Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Uber hlásí vstup na NYSE, co na to Lyft?

Uber hlásí vstup na NYSE, co na to Lyft?

Uber hlásí vstup na NYSE, co na to Lyft?

Konkurenční boj mezi alternativními taxi službami Lyft a Uber nabírá na obrátkách. Akcie společnosti Uber se brzy dostanou na největší světovou burzu NYSE.

Ohledně bojů, které zuří mezi těmito dvěma alternativními přepravci, jsme vás již informovali před několika týdny v tomto článku. Situace se ale změnila a pravděpodobně se blížíme do cílové rovinky. Budou první na burze akcie Uberu?  

Kdy se začnou akcie Uberu obchodovat a za kolik?

uberAkcie Uberu se budou obchodovat v amerických dolarech a ke zveřejnění předběžné nabídky dojde zřejmě v dubnu. Dosavadní informace hovoří také o ceně, která se pohybuje na zhruba 120 miliardách USD (2,7 bilionu korun). Termín na letošní rok už oficiálně potvrdil generální ředitel Dara Khosrowshahi. Pokud by tomu tak opravdu bylo, jednalo by se pravděpodobně o jednu z 5 největších IPO v historii.

Vstup Uberu na burzu je opředen velkým očekáváním na Wall Street i v Silicon Valley. Spekuluje se dokonce i o tom, že jedním z prvních kupců akcií Uber by mohl být investor Warren Buffett. Khosrowshahi kontakt s Warrenem a jeho firmou Berkshire Hathaway potvrdil.

Vstup Uberu právě na NYSE byl také ovlivněn tím, že akcie Lyftu se naproti tomu objeví na trhu NASDAQ, a to od konce března 2019. Uber svůj záměr oznámil v okamžiku, kdy už konkurenční Lyft svůj vstup na Wall Street připravoval. Komentáře k současnému stavu se proto shodují v tom, že minimálně v závodě o čas Uber svou šanci promarnil. Drží však prim v hodnocení investory. Tržní hodnota Lyftu se totiž počítá „jen“ na 23 miliard.

Uvidíme ale jak si obě společnosti povedou, až doopravdy na burze budou. Vše ukáže až čas a cena jejich akcií. 

Co přinese vstup Uberu a Lyftu na burzu?

Zvýšení tržní hodnoty společnosti, jednoznačně není tím hlavním, proč se obě společnosti chystají na burzu. Pro Lyft by se například mohlo jednat o žádoucí marketingovou příležitost, která společnosti může napomoct k celkovému růstu. Služby Lyft zatím mohou využívat zájemci pouze na území Severní Ameriky, kdežto Uber je aktuálně rozšířen v šesti desítkách států. IPO je tak jednoznačně vítaným způsobem. Jak na sebe upozornit.

IPO může mít silný význam také pro konkurenční Uber. Jednoznačně totiž i jeho vstup na burzu přinese posun v chápání funkčnosti velkých ekonomických subjektů. Jak Uber tak Lyft totiž fungují na podkladě tzv. disruptivního modelu podnikání, tj. takového, který se zaměřuje na rozrušování stávajících struktur, protože dokáže potřeby zákazníka uspokojit jednodušeji a často levněji, než stávající subjekty. V tom jsou naprosto přelomové, jedná se o vůbec první takovéto společnosti (alternativní přeprava), které na burzu vstupují.

Jak vnímáte akcie Uberu a Lyftu vy? Vydíte v nich investiční příležitost? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích. Děkujeme.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo