Existuje tolik faktorů, které je třeba vzít v úvahu, pokud jde o to, být mimořádně přívětivou osobou. Možná, že projevování náhodných projevů laskavosti nebo udržování chladu pod tlakem je rysem vaší sympatie.
Pokud se snažíte ovlivnit ostatní a zaujmout lidi, aby rozšířili vaši osobní nebo profesní síť, začněte věnovat pozornost tomu, co vás přirozeně udělá jako lidskou bytost sympatičtější. K tomu vám mohou pomoci naše 4 tipy níže.
1. Ptejte se na zajímavé otázky
Nejsympatičtější lidé kladou zajímavé otázky, které zažehnou strhující rozhovory. Ale aby k tomuto scénáři došlo, je společenským předpokladem zvědavost. Několik studií ukazuje, že zvědaví lidé mají lepší vztahy a lépe se spojují s ostatními.
Ve skutečnosti jsou ostatní lidé snáze přitahováni k jednotlivcům, kteří projevují zvědavost, a cítí se k nim společensky blíže.
Mít zájem je při budování a udržování vztahu důležitější než být zajímavý, protože to je to, co rozvíjí dialog. Místo toho, abyste se ptali na běžné, základní věci, na které jsme všichni unaveni odpovídat, zkuste např. tyto skvělé konverzační otázky:
To je dostatečně otevřené na to, aby spustilo zajímavý příběh – cestu do cizí země, získání finančních prostředků na vaše sny, zvláštní talent ke zlepšení života atd.
- “Co bylo vrcholem tvého týdne?”
Tato otázka staví konverzaci na pozitivní notu hned od začátku a dává druhé osobě příležitost zamyslet se nad něčím, z čeho je nadšená.
- “Jaký je jeden z tvých nejdůležitějších okamžiků v životě?”
To je další skvělá otázka, která vyzývá řečníka, aby se podělil na hlubší úrovni, což rychleji nabude dynamiku a vztah. Je zřejmé, že několik náhodných otázek před touto jednou pomůže naladit se na poslech o hlubokém okamžiku nebo přechodu v životě této osoby.
2. Více se usmívejte
Podle odborníků na řeč těla nás lidé posoudí během pouhých deseti sekund. A během prvních dvou nebo více sekund mají lidé tendenci utvářet negativnější postoje na základě nelíbivých neverbálnímch náznaků.
Abyste se této nesnázi vyhnuli, jednoduše se více usmívejte.
Jako vizuální bytosti se snažíme navázat oční kontakt s ostatními za účelem okamžitého pochopení obličeje. Víme, že úsměvy jsou univerzální a jasné ukazatele bezpečnosti a pohodlí. Zkuste se usmát na cizího člověka – obvykle úsměv opětuje nebo alespoň přikývne. Je to rychlý způsob, jak navázat spojení a něco, co všichni jako lidé potřebujeme.
3. Pozorně poslouchejte
Silné aktivní schopnosti naslouchat v konverzaci jsou základem skvělé lidské komunikace. Málokteré chování zdokonaluje konverzaci tak, jako věnování pozornosti tomu, co lidé říkají. Signalizuje to respekt a pocit zvědavosti těm, co vypráví.
Jste dobrý posluchač? Dovolte mi otestovat vaši schopnost aktivně naslouchat dvěma rychlými otázkami.
- Jak často se přistihnete, že se usilovně snažíte vyhnout zlozvyku přerušovat ostatní, když mluví?
- Láká vás skočit do řeči a dokončit větu někoho jiného?
Bohužel aktivní naslouchání je jednou z nejméně vyučovaných dovedností ve vedení lidí. Přelomová studie o lidské komunikaci poukazuje na to, že v běžném 10minutovém rozhovoru věnujeme pozornost méně než polovině. Během 48 hodin se jakékoli informace, které uchováváme, sníží na 25 procent. Jinými slovy, často nevnímáme a uchováváme pouze cca jednu čtvrtinu toho, co slyšíme.
Pro lídra je budování dovedností aktivního naslouchání zásadní pro řešení problémů, rozvoj důvěry a získávání srdcí a myslí lidí.
4. Viditelně projevte svou radost
Byli jste někdy mezi lidmi, kteří se zdají být neustále pozitivní a šťastní? Pro někoho možná otravné, ale od lidí, kteří skutečně vyjadřují radost, se můžeme naučit, že se rozhodli žít a užívat si život naplno.
Ať už si to můžeme přiznat nebo ne, jsou to nesmírně sympatičtí lidé.
Vyjadřují svou radost z pozitivní změny v životech druhých. Přirozeně tak vedou ostatní po cestě, kterou potřebují, a inspirují ostatní, aby zdolali nesnáze a splnili své cíle. Když jste v jejich společnosti, nemůžete si pomoci, ale máte sílu a sami se cítíte šťastní.
Jaké způsoby používáte v praxi vy sami, abyste co nejlépe zapůsobili na lidi? Podělte se s námi o své nápady v komentářích.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.