Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šok v technologickém světě! Odchod Sama Altmana z OpenAI vyvolává otázky ohledně bezpečnosti umělé inteligence

Šok v technologickém světě! Odchod Sama Altmana z OpenAI vyvolává otázky ohledně bezpečnosti umělé inteligence
Zdroj: Marc Olivier Le Blanc

Náhlé propuštění Sama Altmana ze společnosti OpenAI, kterou vlastní technologický gigant Microsoft, vyvolalo v technologické komunitě šok. Důvody rozhodnutí správní rady zůstávají nejasné, ale spekuluje se, že Altmanovo zaměření na komercializaci mohlo ohrozit bezpečnost, což je u společnosti, která se věnuje přínosu umělé inteligence pro lidstvo, problém.

Tato událost vyvolala mezi investory bouřlivou debatu, přičemž někteří volají po jeho návratu a jiní předpokládají, že by mohl založit nový podnik. Na hodnotu akcií společnosti Microsoft však tato zpráva neměla významný vliv.

Situace ve společnosti OpenAI odráží větší ideologické rozdělení v Silicon Valley mezi “doomery”, kteří se obávají existenční hrozby neregulované AI a volají po přísném dohledu, a “boomery”, kteří se zaměřují na potenciál pokroku AI a prosazují její rychlý rozvoj.

Z filozofického hlediska tábor doomerů upřednostňuje bezpečnost AI, za kterou se zasazují osobnosti z oboru jako Dario Amodei a Demis Hassabis. Naproti tomu boomerský pohled reprezentují lídři jako Marc Andreessen a podporují ho odborníci na AI a startupy.

Obchodní zájmy a regulace

Filozofický rozkol probíhá paralelně s obchodními zájmy, kdy první osvojitelé AI a větší firmy obvykle stojí na straně doomerů a menší firmy obhajují AI s otevřeným zdrojovým kódem. Například aplikace ChatGPT společnosti Openai dosáhla rychle 100 milionů uživatelů, což ukazuje, jak vysoké jsou sázky na růst trhu s AI.

Reakce regulačních orgánů, včetně nařízení prezidenta Bidena, aby společnosti zabývající se umělou inteligencí zveřejňovaly výsledky bezpečnostních testů, se zdají být nakloněny volání doomerů po přísnější regulaci umělé inteligence.

Mezitím se v debatě o AI s otevřeným zdrojovým kódem střetávají zastánci bezpečnosti prostřednictvím transparentnosti s těmi, kteří se obávají zneužití.

Epizoda, kterou sehrálo vedení OpenAI, zdůrazňuje významný dopad střetu kultur na budoucnost technologií, jejich regulaci a na to, kdo z nich bude mít prospěch.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.