Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza ropy – Blíží se rychlý růst cen ropy? Může to být příležitost?

Analýza ropy – Blíží se rychlý růst cen ropy? Může to být příležitost?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa se pořád kurzově drží v blízkosti tržního minima z minulého roku. Avšak podmínky pro kurzový růst spíše převažují. OPEC+ svou produkci totiž soustavně snižuje a nelze očekávat, že by svou politiku změnil. Proč by to také dělali? Jim současná situace vyhovuje a v podstatě jde i o obchodní válku se Spojenými státy. Rozebereme si tedy současný kontext a poté se podíváme analýzu graf.

Spojeným státům rychle docházejí náboje

Jak jsem zmínil v úvodu, Spojené státy potřebují na trhu silnou nabídku. Jakmile je slabá nabídka, kurz ropy logicky jde nahoru. To implikuje horší makroekonomický vývoj. Včetně sílícího inflačního prostředí.

Do toho jim ale před mnoha měsíci hodil vidle ropný kartel OPEC+, který markantně snižuje produkci ropy. Jejich rozhodnutí má svým způsobem ekonomicky smysl (pro ně samotné). A zároveň jde o nástroj pro obchodní válku se Spojenými státy. Kartel OPEC+ tímhle způsobem dělal USA naschvál už před desítkami let. Takže nic nového pod sluncem.

Spojené státy proti tomu mají pouze jedinou zbraň (vyjma vojenské invaze). A to je rozpouštění svých ropných rezerv, které akumulovaly desítky let. A v posledních dvou až třech letech objem ropných rezerv strmě klesá. Americká vláda zhruba v polovině roku 2021 začala v extrémním tempu své ropné rezervy rozpouštět.

Rezervy které nakřečkovali za 20 let, jsou během roku a půl pryč. Díky tomu se jim stále daří utlumovat tlak na růst kurzu ropy. Jenomže americké vládě ty náboje hodně rychle docházejí.

A je jen otázkou času, než to vzdají. Což může mít za následek velmi slušnou pumpu na trhu s ropou.

Zdroj: ycharts.com
Strategické ropné rezervy Spojených států
Strategické ropné rezervy Spojených států

Nyní se asi každý ptá, jak dlouho tento stav potrvá. Respektive, kdy jim ty pomyslné náboje dojdou. Z grafu vyplývá, že mají v ropných rezervách ještě 371 milionů barelů. Ve skutečnosti je jich ještě méně, protože data jsou asi dva měsíce stará. A osobně netuším, jak moc je americká vláda ochotna rezervy nechat klesnout. Určitě mají ale dost rezerv na to, aby to takhle drželi po celý rok. Pak ale riskují, že nebudou mít skoro nic.

A hádám, že mají nějakou linii, pod kterou nepůjdou. Těžko ovšem říct, kde se ta linie nachází.

Kurz ropy klesá ke klíčovým supportům

Kurz ropy se před několika týdny pokusil o průlom. Respektive se kurzu podařilo dostat ze zakresleného klesajícího klínu. Nicméně v blízkosti S/R levelu 91 USD nastal problém. Trh nebyl schopen pokračovat. Pak následoval dost nečitelný kurzový průběh v podobě nahoru, dolů, nahoru, dolů.

Něco takového není nijak příznivé, protože nemáte absolutně ponětí, o co trhu jde. V těchto chvílích kurz klesá. A jestli pokles bude pokračovat, brzy kurz otestuje S/R level 80 USD. Což je právě low z předešlého roku.

Zdroj: tradingview.com
Ropa na denním grafu
Ropa na denním grafu

Úrovně mezi 80 – 76 USD jsou právě místem, kde lze očekávat větší aktivitu kupců. Osobně primárně vycházím z volume profile. Neboť na těch 76 USD začíná velký cluster. Tím pádem se tyto úrovně jeví jako nemalá příležitost.

Je ale možné, že kurz ropy sestoupí ještě níže. Jak jsem zmiňoval třeba v analýze na Bitcoin, dolarový index a výnosy na federálních dluhopisech rostou. To znamená utahování měnového prostředí a tlak na pokles kurzu ropy. To ale neznamená, že nemůže ropa jít v tomto prostředí nahoru. Určující je v konečném důsledku nabídka a poptávka na trhu.

Závěrem

Trh s ropou se bezesporu vyplatí sledovat. I když vás třeba nezajímá ze spekulativního hlediska. Jedná se o významný faktor, který má vliv na inflační prostředí. Ropa se nyní drží relativně nízko. Ale jestli půjde nahoru, lze potom s jistým časovým odstupem předpokládat, že inflace může vzrůst. Logicky ale záleží i na dalších faktorech.

V tomto ohledu jsou právě klíčové ropné rezervy, které americká vláda rozpouští. De facto tím umělým způsobem inflaci snižují. Jakmile už ale nebudou ochotni rezervy rozpouštět, ropu může zase čekat rychlý růst. Klidně třeba jenom na několik měsíců, než se s tím trh zase srovná.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.