Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Vystraší nepokoje v Číně globální akciové trhy?

Vystraší nepokoje v Číně globální akciové trhy?

Vystraší nepokoje v Číně globální akciové trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Čína byla zasažena dvojím šokem. Zaprvé se dramaticky zvýšila míra nákazy covid-19, která se vyšplhala na rekordní úroveň, což naznačuje, že Čína bude muset navzdory své velmi přísné anticovidové politice uzavřít další a větší části své ekonomiky.

Druhým šokem, který mnozí nečekali, je reakce prostých Číňanů na uzávěry. Po celé Číně byly hlášeny nepokoje a výtržnosti, což je poměrně neobvyklé. Ještě neobvyklejší je, že se tyto nepokoje dostávají do médií na Západě – navzdory faktu, že úřady použily rušičky, aby zabránily vysílání záběrů na sociální sítě o nepokojích a nedávném úmrtí 10 lidí při požáru, což řada místních občanů dává za vinu právě přísným vládním opatřením.

Důsledky zpřísnění uzavření ekonomiky

Z pohledu trhů a investorů by to mohl být další šok. Prohloubení uzavření čínské ekonomiky by mohlo světovou ekonomiku uvrhnout do další recese. Mnozí investoři si pamatují prvotní šok, který na západních trzích vyvolal covid-19 v březnu před více než dvěma lety, a budou si také vědomi toho, že asijské trhy v posledních týdnech obecně rostly díky nadějím, že se Čína znovu otevře. Tyto naděje byly nyní zmařeny.

Z investičního hlediska je třeba sledovat různé věci. Jednou z nich je čínská měna, kterou čínští politici obvykle drží na uzdě. Nyní může dojít jak k tlaku trhu, tak k ochotě čínských politiků umožnit oslabení své měny.

Dlouhodobý vývoj měnového páru americký dolar / čínský jüan
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
CNY
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dalším klíčovým ukazatelem pro investory je výkonnost komodit. Cena ropy v posledních třech týdnech výrazně klesá a v pondělí 28. 11. dostala dokonce na letošní minimum. To bylo do značné míry způsobeno slabšími makrodaty v USA i v Evropě. Přesto je klíčové ve světle potenciálních dramatičtějších čínských uzávěr, sledovat ceny ropy a dalších komodit, zejména ceny mědi a železné rudy.

Třetím ukazatelem je výkonnost velkých západních společností, které mají v Číně spotřebitelské a výrobní základny. Většina investorů bude sledovat společnost Apple. Výrobce iPhonů představuje důležitý indikátor zdraví čínské ekonomiky, ale také nálady místních spotřebitelů v tomto období zjevných nepokojů.

Vývoj ceny ropy WTI za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Sledujte index volatility – VIX

Mohou existovat dva nebo tři další ukazatele, které je třeba sledovat. V období před Dnem díkůvzdání klesla volatilita amerických akciových trhů měřená indexem VIX na své letošní minimum, což naznačuje určitou míru sebeuspokojení na trzích, pokud jde o budoucí rizika. Nebylo by však překvapením, kdyby index VIX v následujících dnech vyletěl nahoru.

Pokud se navíc nálada na trzích změní na opatrnější, můžeme být ve zbytku letošního roku svědky pokračování růstu ceny dluhopisů. Inflace sice vyvolává obavy, ceny dluhopisů klesly a výnosy dluhopisů se vyhouply na nová krátkodobá maxima, ale ceny dluhopisy mohou růst (když rostou ceny dluhopisů, klesá jejich výnos), protože slabší čínská ekonomika by měla vést ke slabší globální inflaci. To by mohlo vytvořit zajímavou podporu pro ceny dluhopisů a pro pokles výnosů, i když to nemusí nutně znamenat příznivé prostředí pro akcie, protože růst globální ekonomiky bude také nižší.

Ukazatele, které je tak třeba sledovat, jsou čínská měna, vývoj ceny akcií společností s významnou působností na čínském trhu jako je právě Apple a také případný nárůst volatility amerických akciových trhů měřený indexem volatility VIX.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo