Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zachrání rychlé snížení úrokových sazeb Fedu akciové trhy?

Zachrání rychlé snížení úrokových sazeb Fedu akciové trhy?
Zdroj: federalinquirer.com

Centrální banky se stále více obávají možnosti “pandemie” koronaviru. Vzhledem k stále rostoucímu počtu nakažených po celém světě se na ně začaly obracet i trhy s naléhavou prosbou, aby začaly jednat a snažily se podporovat světovou ekonomiku.

Federální rezervní systém USA (FED) překvapivě zasáhl jako jeden z prvních a 3. března snížil úrokové sazby.

Dokáže tento krok doopravdy zachránit akciové trhy? Pojďme se na to podívat.

Fed, úrokové sazby a akciový trh

Když dojde ke zpomalování ekonomiky nebo jsou přítomná předvídatelná rizika pro ekonomiku, jako je například koronavirus, mají centrální banky tendenci snižovat úrokové sazby, aby stimulovaly finanční aktivitu.

Ke stejnému opatření se 3. března odvážil i Fed, a to největším jednorázovým snížením úrokových sazeb od října 2008, kdy začala finanční krize.

Cílem Fedu je přimět spotřebitele a podniky, aby více utráceli a investovali, což opět posílí cenu akcií.

Snížení sazeb Fedu se však setkalo se smíšenými reakcemi. Robert Eisenbeis, bývalý přední ekonom Fedu se nechal například slyšet, že tento krok je podle něj pouze plýtváním.

David Kelly, hlavní globální stratég JP Morgan Asset Management, řekl, že není jasné, zda je použití tohoto standartního měnového nástroje správným lékem na hospodářský pokles vyvolaný epidemií.

Někteří se zase domnívají, že jednání Fedu bylo správné. Pokud by totiž neuskutečnil žádný krok mohl by na trhu pouze vyvolat ještě větší paniku. Je však jasné, že se trh momentálně pohybuje na doposud neprobádaném území.

Zajímavější je však fakt, že globální akciové trhy sotva reagovaly na největší snížení úrokových sazeb od roku 2008. Ve skutečnosti v návaznosti na tyto zprávy akciový trh začal klesat, načež se vzmohl k růstu až druhý den poté, co vyšly na povrch zprávy, že Joe Biden je potenciálním výherním demokratickým kandidátem.

Abychom zjistili, jak trh reagoval, pojďme se podívat na index Dow Jones 30 (DJI30).

Jak obchodovat s indexem Dow Jones 30 (DJI30)

Graf DJI30 od 5. března 2006 do 5. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)

Na DJI30 je možné vidět nedávný prudký pokles, který byl způsoben především dopadem koronaviru na ekonomiku. Z dlouhodobého hlediska je však patrně vidět historie nákupu, kterou znázorňuje zelená vlnovka, která představuje 200denní exponenciální klouzavý průměr.

Právě tato oblast by mohla být příležitostí k nákupu pro dlouhodobé investory.

Více nám však napoví pohled na kratší časový rámec a price action zblízka.

Denní graf DJI30 od 3. října 2018 do 5. května 2020.
Denní graf DJI30 od 3. října 2018 do 5. května 2020. (zdroj: Admiral Markets)

Ve výše uvedeném grafu denních cen DJI30 se nedávný výprodej zastavil na spodní modré horizontální čáře, kolem 24 700. Od té doby byl však posun směrem vzhůru v porovnání s výprodejem relativně malý, a to i po snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.

Horní modrá vodorovná čára v grafu, kolem cenové hladiny 26 720, je klíčovou oblastí pro boj mezi kupujícími a prodávajícími.

Kdo vyhraje?

  • Pokud koronavirus nebude vykazovat žádné známky poklesu, může tato oblast představovat chvíli, kdy prodejci zahájí nové krátké pozice, aby posunuli trh níže, nebo spíš zpět na spodní modrou horizontální linii, tedy na hodnotu 24 700.
  • Pokud bude trh vykazovat známky zpomalení svého šíření po celém světě, mohou na to kupující reagovat svým návratem na trh. V takovém případě bychom měli vidět obchodování s cenami převyšující úroveň 26 700.

Obchodníci s nižším časovým rámcem se mohou dokonce podívat na hodinový graf, kde se dozví více informací o tom, kdo pravděpodobně vyhraje boj kupující vs prodávající.

Hodinový graf DJI30 od 12. února 2020 do 5. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)
Hodinový graf DJI30 od 12. února 2020 do 5. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)

Ve výše uvedeném hodinovém grafu se začala cenová akce konsolidovat, a to především kvůli tomu, že kupující ani prodávající nejsou schopni převzít kontrolu nad trhem.

Tímto se vytvořila formace klínu (wedge), který znázorňují klesající a stoupající modré čáry. Je však jasné, že obchodníci se budou snažit prolomit jednu z těchto úrovní, aby zjistili, kdo převezme kontrolu nad trhem.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.