Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Velká rána pro tabákový průmysl! Walmart zastavuje prodej cigaret – Co na to akcie?

Velká rána pro tabákový průmysl! Walmart zastavuje prodej cigaret - Co na to akcie?

Velká rána pro tabákový průmysl! Walmart zastavuje prodej cigaret - Co na to akcie?
Zdroj: unbanked.com

Velká komplikace pro milovníky tabáku nastala koncem března, kdy největší americký maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že plánuje stáhnout všechny tabákové výrobky ze svých prodejen. Tímto krokem Walmart vyslyšel volání zdravotníků, kteří již několik let apelují na společnost, kvůli omezení prodeje tabákových výrobků, protože dle průzkumů, 480 000 úmrtí v USA souvisí právě s tímto produktem.

Jak na toto oznámení reagovaly akcie největší tabákové společnosti na světě? Dočtete se v tomto článku.

Korelační graf akcií Walmart a Philip Morris
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zdraví zákazníků společnosti Walmart ovšem není jediným důvodem, proč bude prodej tabákových produktů touto společností zastaven. Na vině jsou i velmi složitá legislativní opatření, která mají regulovat trh s tabákovými výrobky z toho důvodu , aby bylo zabráněno praní špinavých peněz. Navíc prodej cigaret již není pro společnost tak ziskový, jako v předešlých letech, což souvisí s vysokým zdaněním této komodity. Společnost Walmart plánuje tabákové výrobky nahradit například jídlem, nebo sladkostmi.

Spotřební daň na tabákové výrobky se v jednotlivých státech USA liší. Nejvyšší daň zaplatí kuřáci ve Washingtonu, kde spotřební daň na krabičku činí 3 USD. Nejnižší daň je naopak ve státě Missouri a to pouhých 0,17 USD za krabičku.

Velmi negativně na tyto fundamentální zprávy reagovaly akcie Philip Morris, které se propadly o více jak 21 %. Tento propad souvisel rovněž s tím, že Walmart začal stahovat tabákové výrobky ještě dříve, než svůj postoj k nim oficiálně oznámil veřejnosti. Kroky Walmart dávají ovšem v kontextu dlouhodobého vývoje tabákového trhu v USA určitý smysl. Za posledních 20 let totiž poptávka po cigaretách klesá.

Výjimkou byl rok 2020, kdy prodeje vzrostly z 202,9 miliardy USD v roce 2019 na 203,7 miliardy USD v roce 2020. Tento jediný nárůst se ovšem připisuje zvýšené psychické zátěži obyvatel, při vypuknutí světové pandemie.

Technická analýza

Akcie Walmart si vedou velmi dobře. Od roku 2021 si drží svou cenu, která osciluje okolo 140 USD za akcii. Společnost vykázala ziskový rok, kdy zaznamenala nárůst tržeb o 2,43 % z 524 miliardy USD na 559,15 miliardy USD. Odhad budoucích tržeb se pohybuje okolo 600 miliard USD, což je opět nárůst i přes odstranění tabákových výrobků z prodávaného sortimentu.

Nejbližší supportní zóna se na cenovém grafu nachází okolo ceny 118 USD, kde je rovněž vykazováno zvýšené Volume. Naopak pokles ceny pod hodnotu 105 USD, by mohl znamenat dlouhodobý výprodej akcií.

Měsíční akciový graf společnosti Walmart
Měsíční akciový graf společnosti Walmart
Zdroj: tradingview.com

Akcie Philip Morris naopak vykazují razantní pokles své hodnoty. Informace o nastávajícím stahování tabákových výrobků z pultů Walmart korelovalo s technickým testem High na ceně 112 USD. Následné odepsání téměř 21 % hodnoty akcií bylo ukončeno na hodnotě rostoucí trendové čáry.

Pokud by se akcie Philip Morris obchodovaly pod cenovou úrovní 86 USD, znamenalo by to potvrzení klesajícího trendu. I tato společnost vykázala meziroční nárůst tržeb a to bezmála 9,5 %. Příjmy v roce 2021 byly 31,4 miliardy USA a predikce pro rok 2022 činí opět 31,37 miliardy USD, což je mírný pokles. 

Měsíční akciový graf společnosti Philip Morris
Měsíční akciový graf společnosti Philip Morris
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Společnost Walmart přijala do své obchodní strategie jasný trend, kdy posledních 20 let klesá poptávka po cigaretách v USA, což z tohoto trhu nečiní tak lukrativní business, jako tomu bylo před rokem 2000. Akcie Walmart si již více než rok drží svojí hodnotu a dle predikcí budoucích tržeb se předpokládá, že vyřazení tabákových výrobků nebude mít žádný vliv na celkovou ziskovost společnosti. Naopak těmito kroky utrpěla společnost Philip Morris, jejíž akcie výrazně propadly a i budoucí predikce tržeb hovoří o poklesu, byť mírném.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo