Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zničující rizika akcií Google: Aktuální fundamentální analýza

Publikováno
Zničující rizika akcií Google: Aktuální fundamentální analýza
Zdroj: Entrepreneur.com

Dnešní svět si bez vyhledávání na internetu neumíme představit. To je asi hlavní důvod, proč by akcie Google měly tvořit jistou část v portfoliu dlouhodobého investora. Samozřejmě je otázkou, jak velkou část portfolia bychom měli investovat a za jakou cenu vstoupit do pozice.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Warren Buffett s oblibou říká, že nekupujeme akcie, ale firmy. Firma Alphabet stojí určitě za to, abychom sledovali její vývoj ceny. Dobrá cena za akcii Google může být pokladem pro další generace. Najít správnou cenu však není jisté. Co však jisté je u akcie Google, že kupujeme silně ziskovou firmu s dobrým fundamentem a silným výhledem do budoucna. Naší analýzu začneme u fundamentů společnosti.

Vysoké marže a silný růst v minulém roce

Když se podíváme na hospodaření v roce 2022, zjistíme, že hlavním příjmem společnosti Alphabet byl reklamní byznys. Tržby Googlu z reklamy v roce 2022 dosáhly 238 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 23 %. Příjmy z reklamy můžeme ještě rozdělit na ty, které pocházejí z platformy Google Ads (217,5 miliard dolarů) a YouTube (21,3 miliard dolarů).

Úspěch Google Ads tkví právě ve schopnosti ukládat a analyzovat obrovské množství dat o uživateli. Tento sběr dat a jejich vyhodnocování je častým předmětem kritiky a soudních sporů proti Googlu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj tržeb Googlu za posledních deset let
Vývoj tržeb Googlu za posledních deset let

Ostatní služby Googlu se podílely na celkových tržbách takto: cloud computing 5,5 miliard dolarů (13,7 %), hardwarové produkty 1,5 miliard dolarů (3,9 %) a ostatní příjmy 23,1 miliard dolarů (92,2 %). Co je na těchto službách zajímavé, je obrovská dynamika cloudových služeb, které za rok 2022 vykázaly 40% růst.

Operační marže v roce 2022 byla 63,1 %. Učetnictví za rok 2022 ukazuje, že Google je i přes svůj velký monopol růstová firma s dobrou ziskovostí. Pojďme si ještě v krátkosti představit výsledky hospodaření za poslední kvartál, tedy za druhé čtvrtletí 2023.

Poslední hospodářské výsledky Google

Výsledky za poslední známé čtvrtletí byly znovu velmi dobré. Příjmy z reklamy za druhé čtvrtletí 2023 dosáhly 40,2 miliard dolarů, což představuje 20% meziroční nárůst. Cloud computing rostl o výborných 45 % a dosáhl tržeb 2,9 miliard dolarů. Ostatní příjmy přinesly do pokladny společnosti Alphabet 9,7 miliard dolarů (18 % meziroční růst).

Operační marže byla ještě lepší než za celý rok 2022 a dosáhla 65 %. Navíc společnost Google v říjnu 2023 vydala výhled hospodaření za celý rok 2023. Společnost očekává, že tržby za rok 2023 dosáhnou 280 až 287 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18 až 20 %.

Posledním faktorem, který nám zbývá prověřit, je míra zadlužení společnosti. V období rostoucích úrokových sazeb bychom neměli přehlížet zadlužení společnosti. Velké zadlužení u společnosti totiž bude znamenat velký nárůst nákladu na obsluhu dluhu. Tyto náklady budou snižovat marži a ziskovost firem.

Celkové zadlužení k druhému čtvrtletí roku 2023 dosahovalo 193,7 miliard dolarů. To by se mohlo zdát, že zadlužení Googlu je obrovské. Zadlužení se musí však porovnat k vlastnímu kapitálu společnosti. Poměr zadlužení Googlu k vlastnímu kapitálu dosahuje čísla 0,72. Tudíž se jedná o společnost, která se nemusí bát, že by jí její dluh způsobil v budoucnu problémy. Takže z pohledu fundamentů se jedná o velmi dobrou společnost.

Možná rizika pro společnost Alphabet

Bez riziková investice neexistuje. To platí i pro tak velké a stabilní společnost, jako je Alphabet.

Zároveň však současná a budoucí rizika neohrožují firmu v její bezprostřední existenci, ale spíš v tom, aby udržela svůj dynamický růst a vysokou ziskovost. Samozřejmě nižší růst nebo pokles marží by se odrazil bezprostředně na ceně akcií.

Proto je důležité si uvědomit, jaká rizika ohrožují hospodaření Googlu. Rizika si rozdělíme podle jejich časového horizontu.

Jak velkou pokutu Google zaplatí za soudní proces?

Prvním rizikem, které se již podepisuje na ceně akcií, je současná žaloba ze strany amerického ministerstva spravedlnosti. Alphabet platil společnostem vyrábějící PC a mobilní zařízení, aby měla předinstalována prohlížeč Chrome ve své základní výbavě. Díky tomu měla náskok před konkurencí, a to zejména oproti prohlížeči Bing, který patří Microsoftu, a DuckDuckgo.

Google tak mohl lépe schraňovat data od uživatelů a tím pádem nabízet lepší reklamu. Obrana Googlu spočívá v tom, že i v řetězcích výrobci platí za dobrá místa v regálech. Příklad ze strany Google dosti pokulhává. Je pravděpodobné, že i americký soud nebude tuto obranu považovat za relevantní a vyměří Googlu pokutu. Otázka je jen, jak vysoká bude.

Přijde recese do USA?

Střednědobým negativním faktorem by byl příchod recese do USA. Jerome Powell ještě dnes věří, že Fedu se podaří měkké přistání. To však není jisté. Recese by donutila firmy škrtat ve výdajích. Jedním z prvních adeptů na škrty jsou výdaje na reklamu a marketing. To ohrožuje hospodářská čísla Googlu.

Stejně tak však platí, že pokud Fed udělá otočku v měnové politice, budou to právě akcie Googlu, které porostou. Investor by neměl tento hospodářský cyklus u této akcie podceňovat.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj HDP v USA. I přes rostoucí úrokové sazby to zatím na příchod recese do USA nevypadá
Vývoj HDP v USA. I přes rostoucí úrokové sazby to zatím na příchod recese do USA nevypadá

Geopolitika proti Googlu

Největším dlouhodobým rizikem pro Google jsou však geopolitické. Google je stejně jako dolar nebo McDonald’s symbolem americké nadvlády nad světem. Země BRICS se snaží vymezit proti této nadvládě. Internet je už dnes bezesporu jedním z míst, kde se tento boj odehrává.

Problém zpracování velkých dat je dnes předmětem bezpečnostních rizik. Není tedy divu, že Rusko má svůj vlastní vyhledávač Yandex. Čína vůbec Google na svůj trh nepustila a má svůj vlastní vyhledávač Baidu. Do společenství BRICS vstoupili v roce 2023 další země a spolek se má rozšiřovat i v roce 2024. Pro čínské a ruské společnosti to bude velká příležitost dobít si nový podíl na trhu. Toto riziko je největší, protože ohrožuje akcie Google hlavně pro dlouhodobé investory.

Závěr: Neustále sledovat cenu akcie Google

Kdo si podrobně přečte hospodaření společnosti Alphabet, musí dojít k stejnému závěru jako investoři, kteří tuto akcii kupovali od začátku roku 2023. Tito investoři cenu akcie vyhnali k silnému růstu. Akcie Google vyrostla od začátku roku o 48 %. V nejistých dobách investoři preferují stabilní a růstové společnosti. Alphabet splňuje tato kritéria. A to je důvod, proč investoři budou tuto akcii nakupovat i nadále. Jedinou otázkou je jak velkou cenu jste ochotni zaplatit za akcie Google?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎