Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza ropy – Ropa vymazala celoroční zisky, je předcházejícím indikátorem pro recesi?

Analýza ropy – Ropa vymazala celoroční zisky, je předcházejícím indikátorem pro recesi?
Zdroj: depositphotos.com

Cena ropy brent se může tenhle rok těšit z hodně dynamického vývoje. Ačkoliv ale mnozí celý rok predikují, jak cena ropy půjde do nebes, nic takového se stále neděje. Naopak, cena ropy po celý rok soustavně klesá. A zatím se zdá, že aktuální týden je vůbec nejhorší za předešlého půl roku. Jak je něco takového možné? Proč je vývoj v rozporu s tím, čeho se všichni tolik bojí? A to drahé ropě a tím pádem drahých pohonných hmot.

Je to způsobené tím, že trhy počítají s recesí?

Cenová elasticita trhu s ropou

Každý trh s produktem má nějakou cenovou elasticitu. Cenová elasticita určuje, jak úměrná je změna poptávky, když se cena daného statku změní. Předmětem příspěvku ale není určovat, jak moc je ropa elastická. Nemám k tomu ani data. Mohu akorát říct, že je ropa více elastická než třeba elektřina a plyn, bez kterého se neobejde absolutně nikdo. Za to je cenová elasticita ropy určitě mnohem nižší než třeba u zlata, které lze navíc i dobře nahrazovat.

O cenové elasticitě mluvím kvůli tomu, aby čtenáři mnohem lépe pochopili kontext. V říjnu totiž OPEC+ začal snižovat produkci ropy o 2 miliony barelů denně. Všichni byli hrozně překvapení, protože až takové utnutí produkce nikdo nečekal. A mnohým, hlavně na západě, se to logicky příliš nelíbilo. Především Spojeným státům, které dlouho rozpouští své ropné rezervy. Tudíž snížení produkce OPEC+ nebylo absolutně v jejich zájmu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Všichni proto ihned věštili, že cena ropy půjde do nebes. Ale dynamický růst trval jenom několik dnů. Jak je to možné? Odpověď je v cenové elasticitě. Ropa je jednoduše v kontextu makroekonomického vývoje příliš drahá. Inflace poptávku drtí. Růst úrokových sazeb snižuje poptávku a investice. A to přináší recesi ekonomiky.

Ekonomické jednotky, hlavně v průmyslu a službách, uvedené vědí. Tudíž to zahrnují do svých plánů. A to implikuje pokles poptávky po ropě. Musím podotknout, že cena ropy je drahá i ve spojitosti se silným dolarem. Ropa se obchoduje v dolarech. A americký dolar dlouho posiloval. To je další podstatná věc, na kterou laici zapomínají.

Každopádně příchod recese globální ekonomiky způsobuje, že je poptávka po ropě slabá. Přestože OPEC+ tak markantně začal snižovat produkci. Jakmile jsem nad jejich rozhodnutím více přemýšlel, má určitě logiku. Člověk si ale musí vše tak nějak pospojovat.

Musím ještě upozornit na jednu zásadní věc. Globální recese automaticky neznamená, že v následujících letech zůstane ropa “levná”. Jakmile cena klesne na nerentabilní mez, mnozí producenti ropy skončí s těžbou. A tím pádem nabídka může za relativně krátkou dobu hodně klesnout.

Cena ropy nad klíčovým supportem

Cena ropy brent klesla od vrcholu z letošního roku o více jak 41 %. Tím zároveň došlo k naprostému umazání všech kurzových zisků, které trh získal během prvního kvartálu roku 2022. V posledních měsících hrál roli důležitého supportu S/R level 86 USD za barel. Jak můžete sami z grafu vypozorovat, měli jsme zde hned několik slušných kurzových reakcí. Zmíněná hladina je zároveň high z roku 2021. Takže tuto úroveň býci logicky brali jako velkou příležitost.

Zdroj: tradingview.com
Cena ropy na futures trhu na brent
Cena ropy na futures trhu brent

Jenomže silný support se v tomto týdnu zhroutil. A to vcelku zřetelně, protože supportním pásmem prochází dvě velké červené svíce. A třetí červená svíce má close v dostatečné vzdálenosti od supportu. Takže bych řekl, že máme potvrzení pro průlom.

Každopádně ten největší “beton” se nachází až kolem 76 USD za barel. Vycházím v tomto případě primárně z volume profile, kde začíná nepřehlédnutelný široký objemový cluster. Ten je tvořen i několika high volume node. Až na této úrovni proto očekávám tu největší obranu. A tím pádem i potenciální příležitost pro všechny býky.

Nesmím opomenout tržní strukturu, která se více jak půl rok v cenovém grafu tvoří. Cena ropy brent za uvedený čas konstruuje pattern připomínající klesající klín. Osobně patterny zrovna nepreferuji. Ale když je člověk na první pohled vidí, není na škodu si je do grafu nakreslit. Když je trh respektuje, proč toho nevyužít? Kromě dno celé struktury vychází zrovna na těch 76 USD za barel.

Závěrem

Já momentální kurzový průběh na ropě považuji za naprosto logický. A to právě v kontextu současného makroekonomického vývoje. Počítá se s neodvratností ekonomické recese. Podle toho se trhy chovají. A proto poptávka po ropě soustavně klesá. Tím se nadcházející recese propisuje do kurzů. Přestože jde nabídka rapidně dolů také. Budu ropu mnohem více sledovat, protože zde vidím na příští rok hodně obchodních příležitostí. Jakmile se něco změní, dozvíte se to z následujících analýz.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.