Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » 4 triky, jak v dnešní době skutečně ušetřit peníze

4 triky, jak v dnešní době skutečně ušetřit peníze

4 triky, jak v dnešní době skutečně ušetřit peníze
Zdroj: depositphotos.com

Odvěké téma, které v dnešní době nedá spát nejednomu člověku, je hledání možností, jakým způsobem ušetřit vydělané peníze, přičemž každý na to má své metody.

Při snaze ušetřit peníze, většina lidí sahá k osvědčené metodě a to, že si začnou odepírat požitky, bez kterých by se podle svého názoru obešli. Je toto ovšem ta skutečná cesta jak peníze ušetřit?

Jak si v tomto článku ukážeme, snaha šetřit peníze může člověka dostat do "začarovaného kruhu" nedostatku, ze kterého je velmi obtížné nalézt cestu ven na kvalitnější životní úroveň. Na čem se dá v dnešní době skutečně ušetřit, si povíme právě nyní!

1) Alkohol

Český národ, který je celosvětově znám svou láskou k alkoholu, především k pivu a vínu, toto rád neuslyší, ale jedním z bodů, kde se dá v dnešní době ušetřit peníze, je právě alkohol. Zamysleme se! V čem alkohol našemu životu prospívá? Potřebuje otec od rodiny každý den po práci vypít tři piva, nebo potřebuje žena od rodiny utíkat s kamarádkami na vinné dýchánky?

Například loňská spotřeba piva činila na jednoho obyvatele ČR 129 litrů, což je při průměrné ceně za láhev 13 Kč vyhozených 3 354 Kč.

2) Cigarety

Zlozvyky stojí obecně nejvíce peněz a přitom přinášejí nejmenší přidanou hodnotu. Stejný případ jako alkohol jsou i cigarety. Na cigaretách se dá ušetřit dokonce mnohem více peněz. Ale nejprve si ukažme malou statistiku.

Současné zdražování se nejvíce dotýká samozřejmě rodin. Proto pokud rodiče kuřáci hledají způsob kde ušetřit peníze, je nasnadě ukončit svojí závislost, protože tímto způsobem je vyhozeno průměrně 72 000 Kč ročně. A to je už částka, která může znamenat rozdíl mezi strádáním anebo kvalitní životní úrovní celé rodiny.

3) Nekvalitní potraviny

Toto téma je v posledních letech velmi žhavé. Hovoří se o tzv. dvojí kvalitě potravin, což lze chápat jednoduše jako "stejný obal, jiné složení". Tyto praktiky jsou používány především v nadnárodních společnostech, které neváhají českým občanům prodávat potraviny v nižší kvalitě (a mnohdy i dráže), než by si dovolili ve své mateřské zemi. Praktiky dvojí kvality se odrážejí i u českých společností, kdy se dvojí kvalita maskuje obalem nové obchodní značky. Bohužel pěkný obal nenahradí množství živin v potravinách.

Proč se obchodu s nekvalitním zbožím v ČR tak daří? Protože je lidé stále kupují.

Určitě si každý všiml rostoucí ceny potravin. Ale jakých potravin! Ceny rostou především u těch nekvalitních, které jsou na český trh dováženy právě s cílem maximalizovat zisky nadnárodních společností. Ono odněkud musí pocházet české prvenství v rakovině tlustého střeva ve světovém měřítku. Naopak ceny potravin u českých farmářů nevykazují takový nárůst jako právě potraviny z obchodních řetězců. Pokud by tedy někdo rád ušetřil peníze, je právě nyní ta správná doba opustit nekvalitní potraviny a dopřát svému tělu dostatečnou zásobu živin z plodin od českých farmářů. Třeba se díky zdražování nekvalitních produktů, opět stane Česko soběstačnou zemí.

4) Pohonné hmoty

Pomyslnou špičkou ledovce současné energetické krize, je zdražování pohonných hmot. I když je to k nevíře, současné ceny se pohybují průměrně 44,5 Kč za litr benzínu a 47,1 Kč za litr nafty i přestože cena ropy na světových trzích je níže než v roce 2008 (cena za barel 140 USD, dnes 100 USD) přičemž pohonné hmoty v roce 2008 stály v průměru 30 Kč.

Opět mají lidé vše ve svých rukách. Pokud klesne poptávka po pohonných hmotách, musí zákonitě klesnout i cena. K poklesu poptávky může velmi dobře přispět změna životního stylu, kdy lidé upustí své automobily, které z nich v dnešní době pouze vysávají peníze, a začnou chodit na nákupy například pěšky nebo na kole, místo toho aby utráceli za pohonné hmoty, při cestě do nákupního centra, pro nekvalitní potraviny. Například cesta pěšky k vašemu farmáři pomůže uzdravit nejen tělo a mysl, ale také pomůže ušetřit nějaké ty peníze.

Závěr

Přílišná orientace společnosti na šetření peněz dospěla až do dnešních dní, což je jasný signál k tomu, že tento masový přelud je zkrátka nefunkční, a bude proto potřeba změnit myšlení. Například orientace na kvalitu, kterou Česko tolik potřebuje, může přinést tolik kýžený blahobyt do českých domácností, které se evidentně ke své prosperitě neprošetřily.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo