Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ztrácí tento kolos dech? Vysoká dividenda je vyvážená nejistou budoucností

Akcie BP se propadají na tříleté minimum, zatímco ExxonMobil a Shell rostou. Co stojí za neúspěchem ropného giganta a jaké jsou jeho šance do budoucna?

Ztrácí tento kolos dech? Vysoká dividenda je vyvážená nejistou budoucností
Zdroj: depositphotos.com

Významný těžař ropy BP čelí významným výzvám. Akcie BP v nedávné době klesly na tříleté minimum a v letošním roce ztratily cca 15 % své hodnoty.

Tento pokles přetrvává i přes intervenci aktivistického amerického hedgeového fondu, od níž si mnozí slibovali, že zlepší výkonnost akcií.

Do akcií BP můžete investovat u brokera XTB

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.

Dlouhodobá výkonnost akcií BP také ostře kontrastuje s jejími konkurenty v oboru. Za posledních pět let se cena akcií BP vzrostla o přibližně 15 %.

Naproti tomu konkurenční společnosti jako Shell a ExxonMobil zaznamenaly nárůst akcií o 72 %, resp. 139 %.

Tento rozdíl vyvolává otázky ohledně strategického směřování a angažovanosti BP v ropném a plynárenském odvětví.

Příčiny poklesu akcií BP

Načítání
Načítání
Koupit akcie BP! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na neutěšený vývoj ceny akcií BP mělo vliv několik faktorů:

1. Strategická změna směrem k fosilním palivům

Pod tlakem aktivistického investora Elliott Investment Management se BP rozhodla opustit svou strategii zaměřenou na obnovitelné zdroje energie a opět se soustředit na tradiční ropný a plynárenský sektor.

Tento krok vedl k odprodeji nízkouhlíkových aktiv a vyvolal obavy investorů ohledně dlouhodobé udržitelnosti a reputace společnosti.

2. Pokles tržeb

Tržby BP za poslední dva roky klesaly, na což měl vliv pokles globálních cen ropy a plynu. 

Zdroj: www.tradingview.com
Tržby a provozní zisk BP

To samozřejmě negativně ovlivnilo ziskovost BP. Provozní zisk meziročně klesl o 50 % a čistý zisk za celý rok 2024 klesl o 91 % a dosáhl 391 milionů USD.

BP také varovala před slabými výsledky v oblasti obchodování s plynem a nižšími rafinérskými maržemi, což dále snižuje očekávané zisky.

3. Zvýšení čistého dluhu

V prvním čtvrtletí 2025 BP oznámila nárůst čistého dluhu o 4 miliardy USD na 27 miliard USD, což bylo způsobeno sezónními faktory, výplatami bonusů a náklady spojenými s prodejem nízkouhlíkových aktiv.

4. Změny vedení

Rezignace bývalého generálního ředitele a nadcházející odchod předsedy představenstva, zdůrazňují vnitřní problémy společnosti.

Dlouhodobé vyhlídky

Odklon od ekologických závazků a nejistota ohledně budoucí strategie vedly k poklesu důvěry investorů, což se odrazilo v poklesu ceny akcií.

Navzdory neúspěchům však dávají dlouhodobé vyhlídky společnosti BP naději. Společnost má:

  • značné zásoby,
  • rozsáhlé zkušenosti v ropném průmyslu,
  • globální distribuční síť.

Tato aktiva by mohla BP umožnit oživení. Jen je potřeba, aby vedení společnosti tyto příležitosti uchopilo správným způsobem.

Společnost kótovaná na Londýnské burze cenných papírů (LSE) a člen indexu FTSE 100 v současné době nabízí dividendový výnos 7,3 %, což představuje potenciálně lukrativní příležitost při volatilitě trhu.

Je však nutná opatrnost. Energetický sektor je volatilní, ceny jsou ovlivňovány globální poptávkou a ekonomickou nejistotou. Pokud poptávka klesne, hodnota akcií BP by mohla dále oslabit.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat