Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Colt CZ – Zbrojovka po úspěšné akvizici i nadále hospodářsky posiluje, akciový trh drží trend

Akcie Colt CZ – Zbrojovka po úspěšné akvizici i nadále hospodářsky posiluje, akciový trh drží trend
Zdroj: abcnews.go.com

Akcie Colt CZ zveřejnily čísla za první čtvrtletí letošního roku, které jsou bez pochyb nad očekávání. “Staré” České zbrojovce se jednoznačně po akvizici s Coltem i nadále daří, což si za malý okamžik představíme na jednotlivých úrovních hospodaření. Zpracujeme si i základní technickou analýzu cenového grafu, po čemž následuje stručný závěr.

Česká zbrojovka se přejmenovala

Ještě než si ukážeme hospodářská čísla, povíme si v krátkosti jednu podstatnou novinku. Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE nedávno oznámila změnu své korporátní identity a názvu na Colt CZ Group SE. Nový název nabyl platnosti 12. dubna letošního roku. Změnu názvu firma asociuje s akvizicí společnosti Colt, která úspěšně proběhla v minulém roce.

Tím chce zbrojovka vyzdvihnout obě klíčové značky a rozšířit povědomí o nové korporátní skupině.

Uvedený krok byl mnohými kritizován, protože to nyní vlastně vypadá, že Colt koupil CZG, nikoliv naopak. Já uvedený krok z marketingového pohledu chápu – zbrojováci se jednoduše chtějí svézt na velké popularitě původně americké značky, kterou zná i každé malé dítě. Zároveň nejspíš nechtějí, aby si obě značky tolik konkurovaly a zákazníci je skutečně brali jako jeden celek – snaha o úplnou integraci.

Hospodářská čísla akcie Colt CZ

A co nám prozradí aktuální fundamentální analýza? Výnos celé skupiny CZ Colt zaznamenal za první kvartál roku meziroční nárůst o téměř 75 % na 3,5 miliardy korun. Primárně díky nárůstu prodejů ve všech regionech a konsolidaci výnosů Coltu. Úroveň EBITDA meziročně stoupla o 120 % na 955 milionů korun. Provozní výsledek (EBIT) dosáhl více jak 749 milionů korun, což je meziročně růst o 123,7 %. Čistý zisk zaznamenal vzestup o 97,6 % na téměř 545 milionů korun. Zisk na akcii (EPS) je 18,5 bodů. Počet prodaných zbraní se meziročně zvýšil o 46,1 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 a překonal 200 tisíc prodaných kusů.

Co se týče výhledu, skupina potvrdila letošní výhled tržeb v rozmezí 14,4 – 14,8 miliardy korun, úroveň EBITDA ve výši 3 – 3,3 miliardy korun.

Co se týká výnosů dle regionů, výnosy v ČR meziročně stouply o 324 % na 236 milionů korun. Zbrojovka markantní růst výnosů hlavně asociuje s dodávkami zbraní pro českou armádu. Ve Spojených státech vzrostly meziročně prodeje o 59,2 % na 2,2 miliardy korun. Což zase skupina spojuje s rostoucí poptávkou ze strany komerčního sektoru. V Kanadě výnos vystoupal o 833 % na 237,5 milionů korun. Za celou Evropu (kromě ČR) výnosy vzrostly o 24,3 % na 275 milionů korun, v čemž hraje největší podíl nárůst poptávky v zemích střední a východní Evropy.

V Africe prodeje klesly o téměř 92 % na cca 15 milionů korun – většina dodávek se totiž odehrála již v minulém roce. Výnosy v Asii vzrostly o 289 % na více jak 536 milionů korun – v důsledku ozbrojených složek a komerčního sektoru.

Zdroj: coltczgroup.com
Podíl prodejů dle regionu
Podíl prodejů dle regionu

Zbrojovka mimo jiné dodává, že současná bezpečnostní situace a ozbrojený konflikt na Ukrajině mohou přinést vyšší zájem o výrobky u zákazníků z řad ozbrojených složek. Vlastně ne jen u nich – už jsem v dřívějších analýzách na akcie zbrojařských firem psal, že zbraně a náboje jsou nyní naprosto nedostatkový sortiment. Na krátkou palnou zbraň dnes čekáte i několik týdnů.

Prostě nejsou, vše je vykoupené a čeká se na nové přímo od výrobce. Proto se vůbec těm výborným výsledkům Colt CZ nedivím. A nejspíš to tak zůstane celý letošní rok. Hlavně cena nábojů za poslední měsíce markantně vzrostla – těžko říct, zda je to kvůli maržím nebo cenám surovin (inflace). Zbrojovka upozorňuje, že z konfliktu vyplývají i možné nepředvídatelné negativní dopady do provozního a finančního hospodaření celé skupiny – zkrátka růst energií, surovin a mezd.

Technická analýza akcie Colt CZ

Jak je vidno z přiloženého grafu, kurz akcie Colt CZ pořád drží slušný růstový trend. Avšak v těch posledních měsících můžeme sledovat vcelku turbulentní vývoj, který následně vystřídá téměř nulová volatilita. Ovšem březen byl ze zjevného důvodu velmi volatilní. Prvně silná akcelerace růstu a poté rychlý dump. Trh si ovšem růstovou trajektorii víceméně udržel.

Zdroj: lynxbroker.cz
Denní graf akcie Colt CZ
Denní graf akcie Colt CZ

Na základě grafu vidíme, že S/R level 475 korun zafungoval jako vcelku solidní support. Naopak kolem 630 USD se nám zřetelně vytvořila rezistence, skrze kterou není trh prozatím schopen prorazit. Avšak nyní se o to pokouší již potřetí. V každém případě se akcie Colt CZ od svého uvedení na burzovní trh zhodnotily o více jak 100 %. A okolnosti přispívají tomu, že se titulu bude dařit i nadále.

Závěrem

Česká zbrojovka vsadila na drahou akvizici a vlivem okolností se zrovna trefili do té “správné doby”. Poptávka po krátkých a dlouhých palných zbraní je totiž enormní a je takřka jisté, že to tak zůstane minimálně po zbytek roku. Proto si již po prvním kvartálu dovolím tvrdit, že ten roční hospodářský výhled dost možná lehce překonají.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.