Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktualizované predikce CBA a Evropské komise – Letos i příští rok bude nižší růst HDP české ekonomiky

Aktualizované predikce CBA a Evropské komise – Letos i příští rok bude nižší růst HDP české ekonomiky
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, jak se daří naší ekonomice? Jaká je situace letos a jaká bude příští rok? Česká bankovní asociace a Evropská komise nyní zveřejnily aktualizovanou předpověď vývoje tuzemského HDP pro letošní i příští rok. 

1) Česká bankovní asociace

Dle aktualizovaných odhadů ekonomů českých bank jakožto České bankovní asociace (ČBA) dojde letos a také příští rok k menšímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) oproti dřívějším odhadům.

Letos dojde k růstu HDP o 2,6 % a v roce 2022 o 3,9 %. Zatímco dle srpnové prognózy měl být růst v roce 2021 o 3,4 % a následující rok o 4,5 %.

Zdroj: cbaonline.cz
Prognóza růstu HDP
Prognóza růstu HDP
Poznámka

Ačkoliv se může zdát, že zpomalení růstu letos o 0,8 % a v roce 2022 o 1,1 % je zanedbatelná hodnota, opak je pravdou. Jedná se o citelný a významný pokles.

HDP v roce 2021

Bankovní asociace ve své aktuální prognóze uvádí, že nejenže růst ekonomiky ve 3. čtvrtletí mírně zklamal, ale ani v závěru letošního roku nelze vzhledem k přetrvávajícím problémům v subdodavatelských vztazích a zrychlení inflace očekávat příliš optimistické hodnoty. Ačkoliv srpnová prognóza odhadovala růst v posledním čtvrtletí aktuálního roku minimálně o 1 %, nyní je shoda pro poslední kvartál stagnace či dokonce mírný propad ekonomiky.

Poznámka

Negativně do posledního čtvrtletí promluví zejména pozastavení výroby v automobilkách v průběhu října.

Jakub Seidler z České bankovní asociace uvádí, že oživování světové ekonomiky v druhé polovině letošního roku bylo stále citelně ovlivněno narušenými odběratelskými vztahy a nedostatkem materiálů. Tyto problémy sice mírně ustupují, budou však patrně přetrvávat i v první polovině příštího roku. K tomu se přidává energetická krize, která nepříznivě dopadne jak na řadu firem, tak spotřebu domácností.

HDP v roce 2022

ČBA předpokládá pro příští rok růst ekonomiky o 3,9 %. Dřívější prognóza očekávala rychlejší růst a to o 4,5 %. Důvodem bude rychlejší inflace dopadající na spotřebu domácností a také stále pokračující problémy v subdodavatelských vztazích. Předpokládá se, že zejména během první poloviny roku 2022 budou tyto subdodavatelské problémy brzdou světového a tudíž i národního hospodářství.

Oproti roku 2021 by měla zrychlit zejména investiční aktivita, která bude tahounem růstu. Odhady a prognózy se zejména liší v dopadu inflace na spotřebu domácností. U jednotlivých prognóz se velmi liší budoucí růst spotřeby domácností v intervalu 2,4 až 6,5 %. 

2) Evropská komise 

Růst HDP ČR v roce 2021

Také dle Evropské komise dojde ke zpomalení růstu českého HDP a to na hodnotu 3 % oproti původnímu očekávanému růstu 3,9 %. Dle komise je důvodem hlavně pokračující nedostatek některých surovin a materiálů. Tento nedostatek se může projevit na produkci a zejména exportu automobilového průmyslu zejména do západní Evropy. Oproti ČBA má evropská komise shodu v tom, že růst české ekonomiky potáhne především spotřeba domácností, která zůstane vysoká zejména díky pokračující stabilní situaci na trhu práce. 

Poznámka

Za stabilní situaci na trhu práce považuje komise hlavně to, že v Česku je a stále bude jedna z nejnižších nezaměstnaností v celé Evropské unii.

Růst HDP EU v roce 2021

Co se týče celé Evropské unie, tak Evropská komise očekává letos rychlejší růst díky úspěšnému zotavení z koronavirové krize, než se původně čekalo. Komise vylepšila odhad růstu HDP celé EU na 5 % oproti letnímu odhadu o 4,8 %.

Růst HDP EU v roce 2022

V příštím roce očekává komise růst hospodářství o 4,3 % oproti předchozímu odhadu, který měl hodnotu 4,5 %. Důvodem pomalejšího růstu budou vysoké ceny energií a nedostatek surovin.

Závěr

Obě aktualizované prognózy ČBA i Evropské komise předpokládají zpomalení růstu české ekonomiky. Prognóza ČBA je trochu pesimističtější. Představitelé obou institucí předpokládají zpomalení růstu letos i příští rok o několik desetin procent.

Zdálo by se, že se jedná o malou korekci v odhadu růstu HDP směrem dolu. Ovšem i takto malé snížení znatelně pocítí veškeré subjekty v ekonomice včetně veřejných rozpočtů. V příštím roce bude rozhodující zejména to, jak zareagují spotřebitelé na rostoucí inflaci. Zda budou v době rostoucích cen omezovat spotřebu či nikoliv. Hlavně tento faktor rozhodne o vývoji tuzemského HDP v roce 2022.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.