Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Věřitelům Sberbank se blýská na lepší časy. Výplata bude před Vánoci

Publikováno
Věřitelům Sberbank se blýská na lepší časy. Výplata bude před Vánoci
Zdroj: depositphotos.com

Insolvenční správkyně Jiřina Lužová podala návrh u insolvenčního soudu na schválení výplaty peněz zkrachovalé Sberbank v rámci částečného rozvrhu pro zhruba 16 tisíc věřitelů v částce 57 miliard korun. 

Návrh se týká 95 % jejich uznaných pohledávek. Výplata by měla přijít v polovině prosince. Zároveň správkyně počítá s tím, že většina věřitelů získá na konci řízení zpět 100 % částky.

Jaký byl důvod úpadku banky?

Sberbank je od června loňského roku v konkurzu. I přestože patřila k fungujícím deseti velkým českým bankám, dostala se do úpadku. Problém nastal v situaci, kdy propukla ruská invaze na Ukrajinu. Lidé začali hromadně vybírat své vklady.

“Bylo to jiné i v tom, že management se nepodílel na úpadku, a kdyby nebylo zákonodárství u nás nastaveno tak, jak je, asi by v insolvenci vůbec neskončila. Jde zejména o úroky z prodlení, které v likvidaci banky nabíhají, jelikož banka nesměla platit své dluhy. Ty měsíčně dělaly 750 milionů korun. To opravdu nešlo vydržet dlouho,” dodala Jiřina Lužová pro hospodářské noviny. 

Může něco tento proces výplaty zastavit?

Pokud insolvenční soud rozhodne o částečném rozvrhu, poběží 15denní lhůta do nabytí právní moci usnesení. V té době může být věřiteli podáno odvolání. To jediné by mohlo ohrozit vyplacení. Po nabytí právní moci bude možné zahájit proces samotné výplaty.

Insolvenční správkyně intenzivně připravuje všechny podklady pro samotný akt výplaty. “Ve vytvořené databázi věřitelů nyní kontrolujeme správnou identifikaci oprávněných osob k výplatě tak, aby nic nebránilo celý proces v řádném termínu spustit,” dodala Lužová.

Kdo všechno obdrží výplatu a kde budou peníze vyplaceny?

Garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé střední podniky obdrží nakonec 100 procent pohledávek. Velké podniky, města a obce minimálně 95 procent.

Klienty s vklady do 100 tisíc eur, tedy asi 2,5 milionu korun, již totiž vyplatil Garanční systém finančního trhu v loni. Ten vyplatil dosud prostřednictvím poboček Komerční banky náhradu vkladů více než 87 tisíc klientů Sberbank CZ. Ti získali přes 25 miliard korun.

Až na výjimky bude celou výplatu uskutečňovat rovněž Komerční banka. Věřitelé budou po nabytí právní moci částečného rozvrhu neprodleně informováni o postupu, jak si o své peníze zažádat.

 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎