Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Mince XRP emitovaná americkou společností Ripple se veze na vlně zájmu o kryptoměny, zejména o ty, co jsou slovy Donalda Trumpa "Made in USA". Co dalšího jí žene vítr do plachet?
O tom, že má zvolený prezident Donald Trump rád kryptoměny, zejména ty americké, víme již několik měsíců. Trh na jeho výhru ve volbách reagoval prudkým nárůstem, Bitcoin (BTC) vzrostl z 69 500 USD až na 93 300 USD (+ 35 %) a nyní jej pomalu dohání většina altcoinů, snad jen s výjimkou Etherea (ETH).
Na internetu sílí spekulace, že republikáni plánují pro držitele kryptoměn daňové úlevy. Zvláště výhodné by měly být pro mince, které pocházejí z USA, tedy např. pro Cardano (ADA), Algorand (ALGO) a právě i XRP (XRP) od emitenta Ripple.
Zmíněné altcoiny v posledním týdnu doslova vstaly z mrtvých. Jen XRP vzrostlo od volební noci o neuvěřitelných 120 %, ke své kapitalizace tak přidalo 35 miliard USD a podívalo se na cenu 1,26 USD, na které bylo naposledy před 3 lety.
XRP je také neodmyslitelně spjato s žalobou americké Komise pro cenné papíry (SEC). Spor s SEC společnost sice z drtivé části vyhrála, soud judikoval že XRP cenným papírem není a neporušuje Securities Act of 1933, pošramocené pověsti a určité nejistoty se však projekt jen těžko zbaví.
Neodmyslitelné spojení s první velkou žalobou od amerického regulátora je však pro XRP nyní výhodné. Donald Trump se vyjádřil, že hned první den ve funkci odvolá současného předsedu Komise, Garyho Genslera, za jehož úřadování podala SEC desítky žaloby na různé kryptoměny i burzy včetně Binance či Coinbase.
Očekávaná výměna mezi špičkami SEC a zlepšení regulatorních podmínek nyní hrají XRP silně do karet. Samotný Gensler už svůj odchod připustil.
Nárůst ceny XRP doprovází i masivní nárůst open interestu (OI), metriky sčítající hodnotu všech otevřených pozic na určitém aktivu. OI na XRP dosáhlo 2 miliard USD, což je vůbec nejvíce v historii, a to XRP existuje již od roku 2013.
Neočekávaný nárůst aktiva, které strávilo uplynulý rok v pásmu mezi 0,50 až 0,65 USD, si nenechali ujít ani internetoví komentátoři.
Např. @CryptoDonAlt zavzpomínal na bláznivost minulých cyklů, kdy část retailových “investorů” neměla pojetí o existenci tržní kapitalizace a kupovala mince jen díky tomu, že měly malou cenu za jednotku, a na příkladu XRP vtipně předvedl, jak se valuace kryptoměn rozhodně počítat nemá.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.