Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoinu věří největší institucionální hráči. EU narozdíl od USA čelí komplikovanější regulaci

Navzdory negativnímu tržnímu sentimentu navyšují velké instituce své investice do bitcoinu. Evropa i USA čelí otázkám dalšího vývoje regulace.

Bitcoinu věří největší institucionální hráči. EU narozdíl od USA čelí komplikovanější regulaci
Zdroj: depositphotos.com

Přestože se kryptoměnové trhy aktuálně potýkají s převládajícím negativním sentimentem, což se odráží v klesajících či stagnujících cenách, jsou tací, kteří v současné situaci vidí příležitost k nákupu.

Mezi ně již tradičně patří například CEO společnosti Strategy Michael Saylor. Ten na konci března nakoupil dalších 22 048 BTC v hodnotě přibližně 2 miliardy dolarů. Celkově tak Strategy drží už více než 528 tisíc BTC v hodnotě přesahující 35 miliard USD, které nakoupila za průměrných 67 458 USD za bitcoin.

“V posledních týdnech se trh vypořádává s výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně cel a snaží se zacenit případné důsledky, které by obchodní válka Ameriky a zbytku světa mohla mít na globální ekonomiku. Při těchto prudkých pohybech trh většinou svou reakci přežene, takže rozumím tomu, že si Michael Saylor, BlackRock a případně i další hráči mohou myslet, že trh vidí současný stav příliš černě, a sází na návrat cen zpět na úrovně před vznikem paniky ohledně Trumpovi celní politiky,” říká Petr Hotovec, hlavní analytik kryptoměnového fondu p-hat.

Vývoj Bitcoinu od začátku roku

Dlouhodobá víra v Bitcoin a role institucí

Je všeobecně známo, že Saylor sází na dlouhodobý potenciál bitcoinu jako digitálního aktiva, které si udrží hodnotu i v turbulentních ekonomických obdobích. Nákup navíc přichází v momentě, kdy americká vláda zavádí nová cla, což může vést k dalšímu oslabování dolaru a zvýšenému zájmu o alternativní aktiva.

“Krom toho administrativa současného prezidenta podniká směrem ke kryptoměnám velmi vstřícné kroky, které zvyšují jejich dlouhodobý růstový potenciál. Nedivím se tedy tomu, že mnozí vnímají dnešní dny jako zajímavou příležitost k nákupu,” dodává Hotovec.

Vedle Saylora posiluje svou expozici do kryptoměn také BlackRock, největší správce finančních aktiv na světě. Od jejich bitcoinového burzovně obchodovaného produktu (ETP), který byl 25. března zalistován na frankfurtské, pařížské a amsterdamské burze, se sice neočekává tak masivní úspěch jako od americké verze, stále však může jít o zásadní posun pro adopci BTC v Evropě.

Podle CEO BlackRocku Larryho Finka je současný vývoj teprve začátkem širší adopce bitcoinu ze strany institucionálních investorů.

Fink dále upozorňuje, že USA by mohly přijít o své výsadní ekonomické postavení, pokud ztratí kontrolu nad svým národním dluhem, což by v jeho očích mohlo vést k oslabení amerického dolaru a jeho nahrazení bitcoinem v roli nové globální rezervní měny.

Rostoucí dominance bitcoinu a změna vnímání

“Digitální aktiva poskytují vládám větší flexibilitu a autonomii při správě rezerv. Jejich likvidita, rychlé přeshraniční platby nezávislé na zprostředkovatelích a ochrana před měnovou devaluací; to jsou všechno silné argumenty pro strategické využití digitálních aktiv. Společně pak výše zmíněné výhody vytvářejí nové finanční paradigma – takové, v němž digitální aktiva hrají klíčovou roli v národních ekonomických strategiích,” uvedl Kyrylo Khomiakov, generální manažer Binance pro střední a východní Evropu.

Data ukazují, že dominance bitcoinu – tedy jeho podíl na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn – dále roste. To může odrážet přesun důvěry zpět k ověřeným a stabilnějším digitálním aktivům, zatímco menší altcoiny zůstávají pod tlakem.

Přestože cena BTC od začátku roku vykazuje spíše stagnující trend, narůstající objem institucionálních investic může signalizovat blížící se změnu. Podle analytiků Cointelegraphu se přístup velkých finančních hráčů k bitcoinu mění – z čistě spekulativního aktiva se stává nástroj diverzifikace a uchovatele hodnoty.

“Transparentní emisní model bitcoinu a možnost nezávisle ověřovat transakce prostřednictvím blockchainu z něj činí zvláště atraktivní volbu v nejistých makroekonomických podmínkách,” dodal Khomiakov.

Evropský regulační paradox

Je zajímavé sledovat, jak ke změnám přistupují regulátoři a investoři ve Spojených státech, a jaký postoj oproti nim zaujímá Evropa. Zatímco v USA je nabídka kryptoměnových produktů u velké části finančních institucí již poměrně běžná, tradičně konzervativnější evropské instituce jsou stále zdrženlivé.

Dle nedávné studie společnosti Bitpanda tak zatím pouze 20 % evropských bank nabízí investice do kryptoměnových produktů.

V době, kdy Spojené státy směřují k příznivější krypto politice a na vládní úrovni rozhodly o zařazení bitcoinu do státních rezerv, je v Evropě i pro velké instituce z regulatorního hlediska stále velmi složité investovat do kryptoměn, či kryptoměnové produkty dokonce nabízet zákazníkům. Nastupující EU regulace MiCA slibuje pravidla sjednotit, sama ale přináší celou řadu nových problémů a překážek.

“Jedním z hlavních problémů MiCA je zvýšená administrativní a regulatorní zátěž. Požadavky na registraci, kapitálovou přiměřenost a dohled nad poskytovateli služeb spojených s kryptoaktivy jsou českými subjekty působícími v kryptobyznysu vnímány jako velmi přísné. Samotná žádost o licenci čítá stovky stran dokumentů, firmy musí pro splnění všech podmínek často zřídit i několik nových pracovních pozic,’’ zhodnotil František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.

Druhým dechem ale dodává, že i přesto vnímá většina českého kryptobyznysu regulaci jako nezbytnou a kultivující nově vznikající trh.

Současné období se zdá být pro kryptoměnový sektor zlomové. Ačkoli trhy nyní působí nejistě a regulatorní prostředí zůstává proměnlivé, narůstající aktivita velkých společností jako Strategy a BlackRock naznačuje, že dlouhodobá důvěra v bitcoin roste.

To vše se děje na pozadí zásadních diskusí o budoucnosti digitálních aktiv v globální ekonomice. Evropa by neměla zůstat pozadu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat