Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude Bitcoin benefitovat z obchodních cel? Co tvrdí experti?

Americký prezident Trump oznámil nová reciproční cla, což způsobilo propad na finančních trzích a obavy z možných dopadů na globální ekonomiku a kryptoměnový trh. Proč by z toho mohl Bitcoin profitovat?

Bude Bitcoin benefitovat z obchodních cel? Co tvrdí experti?

Americký prezident Donald Trump oznámil ve středu večer reciproční a nová obchodní cla, která vyvolala výprodej na finančních trzích.

Reciproční cla jsou zaměřena na všechny země, které uvalují cla na americké zboží, a to od minimální výše 10 %.


Dlouhodobý dopad těchto opatření na globální trhy je nejasný. Oznámení, které bylo učiněno během speciální události v Bílém domě, zanechalo mnohé zmatené kvůli nejednoznačné metodice, která za sazbami cel stojí.

Někteří experti předpovídají potenciální kryptoměnový boom, protože investoři budou hledat alternativy k tradičním investicím, zatímco jiní se obávají negativních dopadů na ekonomiku.

Reakce finančních trhů

Finanční trhy reagovaly na oznámení poklesy. Bitcoin (BTC) se propadl z 88 500 na přibližně 83 000 dolarů. Pokles zaznamenalo i Ethereum (ETH), které kleslo na 1 797 dolarů.

Celkově se tržní kapitalizace kryptoměnového trhu snížila o 5,3 % na 2,7 bilionu dolarů.

Aktuální cenový vývoj Bitcoinu a Etherea

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Kupte si Ethereum

Logo sponzora Koupit!

Navzdory otřesům na trhu zůstávají někteří analytici optimističtí. Obchodník Michaël van de Poppe naznačil, že by cla nemusela být tak škodlivá, jak si většina myslí.

Naopak zakladatel burzy BitMEX Arthur Hayes varoval před možnými problémy spojenými s cly.

Poznamenal, že cla sice mohou snížit obchodní deficit, ale také mohou omezit poptávku po amerických státních dluhopisech.

Vyplnění tohoto scénáře by podle Hayese mohlo vyžadovat zásah americké centrální banky, která by byla nucena stabilizovat trh s dluhopisy. To by na trhy přineslo další likviditu, z čehož by však mohl profitovat Bitcoin.

Dopady na těžaře kryptoměn

Výhled pro americké těžaře kryptoměn je však méně optimistický. Cla by mohla výrazně ovlivnit náklady na dovoz těžebních zařízení, která pocházejí především z Asie.

Mitchell Askew, vedoucí analytik společnosti Blockware Solutions, zdůraznil potenciální pokles nabídky zařízení v zahraničí, což by mohlo zvýšit poptávku a ceny domácích těžebních přístrojů.

Mason Jappa, generální ředitel společnosti Blockware, s tímto názorem souhlasí a upozornil, že již doručená těžební zařízení do USA budou cennější.

Některé těžební společnosti již přijímají opatření ke zmírnění dopadu cel.

Lauren Linová, vedoucí oddělení hardwaru ve společnosti Luxor Technology, popsala snahy o urychlení dovozu těžebních zařízení předtím, než cla vstoupí v platnost.

Kritika metodiky zavedení cel

Metodika, která stojí za zavedením cel, vyvolala mezi odborníky rozpaky a kritici zpochybňují přístup Trumpovy administrativy.

James Surowiecki, redaktor časopisu Yale Review, zkritizoval metodu výpočtu jako mimořádný nesmysl.

Ke kontroverzi přispívají i podivuhodná cla uvalena na neobydlené Heardovy a McDonaldovy ostrovy. Tyto místa nemají s USA žádné obchodní vztahy.

Globální obchod a ekonomické důsledky

Nigel Green, generální ředitel společnosti deVere Group, vyjádřil obavy z možných dopadů cel.

Označil je za gigantickou změnu pro světový obchod a varoval, že by mohly podkopat poválečný hospodářský systém, který přispěl ke globální prosperitě.

Cla také znovu vyvolala obavy z recese. Banka Goldman Sachs dříve přisuzovala 35% pravděpodobnost recese v USA, ale sázkové trhy na Kalshi tuto pravděpodobnost po oznámení cel zvýšily na více než 50 %.

Zdroj: kalshi.com
Vývoj pravděpodobnosti recese v USA na Kalshi

Navzdory sílící kritice zůstal prezident Trump neochvějně přesvědčen, že cla posílí americkou ekonomiku. Tvrdil, že zachování cel mohlo zabránit Velké hospodářské krizi v roce 1930.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat