Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (24. – 28. srpna) – Trhy stále v rozporu s realitou. Čekání na korekci

Burza s odstupem (24. – 28. srpna) – Trhy stále v rozporu s realitou. Čekání na korekci

Poslední srpnový týden investorům vrásky na čele nepřidělal a trhy neustále rostly a to navzdory stavu reálné ekonomiky. Všichni specialisté se nyní shodují, že trh je odtržen od reality díky koordinovanému zásahu většiny světových centrálních bank. Růst trhů je pouze podložen obrovským množstvím hotovostí na finančních trzích.

Jelikož trhy rostou exponenciálně, velká část šortařů, musí svoje pozice uzavírat, aby se nepropadli ještě do větších ztrát. Uzavírání pozic na krátko se děje opačně než klasické obchodování, kde uzavření pozici znamená prodej akcií. Šortaři uzavírající svoje pozice, tak akcie na trhu nakupují. Tím ještě víc přispívají k cenovému růstu akcií.

Co dalšího se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Korekce v nedohlednu

Vždy, když je trh v rozporu s realitou vzniká nebezpečí bubliny. I přes všechna omílaná rizika, jako další vlna nákazy koronavirus, trhy neustále rostou.

Co nám tím říká trh? Trh v současnosti reaguje výhradně na pozitivní zprávy a ty negativní ignoruje. Pro trh je koronavirus uzavřená kapitola, firmy se naučily žít s možným rizikem nákazy. Pokud by došlo ke zmiňované druhé vlně, tak žádný stát už neuzavře hermeticky celou svoji ekonomiku. Tato skutečnost dodává investorům jistotu.

Trhy už taky výrazně nereagují na zprávy z Pekingu nebo z Washingtonu. Všechny známe rizika jsou již započítané v ceně akcií. Z toho vyplývá, že když přijde korekce, přijde z místa ze kterého ho dnes nikdo nečeká. V tom je riziko dnešního obchodování: nikdo neví odkud špatná zpráva přijde, ale určitě přijde. A s každým dalším týdnem pravděpodobnost špatné zprávy stoupá. Proto jsou dnes trhy i přes svůj obrovský růst v permanentní strachu a nedůvěře.

Stabilita na indexech

Obchodování v Asii za týden nezaznamenalo velké pohyby. Japonský index Nikkei za celý týden ubral kosmetických 0,16 procent, Hongkongský index přidal 1,2 procent a burza v Šanghaji rostla nejrychleji a to tempem 2,7 procent. Evropa vykázala solidní růst.

Francouzská a německá burza si připsala shodně po 2,5 procentech. Španělská burza nezůstala pozadu a přidala 2,3 procenta. Nejslabší výkon předvedla Itálie s týdenním růstem 1,4 procent. Vítězem se opět staly zámořské indexy. Odhalení strategie na každoročním sympozium v Jackson Hole pomohlo hlavně americké burze. Nasdaq přidal 3,2 procent a Dow Jones 2,7 procent.

Podotýkáme, že za celý srpen právě americký Nasdaq přidal s ohledem na ekonomický kontext recese neuvěřitelný 12 procent. Víra v americké technologické akcie je pro dnešní kupující neotřesitelná.

Aktuální hodnota indexu Nasdaq 100

Proslov v Jakson Hole

Dlouho očekávaná každoroční událost je sympozium v Jakson Hole. Sympozium se však kvůli omezení cestování konalo virtuálně. Nejvíc sledovaným projevem byl samozřejmě projev šéfa amerického FEDu Jeroma Powella.

Powelle se zdržel odvážných prognóz do budoucna, ale naznačil změnu ve filosofie FEDu. Dlouhá léta se americká centrální banka snažila držet nízko inflaci, a to se i centrální bance dařilo. Nyní však Powell prozradil, že vyšší inflace by automaticky nevedla ke zvýšení úrokových sazeb. Ty naopak zůstanou ještě velmi dlouho nízké.

Jinak řečeno, náklady na řešení ekonomické krize spojené s koronavirem se budou řešit inflací. Navíc Fed nemá v podstatě páky jak zabránit inflaci. Proti inflaci by musel zvednout úrokové sazby, což by znamenalo okamžitou světovou recesi.

Následky vyjádření šéfa Fedu

Prohlášení Powella potěšilo především majitele akcií a taktéž investory do komodit, které budou mít volný prostor pro růst. Naopak moc radosti z jeho zprávy nebudou mít držitelé dluhopisů a střadatelé. Nízké úrokové sazby a vyšší inflace jím z jejich úspor bude velmi rychle ukrajovat reálnou hodnotu naspořených peněz. Tato skutečnost bude kamenem úrazu mezi Fedem a ECB.

Největší vliv na chod ECB mají Němci. Ti jednak z historické zkušenosti a pak i vzhledem k tomu, že Němci rádi spoří a měně investují než Američané, mají strach a odpor k vysoké inflaci. Strach z inflace bude silným faktorem pro politické ovzduší v Evropě. Již dnes právě v Německu a Nizozemí narůstá odpor proti rostoucí inflaci a nízkým úrokovým sazbám.

Investor by si měl uvědomit, že v podstatě jedinou snahou centrálních bank je udržet současnou neudržitelnou situaci.

Komodity na vzestupu

Na cenu všech komodit mělo pozitivní dopad prohlášení šéfa amerického Fedu Jeroma Powella o inflaci. Komodity mají zelenou pro svůj růst. Ceny ropy se tak stabilizovaly na 45 dolarů pro Brent a 42 pro WTI. Pozitivní vliv na cenu bude mít i uragán Laura, který zastavil těžbu ropy v Mexickém zálivu.

Zlato a stříbro taktéž reagovalo pozitivně na prohlášení o inflaci a drahé kovy zakončily týden na slušných hodnotách 1960 dolarů a 27,5 dolarů za uncí.

Aktuální cena zlata

Dobrá zpráva z Norska

Poslední srpnový týden nabídl i přesnější čísla odhadů HDP za první pololetí 2020. Norská ekonomika poklesla jen o pouhých 5,1 procent.

Norové aspirují na prvenství zemí, které se nejlépe vypořádaly s koronavirem.

Německá HDP pokleslo o 10 procent což, je nejvíc v jejich historií od druhé světové války. Švýcarské HDP se snížilo o 8,2 procent. Jedním z nejhorších v Evropě je však Francie. Její hospodářství se smrsklo o 14 procent. Bude zajímavé sledovat, jak síla ekonomie ovlivní politicky mapu Evropy.

Vstup do nového školního roku nepřinese zajímavé události pro investora. Začátek září by měl zůstat na růstové vlně, protože na trhu je i nadále dostatek hotovosti. Pokud by přišla první silnější korekce je pravděpodobné, že bude díky hojnosti hotovosti taktéž koupena. Skutečným katalyzátorem dění pak můžou být blížící americké volby v listopadu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.