Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proběhne velký ekonomický reset? Kdo za to všechno zaplatí?

Proběhne velký ekonomický reset? Kdo za to všechno zaplatí?
Zdroj: depositphotos.com

Vlády jednotlivých zemí se předhání v tom, kterou skupinu ekonomicky podpoří a v jaké výši. Odpouští anebo snižují daně či povinné odvody, zavádí kurzarbeit. Všechna tato opatření se ospravedlňují odkazem na zdravotnickou krizi způsobenou koronavirem.

Avšak až jednou tato krize skončí, budeme se muset vrátit do běžného ekonomického režimu. A v tu chvíli nastane otázka, kdo to všechno zaplatí?

Je třeba podtrhnout, že dnes ještě není jasné, kdy koronakrize skončí. V podstatě jsou tři možnosti: buď vyhyne, najde se vakcína, nebo se najde spolehlivý lék. Ve všech třech případech se zdá, že jsme skutečnému vyřešení krize zatím vzdálení. Politici, ekonomové a průmyslníci to vědí. Z toho jasně vyplývá, že účet za celou krizi se nebude platit hned, ale ztráty a náklady se budou nejdřív počítat na konci roku. Do té doby zadlužovaní veřejných rozpočtů nebude mít limit.

Kdo to schytá nejvíc? Vede cesta ven?

Zadlužení, které vznikne po koronaviru, bude kolosální a v podstatě nebude stát, kterému by se podařilo z této pasti vyváznout. První se do problému dostanou státy, které byly silně zadluženy již před krizí a které mají svoji slabou měnu. Ušetřeny nezůstanou ani vyspělé ekonomiky, které mají vysoké mandatorní výdaje. Podle této studie světového měnového fondu se odhaduje, že dluh vyspělých ekonomik vzroste ze současných 104 procent na 134 procent. V zemích s rozvojovou ekonomikou růst dluhu nebude tak dramatický, měl by průměrně vzrůst o 6,8 procent.

Vývoj z poslední recese v roce 2008 a následné krizi okolo Řeckého dluhu nám ukazuje, že model udržitelného dluhu pří vysokém zadlužení nefunguje. Dluhy států však budou po roce 2020 ještě větší, než v roce 2008. Dříve diskutovaná řešení nebudou již brána v úvahu. Cesta věřených úspor a snižovaní nákladů, by dnes vedla ještě k většímu odporu. Francouzské žluté vesty by byly pouhou předehrou toho, co by se stalo, pokud by státy začaly radikálně škrtat svoje výdaje.

Cesta ještě většího zadlužování je dnes taky neprůchodná. Jednak úrokové sazby jsou tak nízko, že bankám se nevyplatí půjčovat. Úrok totiž neodpovídá míře rizika, kterému se věřitel vystavuje. Za druhé, zvětšování dluhu vede k obrovskému zvýšení objemu peněz v systému.

Jinak řečeno: čím větší dluh, tím roste riziko hyperinflace, která zničí danou měnu. Oba tyto scénáře jsou tedy nežádoucí.

Není tedy divu, že světový měnový fond ústy své ředitelky Kristaliny Georgievové začal mluvit o velkém resetu. A to nejen celé ekonomiky, finančních trhů, ale celé společnosti. Koronavirus nás uvrhl do tak hlubokých problému, že jen běžné nástroje typu – zvyšovaní daní a snižovaní výdajů nebudou stačit. Rozpočtová přísnost a neplýtvání prostředky je základem velkého resetu, ale není to až tak inovativní myšlenka.

Vyšší daně by se měly týkat především těch nejbohatších a společností, kterým vzrostl zisk právě díky koronaviru.

ekonomicky reset

Nastane velký reset?

Velký reset by neměl nastat pouze na ekonomickém poli, jeho rozměr je především společenský. Měl by hlavně odstranit rozdíly ve vzdělávaní, kariéře a příjmy mezi muži a ženami. Reset by měl vybudovat rovnější společnost. Třetím pilířem velkého resetu je čím dál větší digitalizace finančnictví. Přechod k digitální společnosti by měl umožnit přístup velké části populace k elektronickému účtu v bance a k moderním bankovním službám.

Jelikož světový měnový fond řeší ekonomiku na co nejobecnější úrovni, jeho návrhy zahrnují i ekonomicky nerozvinuté země. Co však bude představovat velký reset pro rozvinuté ekonomiky?

Další ekonom, který se věnuje problematice velkého resetu, není nikdo jiný než zakladatel ekonomického fóra v Davosu, Klaus Schwab. Tento vlivný muž vydal 400stránkovou knihu s názvem “Covid-19: The Great Reset”. V této knize se snaží dát velkému resetu konkrétní podobu.

Na základě jeho knihy by se velký reset dal definovat jako restrukturalizace myšlenek, institucí, procesů a aktuálních pravidel.

Jinak řečeno Covid-19 je příležitost pro substanciální přeměnu společnosti.

Nebude se jednat o experimentální reformy, které budou zachraňovat starý svět a starý pořádek. Jde o nahrazení celého starého světa, protože Klaus Schwab usiluje hlavně o změnu myšlení. Tato změna myšlení bude v každém případě zelená, protože tento nový svět bude vytvořen hlavně na ekologických myšlenkách.

Cílem našeho zamyšlení není polemika ani s Kristalinou Georgievovou anebo světem podle Klause Schwaba, ale upozornění na fakt, že i mainstreamové elity si uvědomují, že svět tak jak fungoval a tak jak ho známe z dvacátého století přestává existovat. Jde spíš o to, zda jsme schopni tento fakt přijmout, a snažit se na té změně aktivně podílet a předcházet nežádoucím důsledkům. Nebo musí přijít nikým (něčím) neřízená katastrofa, ze které vzejde nové uspořádání.

Co si myslíte vy? 

Líbil se vám tento článek?
25
6

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Milan

Great reset je jen další pěkně prolhaná poudačka technokratů s velkou podporu finančních oligarchií. O naše zdraví , ekonomiku nebo přírodu jim nejde. Jejich cílem je neomezená moc. Zářným příkladem je např. ropná společnost BP, jejichž ředitel pasoval BP za nekompromisního bojovníka proti klimatické změně. Přitom ropák světa BP je leda tak bojovníkem proti přírodě a životnímu prostředí. Zloděj křičí chyťte zloděje. Nebo centrální banky pod taktovkou FEDu pumpují kredit do ekonomických systémů čímž způsobují inflaci. Nedávné prohlášení ze zasedání ČNB, že za zvyšujícími cenami je snaha obchodníků dohnat tržby z dubna a března. Obdobná prohlášení vypouštějí i další centrální banky, které tvrdí že inflaci způsobuje zvyšování cen. Jde o koordinovanou snahu mást veřejnost, protože inflaci způsobují právě centrální banky a ceny spotřebního zboží to to jen reflektují.

Matej Široký

Ano člověk může pochybovat o pravosti úmyslech velké resetu a boje za ekologií. Nic to však nemění na tom, že Klause Schwaba poslouchají a napodobují přední ceo světových firem, manažeři investičních fondů, ekonomové a politici. Náš, respektive můj názor na tento plán či na počínání ČNB nebo jakékoliv jiné centrální banky, nějak neovlivní běh věcí a jejich rozhodování. Na tento plán budou reagovat velké firmy a akciové trhy a v posledku celá burza. Porozumět a předvídat tyto pohyby může být velmi užitečné pro vaše úspory.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.