Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

AMD udeřilo! Co je klíčem k pádu dominance Nvidie?

Nvidia si dlouho držela neotřesitelné postavení v datových centrech díky své architektuře CUDA. Nyní se však AMD hlásí o slovo s akcelerátory MI300X a softwarovou platformou ROCm, které přitahují klíčové klienty.

AMD udeřilo! Co je klíčem k pádu dominance Nvidie?

Když přijde řeč na polovodičové akcie, pravděpodobně vás jako první napadnou Nvidia a Advanced Micro Devices (AMD).

Obě společnosti se specializují na vývoj pokročilých čipů zvaných grafické procesory (GPU), které jsou nezbytnými součástmi pro trénování generativních modelů umělé inteligence a strojového učení.

Po většinu posledních dvou let byla Nvidia nesporným lídrem v oblasti čipů díky své dlouhé řadě GPU v porovnání s nabídkou AMD.

Do akcií AMD i Nvidia můžete u brokera XTB

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75 % účtů retailových investorů peníze.

Existuje však ještě jedna část výpočetní a síťové činnosti Nvidie, o které se mluví jen zřídka – a přitom právě tato vlastnost umožnila této americké společnosti udržet si vedoucí postavení na trhu, pokud jde o grafické procesory pro datová centra.

Nvidia má ve svém podnikání skrytý klenot

Grafické procesory v datových centrech neustále provádějí sofistikované výpočty po celý den. Jak ale tyto čipové sady fungují a co je vlastně pohání?

V případě Nvidie se odpověď skrývá v její architektuře CUDA (Compute Unified Device Architecture), softwarové platformě, která se vrství nad jejími GPU.

Ačkoli čipy společnosti mohou technicky běžet na jiných platformách, vývojáři budou omezeni v tom, co mohou dokázat.

Z tohoto důvodu je použití CUDA ve spojení s grafickými procesory Nvidia optimálním řešením, jak využít jejich velkou škálu funkcí.

Vytvoření komplexní sady obsahující úzce integrovaný hardware a software pomohlo Nvidii získat 90% podíl na trhu s grafickými procesory pro datová centra.

Nicméně se zdá, že AMD má v rukávu odpověď, která by mohla být právě tím katalyzátorem, který povede k rychlejšímu růstu konkurenta Nvidie.

Vývoj ceny akcií Nvidia a AMD za poslední dva roky

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie AMD! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

AMD zvyšuje sázky

Ačkoli má Nvidia před AMD nepochybně obrovský náskok, objevují se nenápadné náznaky, že společnost možná ztrácí své dominantní postavení na trhu:

  • Prodej grafických procesorů Nvidia pro datová centra například vykazuje známky zpomalení.
  • Zároveň se značně rozšířil byznys s GPU AMD – nyní roste podobným tempem jako operace Nvidie.

Jedním z důvodů náhlého vzestupu AMD je ohromný úspěch akcelerátorů MI300X, jejichž zákazníky jsou společnosti Microsoft, Oracle a Meta Platforms.

Ačkoli každá z těchto velkých technologických společností je také významným zákazníkem Nvidie, je pozoruhodné, že diverzifikují své klastry GPU a začínají přecházet k levnějším alternativám nabízeným AMD.

Kromě akcelerátorů AMD nabízí také softwarovou platformu s názvem ROCm. Ačkoli CUDA byla doposud rozšířenější než ROCm, rozdílné trendy mezi operacemi datových center nabízenými oběma společnostmi by mohly signalizovat, že ROCm je připravena na průlom.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
14
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.