Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zavařil si Microsoft? Evropská unie zahájila vyšetřování jeho investice do OpenAI

EU vyšetřuje investici Microsoftu do OpenAI kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže v oblasti virtuálních reality a umělé inteligence.

Publikováno
Zavařil si Microsoft? Evropská unie zahájila vyšetřování jeho investice do OpenAI
Zdroj: Depositphotos.com

Evropská unie vyšetřuje čistotu hospodářské soutěže u investice společnosti Microsoft do OpenAI. OpenAI je dodavatelem a provozovatelem pravděpodobně nejznámějšího chatbota ChatGPT s umělou inteligencí.

Evropská komise se při vyšetřování zaměřuje na konkurenční prostředí na trzích virtuální reality a generativní umělé inteligence. Cílem této kontroly je prozatím pouze posoudit současný stav tržního prostředí v těchto odvětvích a posoudit, jestli nedošlo k porušení předpisů.

Podezřelé spojení Microsoft a OpenAI

Komisi konkrétně zajímá partnerství mezi společnostmi Microsoft a OpenAI a zkoumá, zda neporušuje rámec nařízení EU o spojování podniků. Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž zdůraznila, že je důležité udržet trhy s umělou inteligencí otevřené a konkurenceschopné.

Finanční zapojení Microsoftu do projektu OpenAI začalo v roce 2019 investicí ve výši 1 miliardy dolarů, která se od té doby zvýšila na odhadovaných 13 miliard dolarů. Toto partnerství vedlo k integraci technologie OpenAI do sady produktů společnosti Microsoft. OpenAI na druhé straně těží z využívání cloudové výpočetní služby Azure, kterou provozuje Microsoft.

Legislativa se musí vyvíjet společně s technologií

Vyšetřování EU následuje po podobných krocích orgánů pro ochranu hospodářské soutěže ve Spojeném království a ve Spojených státech. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) zkoumá, zda vztah mezi oběma společnostmi představuje “relevantní spojení”, podle definice legislativního rámce.

Nedávné (ne)změny ve vedení OpenAI, kdy Sam Altman zakladatel OpenAI nejdříve přešel k Microsoftu, aby se obratem vrátil do OpenAI, vyvolávají spíše obavy. Microsoft se brání tvrzením, že její pozorovatel ve správní radě společnosti nemá hlasovací práva ani žádnou formu kontroly nad rozhodováním. Jádrem obav regulačních orgánů však je prohlubující se partnerství společnosti Microsoft s OpenAI, které by mohlo negativně ovlivnit konkurenční prostředí a vést k vytvoření monopolu.

Výsledek vyšetřování by mohl vytvořit precedens pro to, jak se bude v budoucnu postupovat při investicích do informačních technologií a uspíšit vytvoření nové legislativy či regulačního rámce.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎