Pokud jste při čtení nadpisu tohoto článku nedůvěřivě svraštili čelo, popravdě se vám vůbec nedivíme.
Investování do čínských akcií se vzhledem k tamním politickým poměrům, probíhající obchodní válce s USA a absenci delší historie tamních burz může jevit jako velmi špatný nápad.
Určitě však stojí za to si tamní akciový trh představit a znát jeho specifika. Příležitost se nachází na každém trhu, jde jen o to, zda je vhodná právě pro vás.
Čínský akciový trh lze považovat za jakéhosi černého koně globálního akciového světa.
Působivé výsledky tamní ekonomiky spolu s celou řadou zajímavých technologických společností jsou pro mnohé investory nesmírným lákadlem, obzvláště pak vezmeme-li v potaz, že se stále hovoříme o rozvíjejícím se trhu.
Na druhé straně však stojí poměrně nevyzpytatelná komunistická vláda, jenž nade vším drží pevnou ruku. Kvůli jejím aktivitám mají čínské trhy daleko do kapitalistických burz, jak je známe z USA.
Přesto se však najde několik zajímavých společností, které navzdory mnoha otazníkům kolem tohoto východního giganta stojí za hřích. Pojďme si v kostce představit situaci v Číně a také pět zajímavých čínských akciových titulů, jež můžete obchodovat i vy.
Čínská ekonomika zažila v posledních několika letech výrazný posun. Země se dočkala rozsáhlých investicí do infrastruktury, zlepšila se pozice střední třídy a došlo ke zvýšení technologického exportu do zahraničí, přičemž se pozvolna začaly objevovat i snahy o vlastní vývoj a inovace, ne pouze tolik nenáviděné kopírování konkurence.
Z hlediska celkového růstu jsou výsledky Číny skutečně úctyhodné, přestože reportovaná data nemusí zcela věrohodně odrážet skutečnou situaci. Země je dominantním hráčem nejen v Asii, ale i celosvětově a bude s ní nutné počítat i v budoucnu.
Navíc nejde jen o technologický průmysl – ten je sice v zemi hlavním tahounem, ale obrovský potenciál v sobě skrývá také turismus, jenž má z globálního hlediska ještě hodně co dohánět.
Přestože jsou výše uvedené skutečnosti pravdivé, bohužel je zde i obrácená strana mince. Čína je zemí gigantických společností regulovaných nebo přímo řízených státem.
Chování vlády je značně nevyzpytatelné a, ačkoliv zdánlivě nepravděpodobné, i hrozba zestátnění je něco, s čím musí případný investor počítat.
Obchodníci se navíc musí potýkat s odlišným způsobem reportování dat spolu s relativně krátkou historií čínských trhů.
Pokud jste však ochotni zariskovat a čínský akciový trh vás láká, níže najdete seznam pěti zajímavých akciových titulů, které určitě stojí za pozornost.
Velký potenciál růstu, zvučná jména, ale i vysoké investiční riziko. To vše platí o firmách z následujícího seznamu.
Alibaba Group je čínský gigant z oboru e-commerce. Společnost byla založena již roku 1999 slavným čínským podnikatelem Jackem Maem.
Pod křídla této čínské obdoby Amazonu spadá v tuzemsku mimořádně oblíbená obchodní platforma AliExpress, ale také třeba portál pro online aukce Taobao, online platební systém AliPay nebo obchodní B2B platforma Alibaba.com.
Vzhledem k rostoucí oblibě online obchodních platforem, zejména ve světle globální koronavirové krize, čekají tento akciový titul s nejvyšší pravděpodobností velmi dobré vyhlídky.
Ačkoliv epidemie utlumila nákupní aktivitu čínských zákazníků, oproti kamenným prodejnám, ve kterých se prodalo až o 20 % méně zboží, míra online nakupování spadla o pouhé 3 %.
Kromě dobrých prognóz ve světle pandemie se Alibaba může opřít také o povzbudivé výsledky svých cloudových řešení.
Baidu je technologická společnost zaměřující se na internetové služby a umělou inteligenci. V Číně se nesmírné oblibě těší její internetový vyhledávač, který tamnímu trhu jasně dominuje a lze jej považovat za jakousi čínskou obdobu Googlu.
Více než 80 % zisků Baidu pochází z reklam, přičemž společnost ovládá také iQyi, což je čínská obdoba Netflixu.
Tato technologická společnost se angažuje také v odvětví umělé inteligence, což zahrnuje např. hlasové asistenty, open-source platformy pro autonomní vozidla nebo cloudová řešení pro call centra.
Spolu s Alibaba Group a Tencent Holdings tvoří Baidu tzv. akcie BAT, což je čínský protějšek akcií ze skupiny FANG.
ZTO Express je čínská obdoba amerického kurýra/přepravce UPS. Zabývá se dodávkou balíků a poskytuje nejrůznější služby logistické povahy.
Na čínském trhu má poměrně důležitou pozici a nezdá se, že by ji měla v dohledné budoucnosti ztratit.
Koronavirová krize vedla k celosvětovému zvýšení poptávky po kurýrních službách, čehož příznivé následky pocítila i tato firma. Přestože se další vývoj situace nedá s jistotou předpovědět, zdá se, že poptávka po dopravě balíků zůstane vysoká.
Investice do ZTO Express je tedy sázka na další růst online obchodů a pokračování trendu, kdy klesá obliba kamenných prodejen.
Pokud se alespoň okrajově zajímáte o odvětví e-sports spolu s živým streamováním her a myslíte si, že je čeká zářivá budoucnost, HUYA by určitě neměla uniknout vaší pozornosti.
Jedná se o čínskou obdobu americké streamerské platformy Twitch, která se v Číně těší mimořádné popularitě.
Změny započaté koronavirovou krizí zahrnují také nárůst obliby streamerských platforem a živého online hraní. V roce 2019 sledovalo e-sporty až 440 milionů lidí, přičemž se dá očekávat, že v následujících letech toto číslo ještě poroste.
I z tohoto důvodu je HUYA zajímavou volbou, která by měla být v hledáčku investorů zajímajících se o vstup na čínské trhy.
Tencent je holdingová společnost zaměřující se na vývoj internetových služeb, médií, softwaru a umělé inteligence.
Jedná se o multifunkční platformu sdružující pod jednou střechou hry, sociální sítě, streamování videa a hudby.
Tento akciový titul se může opřít o jednu důležitou skutečnost – ať už se obchodní válka mezi USA a Čínou vyvine jakkoliv, poptávka po zábavě, mobilních hrách a videích s nejvyšší pravděpodobností neklesne.
Zatímco zisky holdingu z her a sociálních sítí neustále rostou, společnost investuje také do fintechu a mobilních plateb, po nichž v současnosti roste poptávka. Tencent Holdings tak má nakročeno k výrazným úspěchům i do budoucna.
A jak to s čínskými akciovými tituly máte vy? Zaujala vás možnost investovat do této východní ekonomiky, nebo se jí raději vyhnete obloukem? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.
Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.
Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.
Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.
V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.