Bitcoin, největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, měl poměrně silný start do roku 2025, neboť posílil přibližně o 13 %.
Cenový vývoj reflektoval primárně změnu politického a tím pádem i regulačního prostředí v USA pro kryptoměnový sektor, která byla pozitivní.
I přes jeho růst jsou investoři v rozpacích, proč cena poslední dny neustále osciluje kolem 105 000 dolarů a neposílí ještě výše, přičemž si některé důvody rozebereme níže.
Příznivé politické klima
Politické prostředí v USA se pod Trumpovým prezidentstvím změnilo, což prospívá zejména kryptoměnám.
Bankám a hedgeovým fondům prospělo zrušení legislativy s označením SAB 121, neboť tato regulace komplikovala z ekonomického hlediska způsob, jakým instituce držely kryptoměny ve svých rozvahách.
Cenový vývoj Bitcoinu od začátku roku 2024
Pozitivní dopad zrušení této regulace vyzdvihl i šéf americké centrální banky, Jerome Powell, který na tiskové konferenci potvrdil, že banky mohou nyní jednoduše obsluhovat klienty z oblasti kryptoměnového sektoru.
Změny probíhají po celém světě
Přístup ke kryptoměnám se mění po celém světě, což dokazují uvolňující se regulace a zvýšené investice od institucionálních hráčů do kryptoměnového průmyslu.
V posledních dnech jsme pozornost celého světa upoutali i my v České republice, kdy Aleš Michl, guvernér ČNB, v rozhovoru zmínil, že chce předložit na dalším zasedání bankovní rady návrh o 5% alokaci rezerv do Bitcoinu.
Další impulz pro cenový růst Bitcoinu představoval krok norské centrální banky, která prostřednictvím svého fondu 30. ledna zainvestovala do akcií společnosti MicroStrategy částkou 500 milionů dolarů.
Překážky pro další růst Bitcoinu
Navzdory výše zmíněným pozitivním událostem cena Bitcoinu stále osciluje kolem úrovně 105 000 dolarů, přičemž jedním z důvodů může být globální ekonomické zpomalení.
Investoři se domnívají, že jakmile ekonomické zpomalení nastane, přesunou se investice z Bitcoinu do bezpečnějších aktiv, jako jsou hotovost či státní dluhopisy.
Během 4. čtvrtletí 2024 rostla ekonomika USA 2,3% tempem, což bylo lehce pod očekáváním trhu, přičemž u nás v Evropě došlo podle dat k nulovému ekonomickému růstu.
To na jednu stranu může vést centrální banky k zavedení potenciálních stimulů s pozitivním dopadem na cenu Bitcoinu ve střednědobém horizontu, ale v tom krátkodobém se investoři obávají menší paniky.
Nedávno navíc čínská společnost DeepSeek představila nový LLM (velký jazykový model), který dosahoval podobných kvalit jako americká konkurence, ale jeho vytrénování bylo výrazně levnější.
To způsobilo výplach na technologických akciích a pokles měl dopad i na cenu Bitcoinu. Dalším problémem je přetrvávající nejednoznačná regulace, která brání větší adopci kryptoměn ze strany institucionálních hráčů.
Dokud budou tyto nejistoty převládat, bude cena Bitcoinu pravděpodobně dále oscilovat kolem úrovně 105 000 dolarů.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.