Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Palantir vyletěly o 185 %! Jaké jsou skutečné důvody, proč mu investoři nemohou odolat?

Palantir se stal jedním z největších překvapení technologického světa. Akcie společnosti letící ke hvězdám jsou důkazem síly velkých dat a umělé inteligence.

Publikováno
Akcie Palantir vyletěly o 185 %! Jaké jsou skutečné důvody, proč mu investoři nemohou odolat?
Zdroj: depositphotos.com

Palantir, pojmenovaný podle “vidoucího kamene” z Pána prstenů, má skutečně “oko” na všechno.

Tato tajnůstkářská americká technologická společnost vzbudila v poslední době značný zájem veřejnosti, ale přestože existuje již více než dvacet let, jen málo investorů ví, čím se zabývá.

Přitom stojí za to se jí zabývat – stačí se podívat na vývoj ceny akcií Palantir v letošním roce, nebo za posledních 12 měsíců (viz níže). Tyto akcie jenom po oznámení posledních hospodářských výsledků vyskočily o 30 %.

Vývoj ceny akcií Palantir od začátku roku 2024

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Skrytá firma, i když je všem na očích

Palantir pomáhá svým zákazníkům, včetně Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), CIA a americké armády, řešit složité problémy pomocí velkých dat. Podle jejího generálního ředitele Alexe Karpa dokonce pomáhá předcházet teroristickým útokům v Evropě.

V roce 2023 společnost přešla od přežívání k prosperitě a poprvé v historii se stala ziskovou díky tomu, že rozšířila své tržní působení a mírně upravila svou strategii. Akcie společnosti na tento fakt náležitě reagovaly.

  • Zatímco dříve se Palantir do značné míry spoléhal na vládní zakázky, jeho komerční příjmy neustále stoupají (v roce 2023 tvořily 42 % celkových příjmů) – pohání je rostoucí poptávka po jeho produktech v oblasti umělé inteligence.
  • V posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostly příjmy Palantiru od americké vlády o 11 % oproti předchozímu roku a komerční příjmy vzrostly o 32 %.
  • Tento úspěch se promítl do ztrojnásobení zisku, kterého bylo dosaženo i díky pozoruhodnému 20% nárůstu tržeb ve 4. čtvrtletí na 608,4 milionu dolarů, čímž společnost překonala očekávání Wall Street.
  • V důsledku toho akcie Palantir za poslední rok vzrostly o 185 %, čímž překonaly přibližně 50% nárůst technologického indexu Nasdaq 100.

Vývoj ceny akcií Palantir za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co jsou ta “Big Data”, která vyvolávají takový zájem investorů?

Komerční partneři využívají společnost k získání náskoku v oblasti umělé inteligence prostřednictvím její nové platformy.

CEO Alex Karp v minulém roce uvedl, že jejich produkt je tak výkonný, že si nejsou jisti, zda by ho vůbec měli některým zákazníkům prodávat.

Ať už se jedná o hype, nebo ne, AI není jedinou věcí, která Palantir táhne. Společnost také reagovala na předchozí kritiku Wall Street tím, že svůj produkt přizpůsobila každému zákazníkovi na míru – což pro ni byl nákladný krok.

  • Palantir vylepšil svůj prodejní proces, automatizoval svůj produkt a začal pořádat “bootcampy”, které za jediný měsíc vyškolily až 70 organizací.
  • Ke konci roku 2024 Karp uvedl, že příjmy, kterých dosáhla na jednoho zaměstnance, se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobily.

Výhled do budoucna:

Společnost se pyšní tržní kapitalizací 55 miliard dolarů a dosahuje ziskovosti již pět čtvrtletí po sobě, čímž konečně splňuje všechny požadavky na to, aby se stala součástí indexu S&P 500.

Zařazení by mohlo společnost povzbudit – analytici se však po ohromném vzestupu obávají, že jsou akcie nadhodnocené, zejména s ohledem na jejich forwardový poměr ceny k zisku (P/E) ve výši 76 bodů – výrazně vyšší než poměr Nasdaq 100 ve výši 31 bodů nebo poměr indexu S&P 500 ve výši 23 bodů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎