Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Airbnb vstoupí příští rok na burzu. Zaznamená úspěch?

Publikováno
Airbnb vstoupí příští rok na burzu. Zaznamená úspěch?

Americká firma Airbnb v úterý oznámila, že během roku 2020 nabídne své akcie na burze. Investoři se tak příští rok mohou těšit na velmi zajímavý burzovní titul. Společnost z oblasti sdílené ekonomiky má velký potenciál, zároveň je ale pod tlakem autorit a veřejnosti v mnoha státech světa.

Firma zveřejnila svůj záměr v krátké tiskové zprávě, neposkytla ovšem žádné podrobnosti. Ohledně vstupu na burzu se u akcií Airbnb spekulovalo již delší dobu.

Podle agentury Reuters se očekává, že půjde o přímý úpis, nikoli IPO (Initial Public Offering). To znamená, že společnost nevytvoří nové akcie, ale na burze nabídne jen ty, které už existují. Airbnb tento postup ušetří miliony dolarů, které by utratila za IPO, na druhou stranu tím nezíská žádný nový kapitál.

O Airbnb

Společnost, která zprostředkovává ubytování v soukromí, vznikla v roce 2008 v San Francisku. Snaží se nabízet levnější alternativu k hotelům a majitelům nemovitostí přináší finanční příjem. Nabídku ubytování na Airbnb je možné sehnat ve 100 tisících zemích světa.

V letošním druhém čtvrtletí příjmy Airbnb již podruhé překonaly hranici jedné miliardy dolarů (23,4 miliardy korun). Firma dříve uvedla, že dosáhla zisku v letech 2017 i 2018. Teprve vstup na burzu ale odhalí skutečnou ekonomickou kondici Airbnb.

Firma čelí tlaku vlád, samospráv a veřejnosti v mnoha zemích a městech. Je často spojována s porušováním předpisů nebo neplacením daní. Hlavně ve velkých městech (včetně Prahy) je kritizována, že zvyšuje už tak vysoké ceny nemovitostí.

Úspěšnější než Uber a Lyft?

V letošním roce upsaly své akcie na burze také další dvě významné společnosti z oblasti sdílené ekonomiky. IPO provedly Uber a Lyft, kteří nabízejí sdílené dopravní služby.

Ceny akcií Uberu a Lyftu ale od vstupu na burzu výrazně poklesly. Investoři nevěří, že se obě firmy mohou vymanit ze současných velkých ztrát. To však není případ Airbnb, u níž analytici předpokládají dobré ekonomické výsledky, a proto se očekává i úspěšnější vstup na burzu. A co vy? Investovali byste do akcií Airbnb?

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.