Popis akciové společnosti 3M
Společnost 3M je nadnárodní americký konglomerát a řadí se mezi technologické společnosti. 3M vyrábí více než 60 000 produktů pod několika značkami.
Jedná se o produkty, jako jsou lepidla, brusiva, lamináty, pasivní požární ochrana, ochranné prostředky, okenní fólie, zubařské výrobky, elektrické a elektronické materiály, zdravotnické výrobky, výrobky pro péči o auto, elektronické obvody, zdravotnický software atd.
Ve stručnosti tedy 3M podniká v elektru a komunikacích, průmyslu, dopravě, zdravotní péči, kancelářských potřebách, spotřebním zboží, grafice, bezpečnosti a zabezpečovacích služeb. Produkty 3M jsou prodávány po celém světě a zahrnují přímý, retailový i velkoobchodní prodej.
Obsah článku o akciích 3M
Historie konglomerátu 3M
Společnost byla založena roku 1902 v Minnesotě, ale o čtyři roky později bylo sídlo i s provozem přestěhováno do Maplewoodu, kde sídlí dodnes. Původně byla společnost založena jako těžební firma nerostů, která následně nerost zpracovávala do podoby brusiva, a to poté bylo prodáváno v maloobchodě.
Společnost posléze udělala “díru do trhu” produkty jako jsou leukoplasti, nepromokavé brusné papíry a lepící pásky. V roce 1924 získala svůj první patent a ke konci 20. let vstoupila na evropský trh. Hned po válce roku 1946 se vůbec poprvé daly akcie 3M obchodovat na Newyorské burze (New York Stock Exchange).
I v současnosti lze akcie společnosti obchodovat na NYSE a dle yahoo finance je průměrný denní objem obchodů ke konci roku 2020 2,4 milionů akcií. Akcie tedy určitě jsou vhodné pro dlouhodobé investory i střednědobé obchodníky. Ale příliš se nehodí pro intradenní obchodování, jelikož likvidita není vyhovující.
Dlouhodobý vývoj ceny akcií 3M
Za posledních 50 let vzrostla cena akcií 3M o cca 5 800 %. Za posledních 20 let o přibližně 550 %. Je to dlouhodobě zavedená a fungující firma, takže logicky cena akcií postupem času stoupá.
Během poslední finanční krize spadla její hodnota o téměř 60 %. Avšak v březnu 2009 se vytvořilo dno bear trendu a za následující cca dva roky byly všechny ztráty umazány. Posléze cena až na krátké korekce plynule stoupala.
To se však dramaticky změnilo v lednu 2018. I přesto, že byl celkový trh stále v bull trendu, se trh s akciemi 3M nedostal z bear trendu, který trvá od roku 2018.
Pro 3M je velmi negativní, že akcie společnosti byly v dlouhodobém medvědím trendu navzdory bull trendu na celkovém trhu.
Dividenda akcií 3M
Co se týče dividend, společnost vyplácí 6 dolarů na akcii. V době, kdy akcie stála do 120 USD, bylo 6 dolarů vcelku dobrá motivace k jejich držení. Nicméně aktuální P/E je přibližně 20 bodů, což není sice extrémně špatné, ale všeobecně jsou ideální hodnoty v rozmezí 8 až 12 bodů. Někdy u velmi perspektivních akcií až do 15.
Tyto hodnoty totiž vlastně vyjadřují, za kolik let by si vámi sledovaná akcie měla na sebe “vydělat” v konotaci na aktuální tržní cenu.
Jak lze obchodovat akcie 3M?
Jak bylo řečeno výše, společnost vstoupila na burzu v roce 1946, a to konkrétně na New York Stock Exchange (NYSE).
Obchodní hodiny NYSE jsou 9:30 až 16:00 místního času, u nás se tedy jedná o časové rozmezí 15:30 a 22:00.
Znova opakujeme, že pro intradenní obchody není trh s akciemi 3M dostatečně likvidní. Respektive je to technicky možné, ale člověk by zbytečně víc riskoval. Na intradenní obchodování je zkrátka spousta jiných akciových trhů s mnohem lepší likviditou, kde se někdy i denně “protočí” stovky milionů akcií.
Dobrým příkladem je třeba Tesla, kde je volume v desítkách milionů standardem. Proto je 3M vhodný spíše pro střednědobé obchodníky a dlouhodobé investory.
Pro krátkodobé a střednědobé obchodníky je nejužitečnější technická analýza, zatímco pro dlouhodobé investory fundamentální. Nicméně technická analýza není žádným časovým horizontem omezena a lze ji využít na každém grafu s libovolným časovým rámcem. V podstatě by i dlouhodobí investoři měli ovládat alespoň základy technické analýzy.
Příklad obchodu s akciemi 3M
Jestli jste se opravdu rozhodli obchodovat s akciemi 3M, nejprve si musíte vytvořit účet u nějakého brokera. Pak si stačí vybrat formu nákupu. Jestli nechcete využít finanční páku (margin), můžete akcie prostě koupit za svůj vlastní kapitál, což je nejjednodušší a tradiční typ investiční strategie.
Výhodou je, že “fyzicky” opravdu akcie vlastníte a nejedná se tedy o žádný derivát. Řečený způsob je hlavně pro začátečníky, kteří finančním derivátům ještě nerozumí.
Každopádně jsme si pro vás připravili příklad, jak takový obchod “fyzických” akcií probíhá:
V prosinci bude cena 200 dolarů za akcii a vy se rozhodnete spekulovat na růst této ceny. Nakoupíte 10 akcií za celkem 2 000 dolarů.
Po třech měsících cena vzroste na 220 dolarů za jednu akcii. V ten okamžik se rozhodnete všechny své akcie prodat. Zpět utržíte 2 200 dolarů. Váš zisk tedy bude 200 dolarů, resp. 10 %. Toto je příklad klasického investování bez finanční páky.
Pokud ovšem chcete nakoupit více akcií a z růstu profitovat násobně více, můžete zvolit obchodování akcií 3M s pákou u CFD brokerů. Znova musíme upozornit, že deriváty nejsou určené pro začátečníky. Pokud se přece jenom pro CFD rozhodnete, nejprve si pečlivě tento typ kontraktů nastudujte. Buďte ale opatrní a obchodujte pouze u regulovaného a důvěryhodného brokera.
A jak vlastně obchodování s finanční pákou probíhá? Ukažme si to na následujícím příkladu:
Pro nákup 10 akcií za cenu 200 dolarů/kus se rozhodnete využít páku 1:5. Díky tomu budete pro obchod potřebovat pouze 200*10/5 = 400 dolarů, zbylých 1 600 dolarů vám půjčí broker.
Při prodeji na ceně 220 dolarů/kus pak z částky 2 200 dolarů vrátíte brokerovi půjčených 1 600 dolarů a celý zbytek je váš. Zisk tedy bude i v tomto případě 200 dolarů, ale s mnohem lepším procentuálním zhodnocením vašeho vkladu (50 %).
Ozkoušení a doporučení brokeři
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Jak nakoupit akcie 3M?
Pokud jste v těchto chvílích nabytí informacemi a opravdu chcete do trhu vstoupit, bude se vám hodit následujících několik bodů níže.
- Výběr brokera – V prvé řadě si musíte vybrat brokera a založit u něj obchodní účet, protože na NYSE nelze obchodovat přímo. Raději vybírejte jen z regulovaných a prověřených brokerů.
- Založení účtu – Účet lze pohodlně založit online. Jedinou “nevýhodou” je, že musíte brokerské společnosti prokázat svoji totožnost, tedy vyfotit občanský průkaz a dokument potvrzující adresu bydliště. Některé brokerské společnosti mimoto vyžadují dokončení registrace i telefonicky přímo s vámi.
- Tvorba obchodní strategie – Obchodní strategie je naprostý základ. Bez toho budete pouze hráčem burzovního kasina, který čas od času vyhraje. Spoustu zajímavých tipů a informací o tvorbě strategie můžete nalézt i na našich stránkách nebo v naši akademii.
- Testování – Vámi nastavenou strategii si můžete otestovat, jestli je skutečně profitabilní. Můžete to udělat jak na historických datech pomocí backtestingu (třeba Tradingview), nebo si vyzkoušet obchodování na demo účtu. Backtesting je mnohem rychlejší a pohodlnější. Díky testování na demo účtu se seznámíte s obchodní platformou.
- Reálný obchod – Jakmile jdete do obchodu se svými úsporami, jsou součástí i vaše emoce, se kterými se musíte naučit pracovat. Mějte na paměti, že vaše vlastní pocity jsou často proti vám. Musíte vždy zůstat racionální, držte se své zvolené strategie. S čím větším obnosem do trhu půjdete, tak tím větší emoční tlak. Někdy je proto méně vlastně více.
Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.
Která strategie je nejvhodnější?
Pokud jste naprostí začátečníci, pravděpodobně pro vás bude nejlepší varianta dlouhodobé investice. Slangově se tomu říká “buy and hold”. Je to jakási snaha o limitaci toho, že investor v rámci “manažování” pozice něco pokazí. U buy and hold totiž v podstatě žádné manažování pozice není potřeba.
Faktem však je, že zmíněný způsob je v medvědím trhu dost bolestivý a většina investorů ten emoční tlak nevydrží a prodá na vůbec nejhorší ceně. Proto se investorovi nepochybně hodí, když je schopný rozpoznat hlavní trend, k čemuž stačí základy technické analýzy.
Z toho plyne, že investor se musí v průběhu času vzdělávat – neexistuje, že by člověk nakupoval “ad hoc” akcie a stabilně vydělával. Každé rozhodnutí musí mít fundament ve znalostech investora. Jednoduše řečeno musí chápat, co činí.
Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB
Shrnutí
Společnost 3M je sice řazena mezi technologické firmy, ale zároveň je její podnikání dost zaměřeno na průmysl a spotřební produkty. A právě průmysl a spotřeba v roce 2020 kvůli krizi Covidu dost skomírali. Nicméně je to dlouho existující a široce diverzifikovaná firma, která na trhu má své místo.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.