směrem.

Ve středu Fed podle všeobecného očekávání zvýšil oficiální krátkodobé úrokové sazby o další čtvrt procentního bodu a předseda Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání připustil, že ECI trochu polevuje. Powell však také poznamenal, že přírůstky ECI a průměrného hodinového výdělku zůstávají poměrně vysoké a že je dezinflační proces v počáteční fázi projevující se zejména v cenách zboží díky ozdravení dodavatelských řetězců. Hlavní indexy nicméně vyskočily, protože investoři zřejmě interpretovali celkový tón jeho poznámek jako více holubičí, než se očekávalo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců

Pátek přinesl značná makroekonomická překvapení

Páteční ekonomické údaje přinesly významná překvapení, která přiměla investory přehodnotit svá očekávání ohledně úrokových sazeb a poslala výnosy dluhopisů prudce nahoru. Ministerstvo práce oznámilo, že zaměstnavatelé v lednu vytvořili 517 000 pracovních míst mimo zemědělský sektor, což je zhruba trojnásobek konsenzuálních odhadů a největší přírůstek za posledních šest měsíců. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,4 %, což je nejnižší úroveň od roku 1969. Zdálo se, že investoři přijali tuto zprávu většinou s nadhledem, protože se nezdálo, že by se napjatá situace na trhu práce úměrně promítala do růstu mezd. Měsíční nárůst průměrných hodinových výdělků klesl zpět na 0,3 %, což pomohlo snížit meziroční nárůst zpět na 4,4 % – nejnižší úroveň od srpna 2021.

Dalším pátečním překvapením byl lednový skok aktivity v sektoru služeb. Institut pro řízení dodávek oznámil, že jeho index aktivity mimo zpracovatelský průmysl vyskočil na 55,2 z prosincových 49,2, čímž zvrátil téměř celý svůj prosincový prudký pokles a posunul se výrazně zpět do oblasti expanze (úroveň 50 odděluje kontrakci od expanze).

Další pozitivní týden evropských akcií

Akcie v Evropě vzrostly díky naději, že se centrální banky pravděpodobně blíží ke konci nejrestriktivnější fáze cyklu zpřísňování měnové politiky. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden růstem o 1,50 %. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se pak rovněž posunuly vpřed. Německý index DAX přidal 2,69 % a francouzský index CAC 40 posílil o 2,55 %. Britský index FTSE 100 vzrostl o 1,76 %, částečně podpořen oslabením libry vůči americkému dolaru poté, co Bank of England (BoE) naznačila, že by úrokové sazby mohly dosáhnout vrcholu na nižší úrovni, než očekával trh.

Výnosy evropských vládních dluhopisů celkově poklesly, protože investoři přijali možnost, že by hlavní centrální banky mohly ještě letos změnit svou měnovou politiku. Výnos německého desetiletého státního dluhopisu klesl k 2 %, přestože Evropská centrální banka (ECB) zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu a signalizovala podobný krok v březnu. Výnosy francouzských a švýcarských státních dluhopisů rovněž klesly. Ve Velké Británii, kde BoE také zvýšila sazby, výnosy referenčních desetiletých dluhopisů následovaly globální protějšky a přiblížily se 3 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Inflace zpomaluje více, než se předpokládalo, ECB však prohlásila, že v březnu opět zvýší sazby

Nejnovější údaje ukázaly, že celková míra inflace v eurozóně v lednu ochladla více, než se očekávalo, na meziroční úroveň 8,5 % z 9,2 % v prosinci. Jádrová inflace bez započtení změn cen potravin a energií však zůstala na historicky nejvyšší úrovni 5,2 %. V posledních třech měsících roku 2022 také ekonomika eurozóny nečekaně vzrostla o 0,1 %.

ECB zvýšila své klíčové úrokové sazby o půl procentního bodu, čímž depozitní sazba dosáhla 2,5 %. Centrální banka očekává, že v březnu zvýší sazby stejnou měrou kvůli základním inflačním tlakům. ECB dodala, že následně vyhodnotí další vývoj své měnové politiky, přičemž budoucí rozhodnutí budou nadále záviset na datech a budou se řídit individuálním přístupem.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Další pozitivní týden na českém akciovém trhu

Index PX i nadále pokračuje ve svém růstu, když navázal na téměř 3% růst z předchozího týdne a opět posílil, tentokrát o 1,72 %. Rostly víceméně všechny hlavní akciové tituly Pražské burzy, přičemž se nejvíce dařilo bankovním akciím – Erste Group a Moneta. Drobné zisky si však připsaly i akcie ČEZ a Kofola.

Byla také zahájena výsledková sezóna za 4. čtvrtletí roku 2022. V pátek hlásila výsledky hospodaření MONETA, která překonala očekávání analytiků. Akcionáře by mohlo potěšit, že management bankovního domu navrhuje dividendu 8 Kč na akcii, což při ceně akcií 82 Kč představuje téměř 10% dividendový výnos.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin se po 5 týdnech růstu propadl

V minulém týdnu investoři především vyčkávali na závěry ze zasedání americké centrální banky. Na středeční tiskové konferenci přitom bylo oznámeno očekávané zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Ačkoliv investoři na tuto zprávu reagovali pozitivně – bezprostředně po oznámení vzrostla cena Bitcoinu i Etherea – za celý týden si obě kryptoměny pohoršily. Zatímco cena největší kryptoměny se propadla o 3,56 % a týdenní obchodování zakončila pod hodnotou 23 000 dolarů, cena Etherea klesla o 0,92 %.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Cena ropy se propadla o 8 %

V New Yorku obchodovaná březnová ropa West Texas Intermediate v pátek uzavřela obchodování na ceně 73,54 dolaru za barel. Za celý týden WTI klesla o téměř 8,5 %. Ropa WTI tak navázala na svůj téměř 9% propad za předchozí tři měsíce.

Londýnská ropa Brent s dodáním v březnu zaznamenala závěrečný obchod na úrovni 79,93 dolaru za barel. Za celý týden se světový ropný benchmark propadl o zhruba 8 % po téměř 3% ztrátě z minulého týdne. Vývojem v minulém týdnu ropa Brent rovněž navázala na své ztráty z předchozích tří měsíců, které činily více než 10 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato se v pátek propadlo o téměř 3 % poté, co bombastická zpráva o zaměstnanosti v USA za leden vyvolala vybírání zisků z dlouhotrvajícího růstu drahého kovu, čímž se vzdálilo od cílové hodnoty 2 000 dolarů za unci. Zlato s dubnovým termínem dodání na newyorské burze Comex uskutečnilo v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 877,70 dolaru, což představuje týdenní pokles o 53,90 dolaru, tj. 2,8 %. Během páteční seance se futures kontrakty na zlato dostaly na čtyřtýdenní minimum 1 874,55 dolaru. Zároveň to bylo poprvé od 12. ledna, kdy byla prolomena podpora zlata o hodnotě 1 900 dolarů. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se pak propadla dokonce na 1 865 dolarů, což znamená týdenní pokles o více než 3 %.

Ještě více se pak propadla cena dalšího drahého kovu – stříbra. Menší sourozenec zlata, kterého obvykle charakterizuje větší volatilita (díky menší tržní kapitalizaci) za týden odepsal 5,66 % své hodnoty. Stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 23,65 dolaru za unci a do konce týdne se propadlo až na 22,32 dolaru.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 25. Bez jedné setiny o tolik procent vzrostla v minulém týdnu cena akcií Meta Platforms. Hlavní měrou se na tom podílel 23% čtvrteční skok následující po oznámení hospodářských výsledků. Akcie mateřské společnosti Facebooku zažívají nebývalé oživení, když od začátku roku jejich cena vzrostla o polovinu.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎