Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 technologických akcií, které můžete koupit nyní a držet prakticky navždy

Publikováno
5 technologických akcií, které můžete koupit nyní a držet prakticky navždy
Zdroj: depositphotos.com

Po katastrofálním roce zahájily některé z nejlepších technologických akcií letošní rok na pozitivní vlně růstu a nabízí se otázka, jestli není to nejhorší už za námi a nestojí za to tyto akcie nakupovat do svého portfolia? Těchto pět kvalitních technologických akcií by mohlo přinést vysoké dlouhodobé výnosy.

Nenechte se zmást silnou volatilitou posledních let, neboť v případě těchto akcií se dá říct, že se jedná o kvalitní společnosti s dlouhodobou historií konzistentního růstu. Pokud tento trend z minulosti udrží, mohou přinést fantastické zhodnocení svým akcionářům.

V některých případech tyto blue-chip technologické tituly vyplácejí investorům dividendy. Ty znamenají další podporu dlouhodobým celkovým výnosům a také mohou svým akcionářům přinášet alespoň menší průběžnou hotovost.

Když se ptáte, jaké jsou tedy pro dnešní investory nejlepší technologické akcie a které z nich vám do pár let přinesou nejvyšší zhodnocení, nenajdete nic, co by bylo vyloženě sázkou na jistotu. Ačkoliv lze do jisté míry odhadovat budoucí výnosy dle těch historických, neexistuje záruka, díky které byste mohli dokonale predikovat budoucnost. Mějte tedy na paměti, že uvedené akcie slouží především pro vaši inspiraci a edukaci, nic však nelze zaručit, neboť nikdo nemáme věšteckou kouli.

1. Apple (AAPL)

Ve srovnání s mnoha svými protějšky FAANG Apple držel relativně dobře svou hodnotu během výprodeje technologických akcií v roce 2022. Dokonce po silném návratu výrobce iPhonů od začátku letošního roku, nejsou akcie Apple daleko od svého historického maxima.

Celkově to ale není minulý ani nedávný výkon, který činí Apple jednou z nejlepších technologických akcií, které lze dlouhodobě koupit. Místo toho, jak tvrdí Louis Navellier, jsou to především dlouhodobé katalyzátory společnosti Apple, které jej činí skvělým kandidátem na nákup a budoucí udržení se mezi technologickou špičkou.

2. Analog Devices (ADI)

Analog Devices rozhodně není pojmem jako Apple, avšak tento výrobce čipů nemusí být v centru pozornosti, aby byl jednou z nejlepších technologických akcií, které lze koupit a držet. Příznivé prostředí pro poptávku po polovodičích samozřejmě přispělo k nedávným finančním výsledkům této společnosti a následně k výkonnosti akcií ADI.

Ačkoliv současné zpomalení poptávky po čipech může v blízké budoucnosti zastavit růst (na základě prognóz analytiků), ADI má potenciál zůstat vítězem tohoto sektoru.

Jako výrobce čipů pro průmyslový i automobilový sektor se může svést na trendu v obou oblastech, kde současnost ukazuje na pokračující růst poptávky po nabídce společnosti. Opětovné zrychlení růstu zisků spolu s rychle rostoucí dividendou ADI ukazuje na potenciálně silné výnosy v nadcházejících letech.

3. Automatic Data Processing (ADP)

Je pravda, že je trochu obtížné nazývat Automatic Data Processing technologickou akcií. Technicky je společnost zabývající se zpracováním mezd a personálními službami zařazena do průmyslového sektoru, avšak přesto má ADP dlouhou historii technologických inovací. Kvůli tomu teoreticky můžeme považovat akcie ADP za jedno z nejlepších dlouhodobých technologických jmen, neboť ADP má nadále silné vyhlídky dlouhodobého růstu. Očekává se totiž, že zisk společnosti v příštích letech poroste dvouciferně.

ADP také pokračuje v silném růstu dividend, kdy během posledních pěti let zvyšovala své výplaty v průměru o 13,8 % ročně.

ADP se ale nemusí zdát za zrovna rozumnou cenu odpovídající 26,5násobku budoucích zisků. Ocenění ADP sice neodpovídá vyloženě konzervativním hodnotám, avšak v porovnání se špičkou technologických akcií je oceněna relativně rozumně. Očekává se, že ADP může skončit lépe než akcie mnoha rychle rostoucích, ale přeceňovaných technologických společností.

4. Meta Platforms (META)

Akcie mateřské společnosti Facebook Meta Platforms během roku 2022 klesly velmi hluboce. To vše kvůli obavám z velké sázky generálního ředitele Marka Zuckerberga na metaverse, které umocnily současné obavy z dopadu ekonomického zpomalení na fiskální výkonnost giganta sociálních médií. Pokud by měla začít recese, očekává se, že spousta firem bude šetřit na oblasti marketingu (reklam), které jsou nejdůležitějším zdrojem příjmu této společnosti.

Když se ohlédneme zpět pár měsíců, zjistíme, že od listopadu se ale akcie Meta Platforms více než zdvojnásobily. Zdá se tak, že investoři na agresivní snahy společnosti o snižování nákladů reagovali pozitivně. A i když jste tento úžasný návrat zmeškali, stále máte spoustu času, neboť se trh s digitální reklamou zotavuje a společnost Meta má dobrou pozici, aby mohla v budoucnu vykazovat silný růst zisků. A to může připravit cestu pro solidní výnosy z jejich akcií.

5. Microsoft (MSFT)

Vzhledem k humbuku kolem Microsoftu a jeho vývoji umělé inteligence si možná myslíte, že akcie této v softwarové a technologické velmoci se vyhouply příliš vysoko a příliš rychle. Akcie Microsoft však od začátku roku vzrostly o “pouhých” 19,5 %, což je ve srovnání s jinými akciemi posílenými současnou “mánií” relativně slabé.

Tím se ale možná otevírá investiční příležitost. I když bude nějakou dobu trvat, než se úsilí Microsoftu v oblasti umělé inteligence promítne do růstu příjmů, potenciální růst firmy (a ruku v ruce s tím akcií) by mohl trpělivým investorům přinést silné výnosy.

Po strategické investici do ChatGPT je nyní Microsoft zaneprázdněn integrací této technologie. Společnost jej integruje nejen do své vyhledávací platformy, ale také do svých softwarových platforem Azure cloud computing a Office365, což by časem mohlo sloužit jako hlavní akcelerátor růstu zisků. To pravděpodobně rovněž podpoří podstatné zhodnocení ceny akcií v následujících letech.

Závěrem

Jak jsme nastínili v úvodu, i když existují silné katalyzátory budoucího růstu a současné ceny akcií se po propadech stále mohou zdát velmi zajímavé, neznamená to, že se tak musí na 100 % stát. Budoucnost nikdo nedokáže s naprostou jistotou předpovídat.

Celé to funguje tak, že investor musí sledovat a vyhodnocovat současnou situaci, predikovat na základě svého průzkumu a periodicky své předpoklady upravovat a vyhodnocovat i nové trendy. Nikdy byste neměli bezhlavě investovat do akcií, kterým nerozumíte a které jste nepodrobili své vlastní analýze, jelikož by vám (např. ty výše uvedené) nemusely vyhovovat co do rizikovosti, expozice vůči technologiím atd. Při investování zachovejte trpělivost a chladnou hlavu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎