Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 milníky, které ovlivnily Teslu v roce 2023. Budou její akcie i nadále růst?

Tesla má za sebou zajímavý rok plný zvratů! Jaké tři hlavní milníky ji v roce 2023 definovaly? Co od jejích akcií čekat dále?

3 milníky, které ovlivnily Teslu v roce 2023. Budou její akcie i nadále růst?
Zdroj: deeply.cz

Společnost Tesla má za sebou zajímavý rok plný dobrých i špatných událostí, který pro ni byl především transformační. Vyznačoval se zásadními milníky i strategickými rozhodnutími, jež určily další směřování společnosti a odrazily se v celém odvětví elektromobilů.

Při pohledu do budoucna je také cítit hmatatelné očekávání ohledně toho, co by mohl pro společnost Tesla a její akcionáře přinést následující rok 2024. Investoři letos sice zaznamenali 100% návratnost investice do akcií výrobce elektromobilů, ale budoucí výnosy zůstávají nejisté.

Pojďme se nyní podívat na to, jaké 3 hlavní věci v tomto roce ovlivnily Teslu a její akcie, a co můžeme očekávat v roce 2024?

Snížení cen rozvířilo trh

Významným krokem společnosti byla v roce 2023 restrukturalizace cen jejích populárních vozů Model 3 a Model Y. Cílem tohoto strategického manévru bylo podpořit poptávku a využít daňového zvýhodnění pro elektromobily v USA.

Výrazné snížení cen vedlo k pozoruhodnému 40% nárůstu objemu prodeje ve srovnání s předchozím rokem. Tato strategie si však vyžádala náklady, neboť hrubé marže společnosti zaznamenaly pokles z 25,1 % ve třetím čtvrtletí roku 2022 na přibližně 18 % ve stejném čtvrtletí roku 2023.

Důsledky cenové strategie Tesly se rozšířily napříč celým odvětvím a přiměly další výrobce elektromobilů, včetně společnosti Ford, k vlastnímu snížení cen. Toto konkurenční cenové prostředí bylo sice výhodné pro spotřebitele, ale zároveň ukázalo křehkou rovnováhu mezi rozšiřováním tržního podílu a ziskovostí výrobců elektromobilů.

Se snížením cen totiž klesla hrubá marže Tesly z maxima 25,1 % ve 3. Q 2022 na přibližně 18 % ve 3. Q 2023.

Partnerství a rozšíření nabíjecí sítě

V rámci průlomového partnerství rozšířila Tesla svou rozsáhlou síť Superchargerů na další výrobce automobilů. Příkladem je oznámení společnosti Ford o přístupu k 12 000 Superchargerům Tesla v Severní Americe a budoucí integraci nabíjecího konektoru NACS společnosti Tesla do elektromobilů Ford.

Tato spolupráce nejen podtrhuje závazek Tesly urychlit zavádění elektromobilů, ale také ji staví do pozice klíčového dodavatele energie v tomto odvětví. Následné dohody s významnými výrobci automobilů dále upevňují vliv a potenciál příjmů společnosti v oblasti nabíjení elektromobilů.

Dodání prvních Cybertrucks

Dlouho očekávané uvedení vozu Tesla Cybertruck na trh koncem listopadu znamenalo pro společnost významný milník, a to i přes zpoždění výroby způsobené pandemií a omezeními ze strany dodavatelů.

Očekává se, že z produkce modelu Cybertruck bude Tesla nejdéle do 18 měsíců generovat pozitivní cash-flow a do roku 2025 se předpokládá výroba 250 000 kusů ročně. Tento vůz se tak může stát významným zdrojem růstu a ziskovosti Tesly.

Analytici předpovídají, že Cybertruck nejen podpoří hospodářský výsledek společnosti díky vyšší ceně, ale také vytvoří “haló efekt”, který povede ke zvýšení zájmu a prodejů celé řady vozidel Tesla.

Vývoj cen akcií Tesla za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Očekávání roku 2024

Zdá se, že rok 2024 bude pro Teslu klíčový. Jedním z kroků bude představení nové generace vozu, který by měl se svou cenou 25 000 USD změnit pravidla hry. Tento vůz má potenciál nově definovat segment “masového trhu” a díky federální daňové úlevě pro elektromobily se může stát všudypřítomným na amerických silnicích.

I ekonomická situace bude pro Teslu pravděpodobně příznivá, protože prognózy Federálního rezervního systému naznačují možné snížení úrokových sazeb. A to by prospělo růstovým akciím, jako je právě Tesla.

Všechno však není pozitivní. Zatímco technické a obchodní úspěchy společnosti jsou chvályhodné, její image se nevyhnula kontroverzím, zejména kvůli prohlášením a činům generálního ředitele Elona Muska. Muskovo chování jako tváře značky občas zastínilo úspěchy společnosti Tesla a vyvolalo otázky ohledně dlouhodobého dopadu na pověst společnosti. Uvidíme, jaké kousky si pro nás tento vizionář připraví v následujícím roce.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.