Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký státní dluh roste astronomickou rychlostí! Ohrožuje světovou ekonomiku

Americký státní dluh se každý den zvyšuje o 10 miliard dolarů. MMF varuje, že americké výdajové návyky představují potenciální riziko pro globální ekonomiku.

Americký státní dluh roste astronomickou rychlostí! Ohrožuje světovou ekonomiku
Zdroj: depositphotos.com

Záleží na zadlužení? U průměrného člověka určitě, ale pro vlády řady zemí a zejména tu v USA? Ne tak docela.

Spojené státy se po většinu své existence pohybují v červených číslech – vydávají dluhopisy na financování všeho možného, od válečného úsilí až po vědecký pokrok.

Od roku 2001 se však státní dluh vyšplhal na 35 bilionů dolarů a dále se zvyšuje.

Problém amerického dluhu:

Díky vyšším úrokovým sazbám se nyní americký státní dluh zvyšuje o téměř 10 miliard dolarů denně. To vyvolalo hněv Mezinárodního měnového fondu (MMF), který varuje, že výdajové návyky země nejsou jen možným problémem doma – ale také globálním rizikem pro ekonomickou stabilitu.

MMF tvrdí, že vládní výdaje USA neodpovídají dlouhodobé fiskální udržitelnosti, a varuje, že náklady na financování by mohly vyvolat vyšší inflaci a destabilizovat méně průmyslové země.

K faktorům, které přispěly k prudkému nárůstu dluhu, patří pandemie, republikánské snížení daní a investice do infrastruktury – což v posledních třech letech vytvořilo mnohamiliardové deficity.

Poptávka po dolaru

Navzdory svému varování MMF připustil, že některé výdaje USA podpořily jejich silnou ekonomiku a následně i globální růst.

Díky tomu se loňský schodek ve výši 1,7 bilionu dolarů, třetí nejvyšší od roku 2001, zdá být o něco více neškodný. Vedlejším efektem všech těchto výdajů je však tvrdošíjně vysoká inflace, kvůli které hrozí, že úrokové sazby zůstanou déle vyšší.

A po březnovém silném údaji o inflaci analytici předpovídají v letošním roce snížení úrokových sazeb pouze o 25 nebo 50 bazických bodů – což je trend, který je ku prospěchu amerického dolaru.

  • Od začátku roku dolarový index, který měří sílu dolaru vůči ostatním hlavním globálním měnám, nečekaně vzrostl o 4,6 %.
  • Americký dolar nyní dosahuje rekordních prémií vůči indické rupii a je na nejvyšší úrovni vůči tchajwanskému dolaru a japonskému jenu za téměř deset let.

Vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 5 let

Silný dolar samozřejmě zlevňuje Američanům cesty do zahraničí – podpořil rekordní turistický ruch v destinacích, jako je Japonsko, které v březnu zaznamenalo nejvyšší měsíční návštěvnost v historii za jediný měsíc.

Síla dolaru však také vyvolala paniku ve světových centrálních bankách, které se snaží ochránit své ekonomiky před rostoucími náklady na dovoz v dolarech.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.