Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 5 nejlepších dividendových akciových titulů pro snížení rizika, pasivní příjem i kapitálový růst

5 nejlepších dividendových akciových titulů pro snížení rizika, pasivní příjem i kapitálový růst

5 nejlepších dividendových akciových titulů pro snížení rizika, pasivní příjem i kapitálový růst
Zdroj: depositphotos.com

Dividendové akciové tituly jsou základem takřka každého akciového portfolia, které vám nabídne stabilní cash flow. A když investujete do kvalitních akciových titulů, časem se můžete těšit i z nějakého kapitálového výnosu.

Je třeba mít na paměti, že dividendové tituly jsou zajímavé hlavně kvůli té dividendě. Ačkoliv se dají najít akcie, které vám nabídnou nižší dividendu a zároveň jde o de facto růstové tituly. Které to jsou? To si ukážeme.

Proč je dobré investovat do akcií s dividendou?

Dividendové tituly jsou akcie společností, které pravidelně vyplácí svým akcionářům část svého zisku ve formě dividend. To je předvídatelnější než růstové akcie, kde investor musí spoléhat na kapitálový zisk z růstu hodnoty akcie. To znamená, že investoři mohou použít dividendy k plánování svých finančních potřeb.

Dividendové tituly jsou zpravidla stabilní a existují dlouhodobě. Tyto společnosti často poskytují služby nebo vyrábějí základní zboží. Což znamená, že mají relativně stabilní výnosy a ziskovost. I když dividendové akcie obecně nejsou považovány za rychle rostoucí investice, mnoho společností s dividendovým výnosem má stále vysoké růstové možnosti.

To znamená, že mohou nabízet kombinaci stabilního výnosu v podobě dividend a potenciálně i kapitálového výnosu.

Dividendové tituly jsou též považovány za možnost, jak snížit rizika. Dividendové akcie nemají totiž ve zvyku tolik kurzově klesat jako růstové tituly. Protože jsou byznysy těchto společností mnohem více odolné vůči nepříznivému makroekonomickému vývoji.

1. Akcie Coca-Cola

Akcie Coca-Cola jsou bezesporu jednou z nejlepších dividendových akcií. Společnost Coca-Cola vyplácí dividendy už od 60. let minulého století. Jelikož si to mohou dovolit díky jejich dlouhodobě fungujícímu byznysu. Po kterém je i přes 140 let existence této firmy pořád poptávka.

Pokud jde o finanční výkonnost, Coca-Cola má stabilní a dlouhodobě rostoucí příjmy a ziskovost. Společnost v posledních letech mohutně investuje do marketingu a inovace, což pomáhá udržet a posilovat její pozici na trhu. Coca-Cola také v současnosti vyplácí slušné pravidelné dividendy svým akcionářům a patří mezi nejoblíbenější dividendové tituly. Aktuální dividendový výnos dosahuje něco málo pod 3 %.

Akcie Coca-Cola jsou proto časem prověřeným titulem. Proč tomu tak je? Protože jejich byznys je krásně jednoduchý. Operují po celém světě a jejich produkt zná snad každý. A zároveň jde o produkt, který je primitivní. Přece jenom je to jenom voda, cukr a koření. A to lidem bude chutnat pořád.

Dividendy Coca-Cola
Dividendy Coca-Cola
Zdroj: macrotrends.net

2. Akcie IBM

Akcie IBM patří mezi jedny z nejstarších titulů spadající do sektoru IT. A zároveň vyplácí dividendy ze zisku už 35 let. Zmíněná technologická společnost je výrobcem hardwaru, softwaru a služeb pro velké firmy. IBM se v současnosti příliš neorientuje na obyčejné spotřebitele. Ale spíše na velký byznys. Pravidelně sjednává víceleté technologické dohody v hodnotě stovek milionů dolarů.

A to nejdůležitější, společnost IBM vyplácí dividendy, které jsou opravdu lákavé. A dlouhodobě dividendu v relativních číslech pořád navyšuje. Momentálně dosahuje dividendový výnos zhruba 5 %.

U IBM je ale dobré upozornit, že přes ten krásný dividendový výnos, kapitálový výnos de facto vůbec nenese. Akcie IBM jsou kurzově již od roku 2013 v podstatě jenom ztrátové. Což je přisuzováno tomu, že IBM postupně ztrácí svůj podíl na trhu. Logicky kvůli rostoucí konkurenci. Přesto se ale jedná o prověřenou technologickou firmu, která existuje více jak 100 let.

Dividendy IBM
Dividendy IBM
Zdroj: macrotrends.net

3. Akcie Microsoft

Možná se divíte, proč jsem do našeho výčtu zařadil i akcie Microsoft. Dovolil bych si tvrdit, že málokdo ví, že společnost Microsoft vyplácí dividendu. V současnosti jenom okolo 1 %. Ale není tomu tak vždy. Takřka dekádu Microsoft svým akcionářům vyplácel dividendový výnos v rozpětí 2 -3 %. Což není vůbec málo. Přitom Microsoft je primárně růstový titul, který se dokáže během několika let zhodnotit i o stovky %.

Když si spojíte tento prudký kapitálový růst a rovněž růst dividend, začne to celé dávat smysl.

Dividendy Microsoft
Dividendy Microsoft
Zdroj: macrotrends.net

4. Akcie Johnson & Johnson

Společnost Johnson & Johnson je jedna z největších farmaceutických a zdravotnických firem na světě a její akcie nesou vcelku slušný dividendový výnos. Společnost byla založena v roce 1886, takže jde o další akciový titul prověřený časem.

Firma se zaměřuje na produkty, po kterých je poptávka i v ne zrovna příznivé hospodářské recesi. Takže je titul kurzově stabilní i ekonomické recesi. V současnosti činí dividendový výnos zhruba 2,8 %.

Dividendy Johnson & Johnson
Dividendy Johnson & Johnson
Zdroj: macrotrends.net

5. Akcie JPMorgan Chase

Posledním dividendovým titulem v našem výčtu jsou akcie JPMorgan Chase. Možná si říkáte, že v souvislosti s nynější bankovní krizí by zde tento titul neměl nic dělat. Pravda je ale taková, že po pohlcení First Republic Bank je JPMorgan Chase vítězem této krize.

JPMorgan Chase byl založen v roce 1799 a je jedním z nejvýznamnějších hráčů na Wall Street a v oblasti finančního průmyslu obecně. Společnost má velkou a globálně diverzifikovanou klientelu a síť poboček a kanceláří po celém světě. JPMorgan Chase investuje také do výzkumu a technologií, aby zlepšila své služby a využila nové příležitosti.

V současnosti činí dividendový výnos tohoto titulu zhruba 3 %.

Dividendy JPMorgan Chase
Dividendy JPMorgan Chase
Zdroj: macrotrends.net

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Mi. Chal.

Firmy sice dobré, ale ne za ty dnešní ceny :-)

Ing. Patrik Kudláček
Odpověď na Mi. Chal.

tak je otázkou, zda se v nějakém rozumném časovém horizontu dostaneme na zajímavější ceny. Osobně mi přijde, že doby, kdy bylo možné kupovat kvalitní společnosti, jejichž PExPB se pohybovalo do 22,5, jak doporučoval Benjamin Graham, jsou dávno pryč. Ale pouze osobní názor :-) Mějte pěkný den

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo