Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Pozor na podvodníky!

V posledních dnech se objevují případy podvodného zneužití našeho jména. Pokud vás někdo kontaktuje jménem Finex.cz s investiční nabídkou, možností výdělku nebo žádostí o osobní údaje, jedná se o podvod. My zákazníky a čtenáře takto nikdy nekontaktujeme. Více informací najdete v našem článku zde.

98 % tokenů na této platformě jsou podvod! Máte peníze v bezpečí?

Společnost Solidus Labs odhalila alarmující zjištění: Téměř všechny tokeny na populární platformě Pump.fun jsou podvody. Zjistěte, zda jsou vaše peníze v bezpečí!

98 % tokenů na této platformě jsou podvod! Máte peníze v bezpečí?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávný report společnosti Solidus Labs upozornil na rozsáhlé podvodné aktivity na blockchainu Solany.

Firma zjistila, že 98,6 % tokenů spuštěných na platformě Pump.fun lze klasifikovat jako podvody typu rug pull nebo pump-and-dump schémata.


Zpráva připisuje popularitu Solany mezi obchodníky s meme coiny jejím nízkým transakčním poplatkům a uživatelsky přívětivým decentralizovaným burzám (DEX).

Solidus Labs však varuje investory před Solanou, která se stává ohniskem podvodných aktivit.

Platforma Pump.fun

Pump.fun je platforma pro spouštění tokenů na Solaně, která zaznamenala denní objemy obchodů přesahující 100 milionů dolarů. Podle reportu firmy byly objemy obchodů poháněny hlavně spekulativní aktivitou.

Od ledna 2024 do března 2025 bylo na Pump.fun spuštěno více než 7 milionů tokenů, přičemž s každým z nich bylo provedeno nejméně pět obchodů. Přesto si pouze 97 000 z těchto tokenů udrželo likviditu nad 1 000 dolary.

Zdroj: soliduslabs.com
Vývoj zobchodovaného objemu na platformě Pump.fun
Vývoj zobchodovaného objemu na platformě Pump.fun

Zpráva dále uvádí, že se 98,6 % spuštěných tokenů na platformě rychle stalo bezcennými pump-and-dump schématy.

Začátkem tohoto roku magazín CryptoPotato informoval o uživateli platformy Pump.fun, který vytvořil nejméně 18 000 kryptoměn a vydělal na nich více než 3,7 milionu dolarů.

TIP

Pump.fun nedávno spustila PumpSwap, decentralizovanou burzu postavenou na Solaně, která funguje na principu automatizovaného tvůrce trhu (AMM).

Ten používá model oceňování pomocí vazební křivky. Díky tomu dochází k exponenciálnímu růstu ceny tokenů při každém nákupu, což zvýhodňuje ty, kteří daný projekt nakoupili brzy nebo ho založili.

Co Raydium?

Solidus Labs v reportu také zkoumala Raydium, další decentralizovanou burzu na Solaně, která využívá tradiční pooly likvidity.

Varování

Z 388 000 analyzovaných poolů vykazovalo 93 % z nich známky rug pullu, zahrnující náhlé vybrání likvidity, což způsobilo prudký pád aktiva.

Finanční ztráty z takových případů se liší, ale medián ztrát činí 2 832 dolarů a největší ztráta dosahuje 1,9 milionu dolarů.

V lednu čelila platforma Pump.fun dvěma hromadným žalobám za údajné porušení amerických zákonů o cenných papírech.

Platforma byla obviněna z toho, že zprostředkovávala neregistrované uvádění tokenů na trh, za což inkasovala poplatky ve výši až 500 milionů dolarů.

V prosinci musela Pump.fun dočasně zastavit funkci livestreamu po znepokojivých vysíláních zaměřených čistě na pumpování cen tokenů. Kvůli tomuto kroku tržby Pump.fun klesly o 22 milionů dolarů.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Nimbus

Zdravím, přesně jak popisuje článek. Když se člověk snaží a pracuje na tom naplno tak se dokáže každý překonávat a dosáhne zlepšení svého života. Hlavně je to ale v té hlavě. Musíte chtít. A taky pro to obětovat. Úspěch není zadarmo. Já třeba obětoval řadu přátel. Přátelství vychladla. K tomu alkohol. Abstinuji. Volný čas. I ten jsem překopal. Místo sledování seriálů či filmů se učím nebo pracuji. Takto mi vzniká řadově pár desítek hodin týdně které ve finále mohu věnovat učení(zlepšování sám sebe) nebo práci. Je to půl roku co jsem takto obrátil a výsledky jsou neuvěřitelné. Rozjíždím svou vlastní firmu. Mám víc peněz(ať ušetřených nebo přivydělaných, ale už i investovaných). Cítím se psychicky lépe než kdy dříve. Jako vedlejší projekt jsem si dal předělat své tělo z ochablého na pevné(svalnatější). A tady taky úspěch. Za půl roku přes 20kg tuku dole. To taky jde na tom životě znát. Ale to vše je jen začátek. Když mám toto za půl roku tak co bude za rok? 2? 5? :-)

junior

Promiňte ale s polovic vašich glos nelze souhlasit. Když všichni budou spořit na ten svůj meloun. Kdo vlastně bude utrácet za výrobky, které naši fundovani vědci, technici, odborníci a potažmo zlaté ruce vyrábějí?

Nobody

Většina lidí nikdy nezbohatne, protože čtou články jako tento a naivně si myslí, že jejich autor něco o penězích ví

Čurila

V článku je to pravdivě popsáno, ale chybí jedna část. Pokud budování bohatství z nuly obětujete čas v mládí, nikdy už mládí nebudete mít. Neužijete si své malé děti atd. Nic není zadarmo. To neplatí, pokud máte ve 20 letech startovních 10 milionů…

Nimbus

Negativnem se neposuneš nikdy nikam. A kdyby se tím kdokoli rozhodl opravdu řídit tak nevěřím že se mu pak nebude žít lépe. A k těm penězům… O to vůbec v tom článku nejde. Zkuste ještě párkrát přečíst a pak třeba pochopíte.