Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Zoom překonává odhady, vedení však varuje před zpomalením tržeb – Co na to akcie?

Zoom překonává odhady, vedení však varuje před zpomalením tržeb – Co na to akcie?

Zoom překonává odhady, vedení však varuje před zpomalením tržeb - Co na to akcie?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Zoom v pondělí 22. 11. vykázala lepší než očekávané čtvrtletní výsledky. Zároveň však varovala investory před zpomalením růstu tržeb společnosti v souvislosti s končící pandemií. Akcie na prohlášení společnosti reagovaly velmi negativně.

Po oznámení hospodářských výsledků akcie Zoom výrazně klesly a za rok 2021 (k 30. 11.) oslabily o 40 %, zatímco index S&P 500 za stejné období vzrostl o 25 %.

Vývoj ceny akcií Zoom za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Jak si Zoom ve třetím fiskálním čtvrtletí roku 2021 vedl?

Společnosti, kterou řada firem i fyzických osob využívá ke streamování videa, se podařilo dosáhnout zisku 1,11 dolarů na akcii, oproti očekávaným 1,09 dolaru na akcii. Stejně tak se jí podařilo mírně překonat očekávání v kategorii výše tržeb – 1,05 miliardy dolarů oproti očekávaným 1,02 miliardám dolarů.

Ve čtvrtletí, které skončilo 31. října, se tržby zvýšily o 35 % oproti předchozímu roku, což znamená zpomalení růstu z 54 % v předchozím období. Čistý zisk meziročně vyskočil o 71 % na 340,3 milionu dolarů. Při této ziskovosti se tak aktuálně Zoom obchoduje za přibližně 66násobek svých zisků. I přes letošní výraznou korekci se tak akcie společnosti stále zdají být spíše nadhodnocené. Pro čtvrté fiskální čtvrtletí společnost Zoom předpokládá zisk 1,06 až 1,07 dolaru na akcii při tržbách 1,051 až 1,053 miliardy dolarů, což znamená 19% meziroční růst.

Akcie Zoom se v loňském roce výrazně posunuly vzhůru. Miliony lidí si osvojily software společnosti, aby se mohly na dálku účastnit výuky a setkávat se, když pandemie koronaviru ztížila, ne-li znemožnila fyzické kontakty. Na loňský růst se však společnosti nedaří v dostatečné míře navázat.

Růst tržeb společnosti Zoom
Růst tržeb společnosti Zoom
Zdroj: macrotrends.net

Tržby společnosti rostou, pravděpodobně však příliš pomalu

Ve čtvrtletí, které skončilo v lednu, činil růst příjmů společnosti více než 300 %. Nyní Zoom ohlásil nejpomalejší růst tržeb od roku 2018 – období před primární nabídkou akcií (IPO) v roce 2019.

Zoom navíc počítá s dalším zpomalením růstu, jak je zjevné z odhadů vedení zmíněných výše. Loni jeho služby začalo využívat mnoho firem a trh se zdá být do značné míry nasycený. Společnost si na druhé straně pochvaluje své využití v rámci velkých organizací. Zoom uvedl, že více než 2 500 zákazníků utrácí ročně přes 100 000 dolarů za jeho službu, což je o 94 % více než ve stejném období o rok dříve.

V průběhu čtvrtletí Zoom také oznámil, že odvolává svůj plán na akvizici poskytovatele softwaru pro cloudová kontaktní centra Five9 za 14,7 miliardy dolarů – respektive akcionáři Five9 označili nabídku za nedostatečnou. Při oznámení této zprávy společnost uvedla, že vlastní software pro cloudová kontaktní centra uvede na trh počátkem roku 2022.

Zoom tak má nyní k dispozici 5,4 miliardy dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a obchodovatelných cenných papírech. Eric Yuan, zakladatel a generální ředitel společnosti Zoom, k tomuto faktu trochu s nadsázkou poznamenal, že se analytici mohou ozvat, pokud znají nějaké další skvělé společnosti, které by mohly pomoci Zoomu k dalšímu růstu.

Analytický tým brokera RoboMarkets na náš dotaz ohledně akcií Zoom uvedl toto: "Technická analýza ukazuje, že investoři považují akcie Zoom za překoupené. Cena společnosti se nachází pod 200denním klouzavým průměrem, což naznačuje převahu downtrendu. Ale aby se akcie odrazily od 170 USD, je potřeba, aby někdo začal akcie nakupovat a ten někdo musí být významným hráčem na trhu. Jak se ukázalo, takový investor je na akciích Zoom přítomen – jedná se o fond Cathie Wood. Od 1. prosince nakoupila 586 158 akcií Zoom za zhruba 115 milionů USD. Existuje tedy šance na obrat ceny. Riziko je však poměrně velké, jelikož akcie Zoom vypadají z hlediska finančních ukazatelů překoupené."

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo