Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

AMD vs Nvidia: Kdo zvítězí v závodě o nadvládu nad odvětvím umělé inteligence?

Diverzifikované portfolio, úspěchy na poli umělé inteligence, podpora analytiků z Wall Streern a výborné finanční výsledky. To a mnoho dalšího nabízí AMD.

Publikováno
AMD vs Nvidia: Kdo zvítězí v závodě o nadvládu nad odvětvím umělé inteligence?
Zdroj: depositphotos.com

Odvětví umělé inteligence (AI) je plné inovací a investičních příležitostí. Velká jména jako AMD, Nvidia a Intel představila na veletrhu Computex 2024 své AI čipy nové generace.

AMD představilo nové AI procesory, včetně akcelerátoru MI325X, který se na trhu objeví ve 4. čtvrtletí 2024. Tento čip je vybaven 288GB pamětí HBM3E, čímž se AMD stává zdatným soupeřem Nvidie.

V oznámeních AMD na veletrhu Computex se objevil také její dlouhodobější plán vývoje čipů pro umělou inteligenci. Společnost se spojila s těžkými vahami v oboru, jako jsou Microsoft, Meta Platforms, Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise a Lenovo.

Očekává se, že tato partnerství podpoří přijetí jejích akcelerátorů Instinct MI300X.

Akcie roste, ale pořád je levná

Advanced Micro Devices je globální technologická společnost, která navrhuje a vyrábí mikroprocesory, grafické procesory a další polovodičové produkty. Diverzifikovala své portfolio tak, aby sloužilo trhům, jako jsou osobní počítače, datová centra a hry.

Akcie v poslední době zažívá divokou jízdu – za posledních 52 týdnů vzrostla o přibližně 40 % a od začátku roku o 20 %.

Přestože AMD v obou případech předstihla širší index S&P 500, od svých maxim ze začátku března klesla o zhruba 20 %.

Vývoj akcií AMD od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

To znamená, že je možné nakoupit tyto akcie při poklesu. Tržní kapitalizace společnosti činí přibližně 270 miliard dolarů (stále méně než desetina tržní kapitalizace Nvidie), což z ní činí jednu z nejhodnotnějších polovodičových společností.

Finanční výsledky prvního čtvrtletí

Z finančního hlediska mělo AMD v prvním čtvrtletí roku 2024 solidní výsledky, když její tržby dosáhly 5,5 miliardy dolarů, což představuje 2% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí.

Společnost vykázala hrubou marži ve výši 47 %, což je nárůst oproti 44 % v prvním čtvrtletí roku 2023. Čistý zisk dosáhl 123 milionů dolarů, což je velký obrat oproti ztrátě 139 milionů dolarů ve stejném období loňského roku.

To se promítlo do zisku na akcii (EPS) ve výši 0,07 dolarů oproti ztrátě na akcii ve výši 0,09 dolarů v 1. čtvrtletí 2023.

Výrazně vynikl segment datových center s rekordními tržbami ve výši 2,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 80 %, a to díky vysokým prodejům grafických procesorů AMD Instinct a procesorů AMD EPYC 4. generace.

Výhled na letošní a příští rok

Analytici z Wall Street jsou ohledně budoucnosti AMD optimističtí, zejména pokud jde o její potenciál na trhu s umělou inteligencí. Pro druhé čtvrtletí roku 2024 odhadují tržby společnosti ve výši přibližně 5,7 miliardy dolarů s hrubou marží ve výši přibližně 53 %.

Konsenzuální odhad zisku na akcii (EPS) pro aktuální čtvrtletí činí 0,47 dolarů, což je o 0,07 dolarů více než v předchozím roce. Pro celý rok 2024 analytici předpokládají tržby ve výši 25,83 miliardy dolarů a zisk na akcii ve výši 2,62 dolaru.

Při pohledu do roku 2025 se očekává výrazný nárůst tržeb na 32,56 miliardy dolarů s průměrným ziskem na akcii 4,38 dolarů.

Ze 34 analytiků jich 28 ohodnotilo akcie AMD jako “strong buy”, jeden jako “buy” a pět jako “hold”. Průměrná cílová cena pro AMD je stanovena na 193,11 dolarů, což představuje 11,6% nárůst oproti současné úrovni.

Nejvíce býčí je společnost Melius Research, která předpovídá, že by akcie mohly dosáhnout 265 dolarů, zatímco Bernstein nabízí konzervativnější cílovou cenu 140 dolarů.

Několik velkých finančních institucí revidovalo své cílové ceny pro AMD po nedávných oznámeních na veletrhu Computex 2024. Bank of America zvýšila svou 12měsíční cílovou cenu ze 185 na 195 dolarů, přičemž ponechala rating “buy”. Také banka CFRA si ponechala optimistický výhled s cílovou cenou 200 dolarů.

Díky solidní produktové řadě, působivým finančním výsledkům a silné podpoře Wall Street má AMD dobré předpoklady pro dlouhodobý růst.

Atraktivnější ocenění ve srovnání s konkurenty, jako je Nvidia, z ní rovněž dělá zajímavého kandidáta na nákup.

Pokud chcete využít růst v oblasti umělé inteligence za relativně rozumnou cenu, díky inovativnímu přístupu a strategickým krokům AMD stojí minimálně za důkladnou fundamentální analýzu. Posléze už je na vás, zda se rozhodnete pro zařazení akcií AMD do vašeho portfolia.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.