Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Google před soudem! Budou společnosti prokázány monopolní praktiky? Co je možné očekávat od akcií?

Publikováno
Google před soudem! Budou společnosti prokázány monopolní praktiky? Co je možné očekávat od akcií?
Zdroj: Entrepreneur.com

V USA před pár dny začal velmi sledovaný soud s internetovým gigantem Google, který čelí několika obviněním ze strany amerického ministerstva spravedlnosti. Jedná se o největší antimonopolní soud za posledních 25 let od doby, kdy velmi podobným obviněním čelila společnost Microsoft. Z čeho je společnost obviněna a jakým způsobem zneužívala své monopolní postavení? Jaký vliv může mít tato kauza na akcie Google? To vše se dočtete v tomto článku.

Soud s Microsoft v roce 1998

V roce 1998 začal soud se společností Microsoft ohledně zneužívání svého monopolního postavení. Soud se táhl 3 roky a společnosti hrozilo dokonce rozdělení na 2 společnosti. Po ukončení soudu, který skončil mimosoudním vyrovnáním, následovala rovněž vlna žalob, tentokrát v Evropě. Ani zde ovšem žalobci neuspěli.

Současná žaloba Googlu nese velmi podobné aspekty, jako žaloba na Microsoft. Google se měl totiž dopouštět zneužívání svého monopolního postavení, což se projevovalo používáním nátlakových strategií, které měly klienty tlačit do nevýhodných smluv. Google by se dále měl dopouštět podplácení vrcholných manažerů společností, u kterých si měl takto zajistit dominantní postavení.

Google navíc začátkem měsíce oznámil mimosoudní vyrovnaní s několika americkými státy, které jej obvinily z toho, že znemožňuje vývojářům publikovat aplikace pro Android mimo svůj Google Store, kde navíc nabízí nevýhodné podmínky. To ovšem není již předmětem současné žaloby, která odstartovala 12. září.

Také je důležité poznamenat, že v případě žaloby na společnost Microsoft v roce 1998 došlo nakonec k mimosoudnímu vyrovnání, což může být zásadní precedent i v současné žalobě na společnost Google. Ta již k obviněním vydala prohlášení, ve kterém považuje žalobu za neopodstatněnou. Jaký vliv může mít tato kauza na akcie Googlu, se dočtete na našem Discordu.

Kliknutím přejdete do aplikace Discord, kde naleznete celý článek zdarma.

Přijďte na náš Discord, kde můžete shlédnout celou multi timeframe analýzu akcií ZDARMA. Kliknutím na tlačítko výše se na server přidáte. Článek poté naleznete v sekci #analýzy.

Na našem Finex.cz Discord serveru tvoříme místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity a sami do ní také přispíváme. Přidejte se na Discord ještě dnes a přijďte diskutovat – třeba i o tomto článku.

Technická analýza akcií Alphabet (Google)

Na obrázku níže je velmi dobře vidět, jaký vliv může mít negativní fundament na cenový vývoj akcií. Akcie Google v den zahájení soudu oslabovaly a to bez výraznější nákupní korekce. Nicméně investoři tuto korekci využili k levnějšímu nákupu akcií, což vyvolalo růstový trend, při kterém trh vytvořil nové lokální maximum.

Na obrázku je rovněž zřetelně vidět, jakým způsobem se trh může chovat v období konsolidace, a tak naznačovat směr budoucího cenového pohybu.

Zdroj: xstation5.
Akciový graf společnosti Alphabet (Google) - M30 časový rámec
Akciový graf společnosti Alphabet (Google) – M30 časový rámec

K výše popsaným událostem došlo v době, kdy akcie Google testují cenový výběžek ze začátku loňského roku. Díky tomu se můžeme domnívat, že kombinací negativního fundamentu a rezistentní zóny, se zvyšuje pravděpodobnost cenového poklesu. Pokud by k této události skutečně došlo, nejbližší supportní úroveň se nachází na ceně 128 USD za akcii, která je také v konfluenci s 23,6 % Fibonacciho retracementu.

Akciový graf společnosti Alphabet (Google) - Týdenní časový rámec
Akciový graf společnosti Alphabet (Google) – Týdenní časový rámec

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎