Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
coca cola
KO
Akcie Coca-Cola (KO) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$66,45 (1 556 Kč)

-2,2 % za 7 dní

coca cola

Akcie Coca-Cola (KO) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Coca Cola
Graf KO

$66,45 (1 556 Kč)

-2,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Coca-Cola

Logo Coca-Cola
Coca-Cola/KO
Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost Coca-Cola

Tržní kapitalizace $293,1 mld. EBITDA $14,83 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 10,87
Roční dividenda na akcii $1,92 P/E (Cena k zisku) 27,77
Dividendový výnos 2,9 % Návratnost aktiv 8,44 %
Příjmy společnosti $46,37 mld. Návratnost vlastního kapitálu 37,23 %
Příjmy na akcii $10,75 Provozní marže 30,22 %
Účetní hodnota na akcii $6,15 Zisková marže 22,45 %
Hodnota podniku $316,4 mld. Cílová cena Wall Street $74,51

Informace o Coca Cole

The Coca-Cola Company je pro všechny určitě známá společnost. Když mluvíme o akciích Coca-Coly, je zřejmé, že se jedná se o akcie obrovského kolosu, který se už dávno nesoustředí jen na tradiční černou limonádu.

Americká společnost v současné době uvádí na trhy a prodává po celém světě širokou škálu nealkoholických nápojů. Společnost nabízí perlivé nealkoholické nápoje, ochucené a obohacené vody a sportovní nápoje, džusy, mléčné a rostlinné nápoje, čaj a kávu a energetické nápoje. Nabízí také nápojové koncentráty a sirupy a také sirupy do fontán.

Kromě značky Coca-Cola do portfolia společnosti patří mnoho dalších globálních značek nealkoholických nápojů, jako jsou Sprite, Fanta, Nestea, Bonaqa, Powerade a další. V srpnu 2018 také dokončila akvizici kavárenského řetězce Costa Coffee v hodnotě 4,9 miliardy dolarů. Jedná se o opravdu velkého hráče v nápojovém průmyslu. S více než 2 800 výrobky dostupnými ve více než 200 zemích je Coca-Cola největším výrobcem a distributorem nápojů na světě a jednou z největších korporací ve Spojených státech.

Na rozdíl od svého konkurenta PepsiCo však doposud nepůsobí v potravinářském průmyslu, lze tak říci, že je podnikání Coca-Coly o něco méně diverzifikované. To však nic nemění na tom, že se jedná o globální brand, jehož akcie se těší velké popularitě konzervativnějších investorů už mnoho desítek let.

Rádi byte zainvestovali do akcií Coca-Coly? Vše, co byste měli znát o těchto akciích předtím než je nakoupíte, vám přinášíme zde. A to včetně návodu jak na to.

Obsah článku

Historie Coca-Coly

Lahev-coca-cola

Coca-Cola a zdraví dnes již nejde moc dohromady. V roce 1886 byla ale ve skutečnosti vyvinuta lékárníkem Johnem Stithem Pembertonem za účelem léčit únavu a slabost.

Pemberton svůj nápoj původně propagoval jako tonikum proti většině běžných onemocnění a jeho základem byl kokain z listů koky a výtažky z kolového ořechu bohaté na kofein. Kokain byl ze složení Coca-Coly odstraněn přibližně v roce 1903. Pemberton prodával svůj sirup do místních sodovkáren a díky reklamě se nápoj stal fenomenálně úspěšným.

Můžeme tedy říci, že prvotní účel Coca-Coly měl mít pozitivní dopad na lidské zdraví. Nutno také podotknout, že v dané době měly mít pozitivní vliv na zdraví také tabákové výrobky a alkohol. Ostatně původně Coca-Cola obsahovala nejen extrakt koky, ale také Marianiho víno.

Z historie pro nás může být zajímavější fakt, že nápis Coca-Cola se zachoval. Dodnes je na lahvích stejný nápis, který v roce 1886 navrhnul Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson.

U většiny společností nás zajímá IPO, tedy první veřejný úpis akcií. Obvykle se jedné již o novodobou historii, ale v případě Coca-Cola k tomu došlo v roce 1919. Společnost, která byla při svém založení v roce 1892 kapitalizována částkou 100 000 dolarů, byla v roce 1919 prodána za 25 milionů dolarů skupině investorů vedené atlantským podnikatelem Ernestem Woodruffem. Ještě téhož roku vstoupila na burzu za cenu 40 dolarů za akcii, což společnost ohodnotilo na přibližně 47 milionů dolarů. V průběhu historie následně došlo k celkem 11 splitům akcií Coca-Cola (k poslednímu v roce 2012), přičemž jedna tehdejší akcie má dnes hodnotu 9 216 kusů akcií.

Následně nabral rozvoj podnikání společnosti na obrátkách. V letech po druhé světové válce došlo k diverzifikaci Coca-Coly – vývoji nebo akvizici nových výrobků. Ochranná známka “Coke”, poprvé použitá v reklamě v roce 1941, byla zaregistrována v roce 1945. V roce 1946 společnost zakoupila práva na nealkoholický nápoj Fanta. Společnost také v roce 1961 uvedla na trh citronovo-limetkový nápoj Sprite. Na počátku 90. let se pro Coca-Colu otevřely nové trhy, když v roce 1990 začala společnost prodávat své výrobky ve východním Německu a v roce 1993 v Indii. V roce 2005 společnost uvedla na trh Coca-Colu Zero. O akvizici Costa Coffee už řeč byla a bylo toho mnohem víc, ty nejdůležitější milníky z historie nápojového giganta však pravděpodobně vyjmenovány byly.

Vývoj ceny akcií Coca-Coly

Akcie Coca-Cola od konce druhé světové války setrvale rostly až do roku 1973, posléze však zažily “období temna” propad ze kterého se na cenu z roku 1973 vzpamatovaly až v roce 1985. O tři roky později pak učinil významnou investici do této společnosti, jak možná tušíte, legendární investor Warren Buffett, který akcie nápojového giganta drží do dnes.

Akcie Coca-Coly následně zažily mezi lety 1985-1998 velmi prudký růst, který následně skončil propadem o polovinu. Po několika letech stagnace se akcie v roce 2006 odlepily ode dna a začaly růst.

Ani Coca-Cole se nevyhnul pokles akcií v krizi mezi roky 2008 a 2009, byť pokles nebyl tak velký jako u jiných významných akcií.

V roce 2009 začalo více jak desetileté období růstu, tentokrát však mnohem mírnějšího. Na jednu stranu akcie investorům nenabízely zajímavé zhodnocení, na stranu druhou se jevila investice do akcií Coca-Cola čím dál méně výhodně. Růst ukončila až pandemie covid-19, při které ztratily akcie nápojového giganta téměř 40 % své hodnoty. V průběhu let 2020-2022 se však už opět vyšplhaly nad svou předpandemickou hodnotu a ani ochlazení akciového trhu v první polovině roku 2022 nezasáhl akcie Coca-Cola zdaleka do takové míry, jako řadu dalších amerických akcií.

Coca-Cola je gigantem v nápojářském průmyslu a i když může být ovlivněna krizemi, pokles jejích akcií obvykle nebývá tak výrazný (v poslední době byl výjimkou pouze březen 2020, který však zasáhl kompletní akciový trh). Zkrátka lidé pít musí neustále, a to i v období krize, zatímco například nákup elektroniky mohou odložit na pozdější dobu. A přestože popularita sladkých nápojů postupně v západních zemích klesá, portfolio Coca-Coly obsahuje i řadu nízkokalorických alternativ, přičemž na méně rozvinutých trzích popularita sladkých nápojů neustále roste.

Logo Coca-Cola
Coca-Cola / KO
Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Coca-Cola – Dividendy

coca cola dividendy

Coca-Cola patří mezi tzv. dividendové krále – přibližně čtyři desítky společností, které po dobu minimálně 50 let bez přerušení neustále navyšují své dividendy. Více informací o nich najdete zde.

Konkrétně Coca-Cola vyplácí dividendy již od roku 1963 a od tohoto roku je i zvyšuje. Výše dividendy se pohybuje zhruba mezi 2-3 % ceny akcií. To se nemusí zdát jako mnoho, pokud však dividendy reinvestujete, můžete díky síle složeného úročení dočkat opravdových divů.

Poznámka

Pokud byste tak dnes nakoupili akcie Coca-Coly a reinvestovali dividendy, množství vámi vlastněných akcií by se zdvojnásobilo už za přibližně 20 (za předpokladu, že by si Coca-Cola udržela současnou dividendovou politiku). Inkasování dividendy tak může být velmi dobrý zdrojem dlouhodobého pasivního příjmu.

To je velký rozdíl například oproti akciím ČEZu či Komerční banky, jejichž výše dividendy neustále kolísá a je proto velmi obtížné spolehnout se na ně v dlouhodobém hledisku.

Jak investovat do akcií Coca-Cola Company?

Nyní vám ukážeme dvě možnosti, jak do akcií Coca-Cola investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl?

První možnost: nákup akcií Coca-Cola

První z možností výdělku na akciích Coca-Coly je dlouhodobá investice, při které budete držet akcie a necháte si vyplácet dividendy. Jelikož Coca-Cola dokázala vyplácet dividendy i v období hlubokých krizí, znamená to, že její pozice na trhu je silná a je velká pravděpodobnost, že si ji udrží i nadále.

Společnost The Coca-Cola Company je stabilní a není moc náchylná k velkým výkyvům způsobeným jednorázovými událostmi (na rozdíl třeba od Applu, jehož akcie mají značnou tendence fluktuovat při jeho Keynote prezentacích, při kterých představuje nové produkty).

Realizujete-li však dlouhodobou investici, je vhodné si provést důkladnou fundamentální analýzu dané společnosti. Charakterizuje ji dlouhodobě ziskové podnikání a silná konkurenční výhoda? Je její značka silná a známá ve světě? Jak si společnost stojí v porovnání s konkurencí? Je schopná reagovat na aktuální trendy v oboru? To jsou jen některé z otázek, které byste si měli před realizací investice klást.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Coca-Cola je 60 USD za kus, jak tomu bylo například v polovině roku 2022. Vy máte na investici připravených rovných 1 800 USD a můžete si tedy koupit přesně 30 ks akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 25 % na 75 USD, což se může (ale nemusí) stát během několika měsíců či jednotek let, z prodeje vašich 30 akcií byste inkasovali celkem 2 250 USD.

Náš tip: Dlouhodobé investice je vhodné držet alespoň tři roky, neboť posléze vaše investice splní tzv. časový test a vy nebudete nuceni danit příjem z prodeje akcií. Více o časovém testu si můžete přečíst zde.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 450 USD, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi například tři roky, pak by vám byla 12x vyplacena dividenda (čtvrtletně). Např. za rok 2019 1,60 USD a za rok 2020 1,64 USD a za rok 2021 1,68 USD (na akcii za rok). Celkem tedy 4,92 USD na akcii, takže byste si za ty tři zmíněné roky se svými akciemi přišli na další 147,6 USD (před zdaněním).

Kde koupit akcie Coca-Cola?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Coca-Cola je mnohaletá, zkušená, dividendy vyplácející a na trhu nápojů relativně dobře diverzifikovaná společnost, a proto se jedná o jednu z nejbezpečnějších investic. Koneckonců je to nejdéle držený titul v portfoliu Warrena Buffetta vůbec.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Coca-Cola

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu (která se ovšem v nesprávných rukách může proměnit i v nevýhodu). Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad: Pokud je cena akcií (opět) 60 USD a vy na obchodním účtu máte k dispozici 1 800 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 9 000 USD (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit rovnou 150 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 60USD na 75 USD, váš zisk by nečinil 450 USD, ale 2 250 USD.

Proč? Protože jste koupili 150 akcií a zhodnocení každé z nich je 15 USD. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 4 250USD (1 800 USD se kterými jste začali a 2 250 USD jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, kterou brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Je ale nutné podotknout, že stejně rychle, jako se investice zhodnocuje, se může také propadat. Propad ceny akcií ze 60 na 53 USD by pro vás znamenal ztrátu 1 050 USD, což je více než polovina původních 1 800 USD. A kdyby cena padala ještě dál, může obchod být vynuceně uzavřen a váš obchodní účet by tak skončil na nule.

Kromě toho je CFD obchodování – právě zmiňované využití finanční páky – obvykle zpoplatněno výrazně více, než obchodování klasických akcií bez páky. Jednak byste tedy měli volit moudře brokera, uvažujete-li o CFD obchodování a především byste už při volbě brokera měli zvážit, zda hodláte dlouhodobě investovat nebo krátkodobě spekulovat.

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější. Fundamentální analýza, o které jsme se již bavili na začátku článku, je skvělým pomocníkem. Stačí využívat aktuální informace o společnosti a selský rozum.

Je potřeba sledovat vývoj trhu jak z hlediska fundamentálních kritérií, tak i z technických. Akcie Coca-Coly totiž ne vždy zažívají růst, například po dosažení maxima v roce 1998 začaly klesat a zpět se dostaly až po 16 letech.

Jak postupovat při obchodování Coca-Coly?

Záleží na tom, jestli chcete s akciemi aktivně obchodovat, nebo jen investovat (koupit akcie a nechat si vyplácet dividendy). V obou případech si nejprve musíte zvolit brokera. Rozdílné ale budou vaše požadavky na něj.

Pokud plánujete aktivně obchodovat, pak se hlavně zajímejte o poplatky spojené s nákupem a prodejem akcií, případně za poskytování dat. Jestliže hodláte investovat dlouhodoběji, zjistěte si, jestli si broker neúčtuje nějaké poplatky za neaktivitu a zda již funguje delší dobu.

Pokud si s výběrem brokera nejste jistí, podívejte se na naše recenze akciových brokerů.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody na videu jsou prováděny u brokera XTB. Konkrétně broker XTB si od poloviny roku 2020 neúčtuje žádné poplatky za obchodování fyzických akcií. Obdobně tomu je i u brokerů eToro nebo Trading 212.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Proč byste měli obchodovat akcie Coca-Coly

Coca-Cola je obrovskou globální společností, která díky své velikosti může dosahovat úspor z rozsahu (jedna z konkurenčních výhod), zároveň v historii dokázala přežít mnoho finančních krizí. Dlouhodobě dokáže navyšovat svou ziskovost, vydobyla si silné místo na trhu a její značka rezonuje po celém světě – koneckonců nápoje z továren Coca-Coly pijí lidé od Indie až po Brazílii.

Navíc dokáže reagovat na aktuální trendy, když vyvíjí méně slazené nápojové varianty. Proto není pravděpodobné, že by ani v dlouhodobém horizontu došlo ke krachu společnosti či jejímu velkému úpadku. Hlavně díky pravidelným dividendám se v rámci akcií jedná o konzervativnější volbu, která nabízí omezené riziko ztráty, ale zároveň slušné zhodnocení. Coca-Cola z vás neudělá v krátkodobém horizontu milionáře, pokud však hodláte investovat dlouhodobě, může být jedním z pilířů zajímavého důchodového portfolia.

Zaujaly vás akcie Coca-Coly a možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s tímto titulem níže v komentářích.

Další zdroje informací:

Více informací o akciích Coca-Cola (KO)

Název společnostiCoca-Cola
TickerKO
Webové stránkyhttps://www.coca-cola.com/
Adresa sídla společnostiOne Coca-Cola Plaza, Atlanta, GA, United States, 30313
Založeno29. ledna 1892
Datum IPO-
SektorSpotřební zboží/sužby - základní
Zaměstnanci79 100
Vedení společnostiChairman & CEO: Mr. James Robert B. Quincey
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy16. 12. 2024
Datum ex dividenda29. 11. 2024
Roční dividenda na akcii$1,92
Dividendový výnos2,9 %
Výplatní poměr53,79 %
Příjmy
Příjmy společnosti$46 365 999 104
Příjmy na akcii$10,75
Růst příjmů čtvrtletně R/R-0,8 %
Valuace
Tržní kapitalizace$293 122 965 504
Hodnota podniku$316 377 784 474
P/B (Cena k účetní hodnotě)10,87
P/E (Cena k zisku)27,77
Očekávané P/E22,32
Účetní hodnota na akcii$6,15
Cílová cena Wall Street$74,51
Hodnota podniku k příjmům6,82
Hodnota podniku k EBITDA20,45
Cena k příjmům6,32
Rentabilita
EBITDA$14 828 999 680
Provozní marže30,22 %
Zisková marže22,45 %
Hrubý zisk$25 004 000 000
Zisk na akcii (EPS)$2,41
Zředěný zisk na akcii (EPS)$2,41
Očekávaný EPS (tento rok)$2,85
Očekávaný EPS (příští rok)$3
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,74
Očekávaný EPS (příští kvartál)$0,54
Růst zisků čtvrtletně R/R-7 %
Výkonnost
Návratnost aktiv8,44 %
Návratnost vlastního kapitálu37,23 %
Názor analytiků
Cílová cena$61,97
Silně kupovat11
Kupovat6
Držet6
Prodat1
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 2:1
Datum posledního rozdělení13. 8. 2012
Ohodnoťte akcie firmy Coca-Cola
8
0

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Zdeněk

dobry den jak co nejjednoduseji a kde nakoupit akcie coca coly ktere bych drzel a nechal si vyplacet pouze dividendy? lze to pry i pres fio banku-fio broker..Je tam nejaky poplatek za vytvoreni uctu pripadne neco podobneho? dekuji za odpovedi

Redakce Finex

Dobrý den, Zdeňku. Ano, Fio-broker k tomu využít lze. Nebo můžete vyzkoušet třeba XTB nebo jiné brokery. Seznam akciových brokerů s hodnocením a našimi detailními recenzemi naleznete zde.

Eliška

Dobrý deň, mňa by tiež zaujímalo, ako držať akcie bez toho, aby som platila mesačný poplatok za neaktivitu na účte. Týka sa tento poplatok aj priamo držania akcií? Ďakujem za odpoveď.

Redakce Finex

Dobrý den, Eliško. Doporučujeme projet si náš seznam doporučených akciových brokerů a vybrat si brokera, u kterého se měsíční poplatek za neaktivitu neplatí. To je třeba Degiro. Pak jsou ale také další brokeři, jako třeba XTB, kde je poplatek účtován až po 1 roce neaktivity, což je docela dlouhá doba.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat