Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Ubisoft v silné ztrátě – Proč nové technologie hráče nepřesvědčily?

Akcie Ubisoft v silné ztrátě - Proč nové technologie hráče nepřesvědčily?

Akcie Ubisoft v silné ztrátě - Proč nové technologie hráče nepřesvědčily?
Zdroj: depositphotos.com

Čtyři bratři, stojící u základů Ubisoft, této francouzské společnosti, se jistě nyní s povzdechem dívají na akciový graf, který již odepsal téměř 63 % ze své původní hodnoty. I přes záplavu herních novinek a nejvyšším ziskům společnosti v její historii, se nedaří přimět akcionáře k investování. Možná onou pomyslnou "koulí na noze" je paradoxně nová technologie, v podobě zavedení NFT do struktury jejich her. Jaká je odezva hráčů na tyto novinky a jak to bude s akciovým vývojem v budoucnosti?

Akciový graf společnosti Ubisoft
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Produkty a platformy

Společnost Ubisoft se zavázala obohacovat životy svých hráčů o originální zážitky a zábavu. Díky globálním vývojářským týmům po celém světě, může Ubisoft nabídnout portfolio o více než 100 hrách, do jejichž řad patří fenomenální značky jako Assassin's Creed, Brawlhalla, For Honor, Prince of Persia nebo například Watch Dogs.

Nejúspěšnější herní sérií Ubisoft je bezpochyby Assassin's Creed, který má na svém kontě více než 140 milionů prodaných kopií a 95 milionů unikátních hráčů.

Dá se říci, že cesta k široké popularitě herních titulů společnosti Ubisoft vedla nejen přes unikátní grafiku a propracovaný příběh jejich her, ale také přes širokou dostupnost a spolupráci s výrobci herních konzolí a platforem. Zážitek z hraní her této společnosti si lze totiž vychutnat nejen na klasickém PC, ale také na:

Kromě klasických herních platforem lze "pařit" hry i v prostředí virtuální reality a na mobilních zařízeních jako jsou chytré telefony nebo tablety. Drobným škraloupem na jinak široké dostupnosti her je to, že v případě mobilních zařízeních jsou hry dostupné pouze pro Android. Majitelé Apple se tedy musí uchýlit ke klasičtějším způsobům hraní her.

Nová technologie

Výzkumné projekty společnosti Ubisoft se intenzivně zabývají výzkumem energeticky úsporných technologií. S tím, jak rostou technické požadavky na hraní her, jako je výkon platformy (PC, konzole), nebo i grafické schopnosti vizuálních zařízení (TV, monitor), jsou kladeny větší a větší nároky na energetickou úsporu, která ovšem nebude mít žádný vliv na kvalitu herního zážitku. Ubisoft se k pokoření tohoto cíle vydala cestou implementace blockchainových technologií jednak do procesu vytváření samotných her a jednak do herního prostředí.

Společnost Ubisoft totiž zpřístupnila novou platformu pro své hráče Ubisoft Quartz, kde mohou zákazníci získat kromě nezapomenutelného zážitku také NFT tokeny. Společnost si od tohoto kroku slibuje větší nárůst své hráčské základy, a to díky přidané hodnotě v podobě vzrušení nejen z hraní her, ale také z držení unikátních tokenů.

V rámci projektu Ubisoft Quartz mají být spuštěny především hry s kvalitami AAA (triple A), v jejichž herním prostředí mají být hráčům dostupné ony NFT tokeny. Celý tento projekt je výstupem čtyřletého výzkumu divize Strategic Innovation Lab, který pro realizaci tohoto projektu využil blockchain technologii Proof-of-Stake, která vykázala mnohem menší energetickou náročnost než například Proof-of-Work (používaný i Bitcoinem nebo Ethereem).

Fundamentální analýza

Příjmy společnosti Ubisoft v roce 2021 dosáhly své nejvyšší hodnoty a to 2,61 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 34%.

Sloupcový graf příjmů společnosti Ubisoft
Graf příjmů společnosti Ubisoft
Zdroj: seekingalpha.com

Jak si o pár řádků níže ukážeme v technické analýze, akcie společnosti jsou v silném klesajícím trendu možná protože ukazatel P/E se nachází na hodnotě 59.51, což značí silně překoupenou společnost. Ubisoft je pro nové investory rovněž menším lákadlem z toho pohledu, že nenabízí svým akcionářům výplatu dividend. Právě investování do dividendových akcií je velmi oblíbenou strategií.

O nezájmu investorů z řad soukromých subjektů vypovídá následující statistika o vlastnickém podílu akcionářů společnosti, kde soukromý investoři tvoří pouhá 2,25 % akcií, s celkovým podílem ve společnosti 26,25 milionů USD.

Rozložení akcionářů společnosti Ubisoft
Rozložení akcionářů společnosti Ubisoft
Zdroj: seekingalpha.com

V dnešní době je drobný investor nedílnou součástí finančních trhů a to především díky volně šiřitelným investičním platformám a brokerům, které zprostředkovávají soukromým investorům možnost zhodnocovat své peníze. Ze statistik uvedených výše tedy vyplývá, že společnost Ubisoft buď nechce, nebo neumí tohoto potenciálu drobných investorů využít ve svůj prospěch.

Technická analýza

Akcie společnosti Ubisoft Entertainment Inc. zaznamenaly v roce 2021 enormní pokles, kdy vykázaly ztrátu 57 % ze své původní hodnoty a to s naprosto minimální nákupní aktivitou na cenovém grafu.

Měsíční akciový graf společnosti Ubisoft
Měsíční akciový graf společnosti Ubisoft
Zdroj: tradingview.com

Díky supportní zóně na cenové úrovni 9 USD se akcionáři společnosti nedočkali mnohem většího pádu. I když stále není vyhráno. Z technického pohledu je velkým problémem již provedený test této supportní zóny z roku 2019, který její podporu v růstu hodnoty akcií výrazně znehodnocuje, a vzhledem k absenci jakékoliv nákupní aktivity na cenovém grafu může dojít i k absolutnímu ignorování této technické zóny.

Určitou pozitivní vlaštovkou, vzhledem k budoucímu růstu ceny akcií, je postavení indikátoru RSI, který se nachází na počátku přeprodané oblasti, což obvykle bývá signál k zahájení úvah o nákupu finančního aktiva. Nicméně je zde potřeba připomenout, že na opačné straně vah stojí překoupená hodnota ukazatele P/E, která má v investičních kruzích mnohem větší váhu. Pokles ceny akcií k hodnotám 6 USD by znamenal otevření dveří pro pokračující výprodej akcií této společnosti.

Závěr

Je až s podivem, že společnost velikosti Ubisoft, zaměstnávající více než 19.000 zaměstnanců, akceptuje takto výrazný pokles hodnoty svých akcií, což se samozřejmě musí promítnout v budoucím financování výzkumu, marketingu a vývoje nových her a technologií.

U společnosti Ubisoft sice existuje zajímavý fundament v podobě aplikace technologie NFT tokenů do herního prostředí, nicméně odezva trhu na tuto novinku byla minimální a je otázkou, zda je toto ta správná cesta jak pro společnost Ubisoft, tak pro herní průmysl obecně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své e-mailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo