Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (8. – 12. února) – Závěr týdne přinesl další překonání rekordů na NASDAQ-100

Burza s odstupem (8. – 12. února) – Závěr týdne přinesl další překonání rekordů na NASDAQ-100

Výsledková sezona v USA ale i v Evropě přináší zatím spíše pozitivní zprávy. Trhy se po lednové volatilitě způsobené jednak aférou GameStop, ale i obav z nového šíření koronaviru a neúčinnosti vakcín, znovu uklidnily. V závěru týdne dokonce americké indexy shodně přepsaly absolutní rekordy. I přes to, že Americká vláda opět otálela se schválením ekonomické pomoci, trhy v klidu rostly.

O jediný velký rozruch se zase postarala internetová fóra, která se zaměřila na nákup akcií kolem amerického konopného průmyslu. Ale jelikož se jedná o marginální segment v porovnáním s celou americkou burzou, tato akce neměla šanci ovlivnit celkové obchodování.

Indexy: Solidní růst v Asií

Vývoj na indexech se zase vrátil k normálu, tak jak jsme ho znali za posledního půl roku. Asie rostla velmi silně, zámořské trhy rostly, a Evropa přešlapovala na místě. Japonský Nikkei předvedl solidní výkon a přidal 2,5 %. Hongkongský index přidal 3 %. Absolutním vítězem se stala burza v Šanghaji, která zakončila druhý únorový týden se ziskem 4,5 %.

V Evropě si nejlépe vedla britská burza. FTSE přidal 1 %. Francouzský CAC40 vzrostl kosmeticky o 0,6 %. Německý DAX dokonce ztratil 0,2 %. Hůře si vedly ještě další Evropské burzy. Itálie ztratila 1,2 %, Španělsko 2 % a Portugalsko 2,5 %.

V zámoří trhy rostly. Průmyslový Dow Jones přidal přesně jedno procento. S&P500 povyskočil o 1,2 %. Vítězem se stal technologický NASDAQ-100, který přidal 1,73 % a překonal poprvé v historii hladinu 14 000 bodů.

Firemní zprávy: Dobré výsledky japonských automobilek

Jedna z velmi zajímavých zpráv přišla od japonských automobilek. Tři velké japonské automobilky i přes pokles prodejů aut ve světě dokázaly svými zisky překonat odhady analytiků.

Toyota měla roční zisk 1 900 miliard jenů, což odpovídá 15 miliard eur. I přes těžký rok 2020 tedy zaznamenala pokles zisku pouze o 6,7 %. Automobilku zachránilo velmi dobré poslední čtvrtletí roku 2020, kdy čistý zisk stoupl o 50 %. Ceny akcií Toyoty reagovaly pozitivně a během tří dnů se dostaly z ceny 7949 jenů na 8410.

I další japonští konstruktéři Honda a Nissan si vedli velmi dobře a jejich akcie posilovaly. Celý automobilový sektor se v současnosti potýká s výpadkem polovodičových komponentů a dá se předpokládat, že se výroba nových aut značně zpomalí. To vůbec nemusí být na škodu, protože automobilky mohou optimalizovat svoji výrobu na pokles poptávky po nových vozech. Právě japonské automobilky přitom patří k těm nejpružnějším na světě.

Komodity: Hodina pravdy na ropě

Vývoj ropy byl i druhý únorový týden velmi příznivý. Ropa posílila přes pět procent. Ropa Brent se na konci týdne obchodovala za 62,6 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI se vyšplhala na cenu 59,72 dolarů za barel. Moment pravdy můžeme sledovat na ropě Brent na hranici 62 dolarů. Proč? Protože tato hodnota byla technickou podporou pro celý rok 2019.

Ropa se tak dostala na předkrizovou úroveň. Pokud se zde ropa stabilizuje delší dobu, bude to znamenat, že úroveň mezi poptávkou a nabídkou bude pracovat s nastavením na předkrizovou úroveň. Pokud však ropa cenu prorazí a bude stoupat nadále, bude to znamenat, že během minulého roku došlo k poklesu těžby a její obnova a investice do nových nalezišť budou velké.

Na tento fakt již delší dobu upozorňujeme. Investice do ropného sektoru jsou již několik let poddimenzované, a právě návrat spotřeby k normálu umožní těžařům zvednout ceny a zaplatit obnovu těžařské techniky a parků.

Komodity: Zlato a stříbro pokračují v konsolidaci

Nic nového se na zlatě ani tento týden nestalo. Zlato se na konci týdne prodávalo za 1824 dolarů za unci. Spekulace o zvýšení úrokových sazeb a blízkém otevření světové ekonomiky ceně zlata neprospívají. Pokud dojde k poklesu pod hranici 1800, můžeme se dočkat výprodejů na zlatě. Stříbro i nadále drží svoji cenu na 27,43 dolarů za unci. Stříbro sice ustoupilo z hodnoty blízké 30 dolarů za unci, když se stalo předmětem spekulací investorů z redditu, ale i tak stříbro posílilo za měsíc o solidních 6 %.

Překvapivý skok zažila platina. Ta za jediný týden posílila přes 10 %. Platina se vyšplhala z cen 1150 dolarů za unci na 1264 dolaru. Cena platiny je tak nejvýše za posledních šest let.

Dluhopisy: Italské výnosy desetiletého dluhopisu klesly

Dluhopisovému trhu se v Burze s odstupem moc nevěnujeme. Důvod je prostý. Vzhledem k nízkým nebo záporným úrokovým sazbám tyto investice nepředstavují žádnou vhodnou příležitost k nákupu pro investory.

Německé (-0,46 %) nebo francouzské (-0,25 %) dluhopisy se obchodují se zápornými výnosy. Investor se nejenom ochudí o nominální částku, ale i každoroční inflaci. Italská politická krize vyústila do jmenování bývalého guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho do křesla italského premiéra.

Poznámka

Draghi je jedna z výrazných osobností současného ekonomického nebe. Na rozdíl od Klause Schwaba, který zastává teorii velkého resetu, Draghi nyní vidí cestu ke splacení dluhů ve škrtání státních výdajů a cesty rozpočtové zodpovědnosti. Na jeho zvolení reagovaly velmi pozitivně italské dluhopisy a jejich úroky klesly na historické minimum 0,43 %.

Toto velmi směšné zúročení absolutně neodpovídá míře rizika, kterou nese věřitel, který půjčí italskému státu. Italie patří k nejzadluženějším evropským zemím a bohužel také k těm nejvíce postiženým koronavirem.

Italský dluhopis jen podtrhuje současné odtržení finančních trhů od ekonomické reality.

Slovo závěrem: Volatilita na ústupu?

Výsledková sezona v USA pomalu končí, nejsledovanější americké firmy už mají své výsledky odreprezentovány. Vakcinace postupuje pomalu, ale prozatím je vše na dobré cestě. Oči všech analytiků jsou napřeny k Izraeli, abychom se přesvědčili, že vakcína je tím správným prostředkem v boji proti Covidu, Výsledky celé operace budou známy do dvou měsíců.

Na geopolitické šachovnicí se zdá, že panuje také klid, a tak světovým trhům v současnosti chybí zásadní katalyzátor. Všechny akcie tak pomalu rostou pod taktovkou nákupů centrálních bank. Investor by tak mohl využít tohoto relativního klidu k uzavírání volatilních pozic, které v případě nečekané události budou reagovat propadem.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.