Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Zajímavé akcie hledajme na druhém konci světa,” říká Tomáš Vranka, Senior Account Manager v XTB

“Zajímavé akcie hledajme na druhém konci světa,” říká Tomáš Vranka, Senior Account Manager v XTB

Poslední více než rok zažívají akciové indexy po celém světě rekordní růst. Oživení ekonomiky, spolu s technologickými inovacemi způsobují, že společnosti po celém světě dosahují i ​​přes pandemii obrovské zisky. Tomuto trendu pomáhá i extrémně uvolněná měnová politika, která je pro akciové trhy dalším pozitivním impulsem a která zde bude pravděpodobně ještě několik let.

Všechny tyto faktory dohromady způsobují, že mnoho akcií po celém světě je jednoduše drahých, což mnoho akciových investorů pochopitelně odrazuje. Existují však i trhy, na kterých není všechno ideální a mnoho kvalitních společností se pohybuje od svých maxim o několik desítek procent níže.

Kde ale takové akce hledat?

Odpověď najdeme na druhém konci světa, konkrétně v Číně. Čína je známá poslední desítky let zejména svým výrazným hospodářským růstem a poslední roky i svými technologiemi. Umíte si představit, že byste si před deseti lety koupili například čínský smartphone? Asi málokdo by na tuto otázku odpověděl kladně, přesto však dnes čínské značky v mnoha oblastech konkurují zavedeným světovým společnostem. Čína udělala poslední roky velký progres.

Čínská vláda ještě před možná rokem dávala svým obyvatelům velkých čínských internetových gigantů za vzor. Od té doby však nastalo několik důležitých událostí, například kritika některých známých čínských miliardářů na adresu komunistické strany, která změnila vnímání čínských firem v očích vlády, a tím pádem i v očích investorů.

Výsledkem těchto událostí bylo to, že čínská vláda začala firmám, zejména technologickým, způsobovat velké problémy. Postupně přišlo stopnutí IPO Ant Group, různé regulační šetření, pokuty, zásahy a v konečném důsledku i různé nestandardní kroky – čínské firmy nyní ve velkém “dobrovolně” rozdávají miliardy dolarů, na zvýšení prosperity v rámci Číny, zřejmě na základě nějaké tiché dohody s vládou.

Člověk by mohl argumentovat, že regulace a zásahy jsou běžné i v západním světě a přesto americké technologické firmy pěkně rostou – a opravdu je možné najít mnoho podobných znaků.

Na jedné straně je to sice pravda, avšak situace v Číně se liší v tom, že místní vláda je policistou, žalobcem i soudcem, což situaci značně mění a ne vše je vždy řešeno korektně a spravedlivě.

Kombinace těchto faktorů dělá z čínského akciového trhu velmi zajímavé místo. Na jedné straně tu máme aktuálně velmi špatnou atmosféru, regulace a pokuty, na straně druhé je tu stále velká země s rostoucí ekonomikou, stále bohatším obyvatelstvem a obrovským domácím i zahraničním potenciálem.

Jaké jsou tedy příležitosti a rizika investování v Číně? Proč vláda poslední rok tvrdě zasahuje proti svým firmám? Jaké jsou momentálně nejzajímavější společnosti, které bude pravděpodobně dobré sledovat nejbližší roky? Je tento trh pro investory stále zajímavý? I na tyto otázky si odpovíme v rámci mé přednášky na letošním ročníku finanční konference MoneyExpo Online 2021.

Na přednášce se zároveň podíváme na současnou ekonomickou a demografickou situaci v zemi, která není ideální. Podíváme se také na to, jakým způsobem budou muset čínské firmy fungovat v budoucnu, pokud chtějí i nadále růst. Čínské firmy jsou momentálně valuace velmi levné a právě valuace jednotlivých trhů si porovnáme a ukážeme si hlavní důvody, proč poslední měsíce čínské společnosti ztrácejí.

Poznámka

Přednáška: Rizika a příležitosti investování do čínských akcií

Datum: 17. 10. 2021

Čas: 11:00 – 11:45

Registrace zdarma: MoneyExpo Online 2021

Videopozvánka na konferenci

Tradingová a investiční konference MoneyExpo Online 2021 (16. a 17. 10. 2021). Účast na konferenci je ZDARMA, stačí si pouze zaregistrovat místo.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Finančním trhům se věnuje již od svého studia na střední škole. Specializuje se hlavně na dlouhodobé investování prostřednictvím hodnotových akcií, doplněné méně známými a menšími tituly s dobrým růstovým potenciálem. Akce vybírá na základě fundamentální analýzy a za základ úspěchu považuje pravidelnost a dlouhodobost, bez větších zásahů do akciového portfolia. Jeho investičním vzorem je, jak jinak, Warren Buffett a řídí se jeho mottem: “Při akcích nevyděláváte na tom, že jste aktivní ale na
tom, že máte pravdu”. V XTB Slovensko působí od roku 2014.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.