Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (16. – 20. listopadu) – Euforie pokračuje, aneb žijeme v nejlepším možném světě?

Burza s odstupem (16. – 20. listopadu) – Euforie pokračuje, aneb žijeme v nejlepším možném světě?

I třetí listopadový týden finanční trhy zůstaly na optimistické vlně. V závěru týdne byl sice růst slabý a některé burzy se dostaly i do záporu, ale prozatím jsme svědky návratu růstové tendence. I kdyby tento a další týden trhy lehce korigovaly, nic to nemění na obratu k růstovému scénáři. To bychom měli mít na paměti, protože se dnes i při poklesu o pár procent začínají znovu rojit katastrofické scénáře. Naopak trh po silném růstu z 9. listopadu se musí konsolidovat.

Vytvoření nových konfigurací z pohledu technických analýz může trvat jeden až dva týdny, následně by trhy měly pokračovat ve vzestupné tendenci. Tedy za předpokladu, že nečekaně nepřijde velmi špatná zpráva. V současnosti cena akcií počítá se skutečností, že rok 2021 bude nejlepší z možných. Co dalšího se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Optimismus způsobený vakcínou

Finanční trhy se od začátku koronakrize pohybují mezi dvěma extrémy: optimismem v lepší a pokrokovou budoucnost a apokalyptickou katastrofou. Připomeňme si důvody současného růstu. První důvodem je právě blížící se konec koronaviru díky objevu vakcíny. Společnost Pfizer oznámila, že účinnost její vakcíny je 90 procent. Další výrobce Moderna nezůstal pozadu. Prohlásil, že její vakcína má účinnost dokonce 95 procent. Následně Pfizer vylepšil svoje odhady a taktéž jeho vakcína má účinnost 95 procent.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Pfizer! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jen připomeňme, že třeba vakcíny proti chřipce mají účinnost kolem 40 procent. Z toho vyplývá, že současné vakcíny velmi pravděpodobně koronavirus úplně zastaví. Navíc, zpráva že dvě velké farmaceutické firmy jsou už blízko finální verzi znamená, že do pár týdnů se přidají i další laboratoře s dalšími variantami a zlepšeními.

Optimismus díky ekonomickým stimulům a úsporám

Druhý velký faktor optimistického scénáře počítá s tím, že vlády budou pokračovat v tvorbě ekonomických balíčku. V USA by podoba druhého balíčku měla být známa v nejbližších dnech. Centrální banky zaplavují i nadále trhy hotovostí. To se odráží na skutečnosti, že v posledních dvou týdnech bylo na světových trzích velmi málo prodávajících. Volná hotovost požene ceny akcií nahoru.

Do toho se musí připočítat, že především v Západním světě lidé během několika měsíců nemohli konzumovat, jak byli zvyklí. Ti co nepřišli o zaměstnání nebo o část příjmu, mají na svých účtech větší hotovost. Ekonomové odhadují, že po konci krize by se lidé mohli vrhnout na dlouho oddalované požitky. Uspořené peníze by tak silně zvedly vnitřní poptávku, která by způsobila boom ekonomického růstu. Zní to velmi lákavě, a proto hodně investorů sází na to, že rok 2021 může být rokem velkého růstu.

Tvrdá realita: Cesta je ještě dlouhá

Při pohledu na skutečnost však přítomnost není zdaleka tak bezstarostná. Doufejme, že v České republice máme druhou vlnu nákazy již za sebou. Evropské státy však vrchol v počtu nakažených dosahují právě v těchto týdnech. Podle epidemiologů druhá vlna právě teď začíná v USA. Pokud by USA uzavřelo ekonomiku, jistě by to posunulo celosvětový návrat k růstu a hrozila by další recese.

Trader Thami Kabbaj žijící v Dubaji neustále opakuje, že nejsme na konci cesty. Burzovní trhy čeká v blízké budoucnosti několik velkých propadů. Důvod je jednoduchý, pro velkou část podnikaní jsou výpadky příjmu za rok 2020 tak veliké, že nás čeká velká lavina krachů firem.

Tato skutečnost povede k růstu nezaměstnanosti a následné recesi. Ta už nebude vázaná na koronavirus, ale na snížené poptávky v důsledku poklesu kupní sily obyvatel. Nadále tedy platí, že současná situace je hlavně ruská ruleta. Můžete mnoho vyhrát nebo hodně ztratit, v každém případě je obtížné odhadovat, kde budou trhy za rok.

Indexy: Upevňovaní dosažených úrovní

Během týdne světové burzy potvrdily růst z druhého listopadového týdne. Japonský Nikkei přidal 0,5 procent, Hongkongská burza 1,1 procent, a nejvyšší růst z asijských velkých trhů vykázala burza v Šanghaji: 2 procenta.

V Evropě jsme se dočkali obdobných čísel. Francouzský CAC 40 přidal za týden 2,1 procent, dosáhl hodnoty 5495 bodů a tím pádem se dostal na stejnou úroveň jako na konci února 2020. Francouzská burza definitivně odmazala ztrátu způsobenou koronavirem, otázka je však pořád stejná: odmazala své ztráty také reálná ekonomie? Německy DAX 30 a britský FTSE přidaly společně skromných 0,4 procent. V zámoří Dow Jones pokles o 0,5 procent, S&P500 taktéž klesl o 0,4 procent, Nasdaq-100 naopak přidal 0,5 procent.

Firemní zprávy: Tesla opět na scéně

Po kratší době se do hlavních firemních zpráv opět dostala Tesla. Její zařazení do prestižního indexu S&P500 nastartovala akcie k růstu. 16. listopadu jedna akcie stála přibližně 400 dolarů, ale 19. listopadu se její cena na chvíli vyšplhala přes hranici 500 dolarů. To znamená více než dvacetiprocentní zisk v rozmezí několika dnů, což je obrovské lákadlo pro mnoho investorů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na akcie Tesly platí úplně to stejné, co jsme si rozebrali v úvodu našeho shrnutí. Pokud půjdeme cestou optimistického scénáře, akcie Tesly čeká ještě několik vrcholů. Státy budou investovat do zelené energie a rozvoje elektromobilů, lidé využijí úspory na nákup dotovaných automobilů Tesla. Pokud však státy budou muset začít škrtat zelené investice a lidé budou nadále šetřit, reálně hrozí, že bublina Tesly splaskne.

Komodity: Ropa drží naději na konec krize

Poptávka po ropě bude jedním z nejdůležitějších faktorů, které potvrdí optimistický scénář. Ropa se obchodovala za 45,08 dolarů za barel pro Brent a americká WTI za 42,40 dolarů. Z měsíčního grafu vcelku jasně vyplývá, že ropa se dostává k vrchní technické hodnotě 45,10, její proražení by byl pozitivní signál a ropa by se mohla podívat na úrovni 47 dolarů za barel a více. Jinak nás čeká konsolidace ceny v rozmezí 43 – 45 dolarů.

Slovo závěrem: jak nakonec dopadnou americké volby?

Kdo sleduje dění po amerických volbách je překvapen zarputilostí Donalda Trumpa. Pokud odhlédne od nejsnadnějšího vysvětlení, že se jedná o projev dětinskosti, tak buď Trump má důkazy o podvodech anebo se již teď připravuje na roli silné opozice na další čtyři roky. V každém případě se Joe Biden nachází v obtížné situaci. Nejistota na americké politické scéně se může velmi rychle přelít na finanční trhy.

Dnes je ideální doba myslet na zadní vrátka a tak by investor neměl podceňovat obranné strategie v podobě nákupu zlata, stříbra, či bitcoinů anebo mít dostatečně velkou disponibilní hotovost.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.