Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Nubank, do nichž investoval i Warren Buffett, uzavřely první den obchodování na burze s téměř 15% ziskem

Akcie Nubank, do nichž investoval i Warren Buffett, uzavřely první den obchodování na burze s téměř 15% ziskem
Zdroj: depositphotos.com

Akciím brazilské fintech společnosti Nubank, která ve čtvrtek 9. 12. vstoupila na newyorskou burzu pod symbolem NU, se zatím daří. Společnost ve středu nacenila 289 milionů akcií na 9 dolarů za kus, což byla horní hranice očekávaného rozpětí 8-9 dolarů za akcii. Při svém debutu na trhu vzrostly její akcie o téměř 15 % a uzavřely čtvrteční obchodování na ceně 10,33 dolaru, čímž společnost dosáhla tržní kapitalizace téměř 50 miliard dolarů. Jedná se tak o jedno z největších letošních IPO (první veřejná nabídka akcií).

Nubank oslovila za 8 let existence téměř 50 milionů zákazníků

Brazilská společnost zahájila svou činnost v roce 2013 vydáním fialové kreditní karty bez poplatků v brazilském Sao Paulu, které je nechvalně známé svým bankovním systémem s vysokými poplatky a zaostalou úrovní technologií.

O necelých 9 let později tato fintechová společnost přežila recesi i pandemii a se 48 miliony zákazníků v Brazílii, Kolumbii a Mexiku získala vyšší ocenění než Robinhood nebo SoFi.

“Až do pandemie jsme rostli velmi rychle, ale lidé měli stále nějaké otázky ohledně digitálního bankovnictví. Myslím, že pro mnoho lidí jsme byli stále děsiví,” řekl ve čtvrtek při příležitosti uvedení akcií na burzu generální ředitel a spoluzakladatel Nubank David Vélez.

“Pandemie svým způsobem donutila většinu lidí toto chování změnit, protože pobočky tradičních bank byly zavřené. Lidé začali zkoušet naše služby a uvědomili si, že jsme lepší alternativa – neúčtujeme si žádné poplatky a nabízíme lepší zákaznický zážitek. To vše jednoduše v chytrém telefonu. Pak jsme najednou začali pozorovat, že nás začínají používat lidé po celé Brazílii, a to i ve věku 60, 70, 80 let,” dodal Vélez.

Pro Véleze byla příležitost otevírající se před Nubank zřejmá: Finanční ekosystém v Brazílii byl neefektivní a nedostupný.

Pět bank kontrolovalo více než 80 % aktiv v zemi, roční úrokové sazby kreditních karet dosahovaly 300 % a třetina obyvatelstva neměla bankovní účet. Pobočky bank existují pouze v 60 % brazilských měst a digitální platforma mohla podporovat zákazníky bez ohledu na jejich lokaci. Není tak divu, že podle dat společnosti k 30. září poskytla úplně první kreditní kartu nebo bankovní účet přibližně 5,1 milionu lidí.

Brazilská fintech společnost oslovila i Warrena Buffetta

V průběhu letošního roku investovala Berkshire Hathaway vedená Warrenem Buffettem do společnosti Nubank celkem půl miliardy dolarů (250 milionů v červnu a dalších 250 milionů za upisovací cenu během IPO). Díky příspěvku dalších investorů, jako jsou Ribbit, Tencent, Invesco a Vélezův bývalý zaměstnavatel, venture kapitálová společnost Sequoia, prosazuje Nubank expanzi online bankovnictví v celém latinskoamerickém regionu.

Společnost odhaduje, že její nabídka služeb bez poplatků doposud ušetřila zákazníkům více než 2 miliardy dolarů.

“Nemyslíme si, že bankovní pobočky přežijí v současné podobě. Obsluhovat většinu uživatelů je příliš nákladné, zejména na rozvíjejících se trzích jako je Latinská Amerika, kde máte velmi vysoké provozní náklady, takže spousta této fyzické infrastruktury pravděpodobně zanikne,” řekl Vélez. Podle ředitele Nubank bude také většina poskytovatelů finančních služeb za 5-10 let digitálními společnostmi, které se budou zaměřovat na zákazníka, bude je charakterizovat vysoká efektivita a budou snižovat poplatky a úrokové sazby pro všechny zákazníky bez rozdílu.

Nubank je posledním zářným příkladem rostoucího zájmu investorů o společnosti z tohoto regionu. Podle zprávy CBInsights nalili rizikoví investoři v prvních šesti měsících roku 2021 do Latinské Ameriky 9,3 miliardy dolarů, zatímco za celý loňský rok to bylo 5,3 miliardy dolarů. V září pak asijská skupina SoftBank oznámila, že vyčlení 3 miliardy dolarů na rozjezd fondu zaměřeného na investice do začínajících podniků v Latinské Americe. Jejím zájmem by měly být podniky využívající technologie, jako je umělá inteligence, start-upy z oblasti e-commerce a digitálních finančních služeb nebo blockchainové projekty.

Vzepře se Nubank současným pořádkům? Nově upsané společnosti na trhu vykazují v poslední době mizernou výkonnost

Nedávný propad akcií vysoce ceněných, rychle rostoucích a peníze ztrácejících podniků vedl k nadměrnému výprodeji společností, které se na trhu objevily v roce 2021. V letošním roce se začalo veřejně obchodovat 55 technologických společností, které letos debutovaly prostřednictvím klasického IPO nebo účelové akviziční společnosti (SPAC).

Akcie většiny z nich jsou přitom ve výrazném záporu, o čemž svědčí výkonnost Renaissance IPO ETF.

Tento burzovně obchodovaný fond investuje do akcií podniků, jež vstoupily na burzu v posledních dvou letech. Za poslední tři měsíce se propadl o více než 12 %, zatímco index S&P 500 naopak získal téměř 5 %.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.